Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?
Spis treści:
W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większą świadomość na temat tego, jak istotne jest gruntowne sprzątanie i dezynfekcja wnętrz. Zagrożeniami dla naszego zdrowia jest przede wszystkim pleśń pojawiająca się wraz z nadmiarem wilgoci, ale również roztocza, które bytują w kurzu. Skutecznym sposobem na pozbycie się tych zagrożeń jest ozonowanie pomieszczeń. Proces ten pozwala również rozwiązać problem przykrych zapachów we wnętrzach domu. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega ten proces oraz jakie korzyści może zaoferować.
Co to jest ozonowanie pomieszczeń?
Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu. Z tego względu gaz ten jest nazywany również tritlenem lub trójtlenem. O ile tlen zbudowany z dwóch cząsteczek jest stabilny, o tyle ozon jest bardzo reaktywny, jako iż trzecia cząsteczka ma skłonność do odłączania się i wchodzenia w reakcje z innymi związkami. Tak się składa, że tendencja ta może być wykorzystana w procesie dezynfekcji. Ozon ma bowiem silne właściwości antybakteryjne. Skutecznie redukuje również przykre zapachy, ponieważ trójtlen potrafi rozbijać cząsteczki substancji odpowiedzialnych za przykre zapachy. Ozonowanie pomieszczeń polega zatem na użyciu urządzenia, które pozwoli na uzyskanie określonego stężenia ozonu w pomieszczeniu. Przy standardowym sprzątaniu wnętrz stężenie ozonu nie przekracza 2 – 10 ppm.
W jakim celu stosuje się ozonowanie pomieszczeń?
Ozonowanie to naturalna i bardzo skuteczna metoda dezynfekcji. Ozon skutecznie zwalcza bakterie i wirusy, a jednocześnie rozprawia się z pleśnią, grzybami oraz roztoczami. Z tego względu ozonowanie stosuje się w procesie czyszczenia klimatyzacji, czy to samochodowej, czy to domowej. Dostatecznie mocny ozonator może jednak skutecznie czyścić także duże pomieszczenia. Ozonowanie stosuje się także w sytuacji, gdy we wnętrzu utrzymują się przykre zapachy. Może to mieć związek z obecnością zwierząt lub niedawnym pożarem wnętrza. Ozon ma zdolność rozbijania cząsteczek substancji, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Dzięki temu skutecznie normalizuje zapachy w pomieszczeniu.
Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?
Ozon w dużych stężeniach jest niebezpieczny dla wszystkich organizmów żywych. Może także wywoływać zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych. W związku z tym często pojawiają się pytania o to, czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne. Jak najbardziej tak, ponieważ w procesie ozonowania wnętrza wykorzystuje się bezpieczne stężenie ozonu, które nie wpływa na urządzenia elektroniczne, nie niszczy tkanin i materiałów, a także nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie domowników. Oczywiście domownicy nie mogą przebywać w ozonowanym pomieszczeniu. Po zakończeniu tego procesu należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie i odczekać ok. 2 godzin. Po tym czasie można już normalnie i bez żadnych obaw użytkować wnętrze po ozonowaniu.
Przez kilka dni po ozonowaniu pomieszczeń w domu może utrzymywać się charakterystyczny zapach ozonu. Zapach ten możemy odczuć w powietrzu po burzy. Jest on bardzo specyficzny, ale także w tym przypadku nie ma powodów do obaw, ponieważ woń ozonu jest całkowicie niegroźna. Zapach ten powinien zniknąć po upływie kilku dni. Wiele zależy tutaj od cyrkulacji powietrza w domu. W przypadku wydajnej wentylacji mechanicznej zazwyczaj zapach ozonu znika szybciej.
Ile kosztuje profesjonalne ozonowanie pomieszczeń?
Wycena zazwyczaj ma charakter indywidualny i zależy od zakresu usługi. Niektóre firmy obok ozonowania oferują także profesjonalne sprzątanie pomieszczenia. Warto bowiem nadmienić, że aby ozonowanie pomieszczeń było w pełni skuteczne, wnętrze powinno być wysprzątane, przewietrzone i odpowiednio przygotowane, a to wymaga dodatkowego czasu. Same ozonowanie to wydatek rzędu ok. 400 – 500 za pojedyncze pomieszczenie, np. pokój dzienny czy generalnie strefę dzienną. W przypadku mniejszych pomieszczeń cena będzie niższa.
Jak samodzielnie przeprowadzić ozonowanie wnętrza?
Jeśli mamy do dyspozycji ozonator, ozonowanie pomieszczeń można przeprowadzić samodzielnie. Takie urządzenie można wypożyczyć lub kupić. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych za najprostsze urządzenia, ale za wydajny ozonator zdolny do dezynfekcji większych wnętrz trzeba zapłacić ok. 2-3 tys. zł. Przed przystąpieniem do działania trzeba przygotować wnętrze. Powinno zostać dokładnie wysprzątane, odkurzone, oczyszczone ze zbędnych przedmiotów. Przed ozonowaniem dokładnie wietrzymy, ale na czas ozonowania zamykamy okna. W mieszkaniach w bloku należy zasłonić kratki wentylacyjne, tak, aby ozon nie dotarł do mieszkań sąsiadów. Należy pootwierać wszelkie drzwiczki w meblach, odsunąć meble od ścian lub przynajmniej je odchylić.
Następnie ustawiamy ozonator na odpowiedni tryb pracy. Stężenie ozonu przy standardowym ozonowaniu nie powinno przekraczać 10 ppm. Ważną kwestią jest także wilgotność, która powinna wynosić przynajmniej 40 – 50%. Ustawiamy urządzenie, które automatycznie włączy się po kilku minutach. Opuszczamy wnętrze i zamykamy drzwi. Ozonowanie pomieszczeń trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Po zakończeniu należy odczekać ok. 2 godzin. Następnie należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Zapach ozonu może się utrzymywać jeszcze przez kilka dni.