Adaptacja poddasza to bardzo popularny sposób na pozyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej w naszym domu. Wielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie w sytuacji, gdy niebawem rodzina ma się powiększyć. Adaptacja poddasza może być stosunkowo prostą i nieskomplikowaną pracą lub wyjątkowo czasochłonnym i złożonym procesem. Wszystko zależy od konstrukcji domu, stanu technicznego oraz zakresu niezbędnych prac. Jak wygląda adaptacja poddasza w praktyce?
Czy poddasze kwalifikuje się do adaptacji?
W pierwszej kolejności należy ocenić konstrukcję oraz stan techniczny domu, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w konkretnym przypadku adaptacja poddasza jest w ogóle możliwa. Wiele zależy oczywiście od wysokości poddasza liczonej od stropu do najwyższego punktu dachu, czyli kalenicy. Poddasze powinno mieć wysokość przynajmniej 2,2 metrów, aby spełniało warunki techniczne. Zbyt niskie poddasze wymaga zmiany wysokości ściany kolankowej oraz podniesienia dachu. Jest to czasochłonna procedura, która mocno wpływa na koszty inwestycji.
Wiele zależy także od warunków zabudowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Należy sprawdzić wskaźniki powierzchni oraz intensywności zabudowy, a także wytyczne względem wysokości budynku i rodzaju dachu. Jeśli warunki zabudowy nie odbierają nam możliwości zaadaptowania poddasza, niemal każdy strych będzie kwalifikował się do takich prac. Do zmiennych zaliczymy koszty inwestycji, zakres prac oraz czas potrzebny do przeprowadzenia adaptacji. Jeśli dopiero planujesz budowę domu, warto wybrać gotowy projekt z poddaszem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz zapoznać się z obszerną bazą projektów realizowanych przez firmę budowlaną New House.
Jakie formalności należy spełnić?
Adaptacja poddasza to rozbudowa domu, która wymaga spełniania określonych formalności. Jeśli obszar oddziaływania inwestycji nie wychodzi poza obszar naszej nieruchomości, a także nie planujemy zmian w kształcie i nachyleniu dachu i konstrukcji przegród zewnętrznych, w zupełności wystarczy zgłoszenie. Potrzebny będzie opis techniczny oraz rysunek przestawiający usytuowanie domu na działce z zaznaczeniem poddasza. Ponadto, do zgłoszenia dołączyć należy ekspertyzę techniczną, decyzję o warunkach zabudowy i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeśli właściwy organ w ciągu 21 dni nie zgłosi sprzeciwu, możemy przystąpić do działania.
Pozwolenie na budowę jest konieczne w sytuacji, gdy zamierzamy zmienić kształt lub kąt nachylenia dachu, planujemy przebudowę przegród zewnętrznych, zrobienie lub powiększenie otworów okiennych, a także w sytuacji, gdy adaptacja poddasza zmieni odległości budynku do granicy sąsiedniej nieruchomości. Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz decyzję o warunkach zabudowy.
Jak wygląda proces adaptacji poddasza?
Rodzaj konstrukcji oraz stan techniczny budynku wpływa na zakres prac, które trzeba będzie przeprowadzić w celu przekształcenia strychu w poddasze użytkowe. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda zmiana gotowego projektu, w sytuacji, gdy chcesz wprowadzić poddasze do projektu niezakładającego takiego rozwiązania. Adaptacja w starym domu wygląda następująco:
- Opróżniamy strych oraz oceniamy stan techniczny budynku.
- Konstrukcja dachu może wymagać uprzedniego wzmocnienia.
- Na poddasze należy doprowadzić niezbędne instalacje i przyłącza.
- W starych domach często konieczne jest wzmocnienie i wyrównanie stropu. Warto zdecydować się na zastosowanie izolacji akustycznej.
- W celu oświetlenia wnętrz na poddaszu montowane są nowe okna.
- Teraz przychodzi czas na ocieplenie ścian i skosów. Do ocieplenia poddaszy stosuje się wełnę mineralną lub piankę poliuretanową.
- Po wykończeniu podłóg stawiamy ściany działowe. Pozostają nam jedynie prace wykończeniowe i stworzenie wnętrze pod kątem indywidualnych oczekiwań domowników.
Ile kosztuje adaptacja poddasza?
Na początek musimy uwzględnić formalności oraz koszty sporządzenia projektu. Jest to ok. 2500 złotych. Ocieplenie i wykończenie strychu o powierzchni 100m2. to koszt ok. 20,000 złotych. Do tego dochodzi wstawienie okien (ok. 2000-3000 złotych za jedno okno), postawienie ścian działowych oraz samo wykończenie wnętrz. Dodatkowych kosztów potrzebować będzie stare poddasze, jeśli konieczna okaże się przebudowa dachu. Jeśli interesuje nas lukarna w dachu, koszt takiej przeróbki może wynieść nawet 10,000 złotych. W projekcie budowlanym zawarty będzie kosztorys, który pozwoli w dużym przybliżeniu sprawdzić koszt adaptacji w tym konkretnym przypadku.
Na co zwrócić uwagę przy adaptacji?
Na początek warto przeanalizować dostępny budżet i zapoznać się z orientacyjnymi cenami adaptacji. Musimy mieć pewność, że nasza sytuacja finansowa pozwala na rozpoczęcie takiej inwestycji. Poddasze wymaga doskonałej termoizolacji, ponieważ w zimie jest najbardziej podatne na utratę ciepła, a w lecie, bardzo szybko się nagrzewa. Do tego, warto zastosować izolację akustyczną dachu oraz stropów, aby zadbać o większy komfort domowników. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy pomyśleć o stworzeniu balkonu usytuowanego w lukarnie.