Na terenie naszego kraju powstaje coraz więcej elektrowni wiatrowych. Rodzi to jednak niemałe problemu dla wielu inwestorów, którzy chcą wybudować się w okolicy takiej elektrowni. Wszystko za sprawą tzw. ustawy antywiatrakowej z 2016 roku. W tym artykule sprawdzimy, jakie warunki musi spełniać działka budowlana, a także, czy lokalizacja domu w bliskim sąsiedztwie elektrowni wiatrowej ma przeciwskazania.
Czy budowa domu w okolicy elektrowni wiatrowej jest możliwa?
Jak najbardziej, aczkolwiek zgodnie z obowiązującymi przepisami bardzo trudne okazuje się znalezienie działki budowlanej w okolicy elektrowni wiatrowej. Wszystko za sprawą ustawy, która weszła w życie w 2016 roku. Zgodnie z przepisami, odległość nieruchomości od elektrowni wiatrowej musi wynosić min. 10-krotność wysokości wiatraków. Jeśli zatem wiatraki mają 100 metrów wysokości, budowa domu będzie możliwa na działkach oddalonych od tego miejsca o min. 1 kilometr. Ustawa antywiatrakowa spotkała się zresztą z falą krytyki, jako iż wyłączyła z ewentualnej budowy domu obszar o powierzchni woj. opolskiego.
Co szczególnie ważne, różni się także sposób liczenia odległości. Jeśli ktoś planuje budowę wiatraka w okolicy zabudowanej, wówczas musi zachować odległość równą 10-krotności wysokości wiatraka. Jeśli jednak to my budujemy dom w pobliżu takiej elektrowni, wówczas minimalna odległość powinna być mierzona od obszaru maksymalnego zasięgu obracających się łopat wiatraka, aż do linii rozgraniczającej teren budowanego domu. W przypadku warunków zabudowy odległość oblicza się do granicy działki. Trzeba zatem przyznać, że obowiązujące przepisy w tej kwestii wprowadzają niemałe zamieszanie.
Jakie warunki musi spełnić inwestor?
No dobrze, załóżmy, że planujemy budowę domu w stosunkowo niewielkiej odległości od elektrowni wiatrowej. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To właśnie w nim można sprawdzi obszary, które zostały wyłączone z dalszej rozbudowy. Jeśli interesujące nas grunty leżą w zasięgu elektrowni, wówczas budowa nie będzie możliwa. Może się jednak zdarzyć, że tylko część obszaru działki nie kwalifikuje się do zabudowy. Wówczas konieczne będzie wsparcie geodety, który dokona pomiarów i wskaże granicę, od której możliwa będzie budowa domu.
Może się zdarzyć, że nasza działka budowlana nie znajduje się w planie przestrzennym. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli działka znajduje się w zasięgu oddziaływania elektrowni wiatrowej, urząd miasta lub gminy odmówi wydania takiej decyzji. Jeśli natomiast otrzymamy warunki zabudowy, wówczas mamy pewność, że na danym terenie możemy wybudować dom zgodnie z wytycznymi, które zostaną wymienione w warunkach zabudowy.
Czy istnieją przeciwskazania do budowy domu przy farmie wiatrowej
Na przestrzeni wielu lat prowadzono badania, które miały wykazać ewentualny szkodliwy wpływ elektrowni wiatrowej na organizm człowieka. Dostępne wyniki wskazują, że farmy wiatrowe nie mają żadnego wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie. Stanowią jedynie zagrożenie dla ptactwa (głównie za sprawą ogromnych turbin). Istnieją jednak badania, które wskazują, że bliskie sąsiedztwo farmy wiatrowej może mieć niekorzystny wpływ na roślinność. Na wielu obszarach rolnych zauważono bowiem spadek jakości plonów. Nie są to jednak przeciwskazania, które wpłynęłyby na budowę domu.
A co z dostępem do sieci energetycznej? Domy położone w okolicach elektrowni wiatrowej zwykle bazują na energii wyprodukowanej przez takie farmy. Czy ewentualne awarie mogą nas odciąć od prądu? Jak najbardziej tak, jednak w praktyce, ryzyko nie jest wyższe, niż w przypadku domów zasilanych z pomocą tradycyjnej sieci energetycznej. Szum turbin również nie wpływa na komfort domowników, zwłaszcza po zachowaniu minimalnych odległości od obszaru oddziaływania.
Przydomowe farmy wiatrowe są w Polsce coraz popularniejsze
Elektrownie wiatrowe w naszym kraju cieszą się sporą popularnością także ze strony prywatnych inwestorów. Szczególnie na północnym zachodzie kraju przydomowe farmy wiatrowe są wyjątkowo popularne. W tych regionach gorzej spisuje się bowiem fotowoltaika. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnej budowy domu murowanego z uwzględnieniem nowoczesnych technologii z zakresu energetyki.
Inwestor zainteresowany budową przydomowej farmy wiatrowej musi spełnić szereg wymagań. Wysokość wiatraków nie może być wyższa, niż 30 metrów. Ponadto, potrzebne jest stosowne pozwolenie, a sama turbina musi zostać pomalowana zgodnie z dostępnym wzorem. Na niektórych ternach (zwłaszcza objętych programem Natura 2000) budowa turbiny nie będzie możliwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestor musi postawić wiatrak z zachowaniem odległości od wybudowanych już domów. Zakładając maksymalną wysokość wiatraka (30 metrów) minimalna odległość od zabudowy sąsiada wynosi 300m.