Podstawą energooszczędności każdego domu jest jego izolacja termiczna. Nawet najwydajniejsza instalacja grzewcza nie pozwoli na obniżenie rachunków, jeśli dom będzie łatwo wypuszczał wyprodukowane ciepło. W lecie z kolei znacząco wzrośnie koszt klimatyzacji. Dlatego też, ściany domu ociepla się przy pomocy odpowiedniego materiału izolacyjnego, który pozwoli zapobiec wymianie ciepła. I tu pojawia się pytanie: czym ocieplić dom murowany? Do dyspozycji inwestorów pozostaje kilka popularnych materiałów, o których powiemy w tym artykule.
Czy każdy dom murowany potrzebuje ocieplenia?
W domach w technologii murowanej można zastosować ściany zewnętrzne jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Ocieplenia nie posiadają jedynie ściany jednowarstwowe. Są one wznoszone z materiału o dużej grubości z dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, dzięki czemu, sam mur jest w stanie sprostać obowiązującym normom. W praktyce jednak ściany jednowarstwowe są spotykane coraz rzadziej, a prym wiodą ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe, w których stosuje się materiał termoizolacyjny. Biorąc pod uwagę, że termoizolacja odgrywa ogromną rolę w kontekście energooszczędności budynku, we współczesnych domach stosuje się wysokiej jakości materiały o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. W rezultacie, dom jest lepiej chroniony przed chłodem w okresie zimowym, ale i przed gorącem w okresie letnim.
Jakie materiały stosuje się do termoizolacji?
Do termoizolacji domów murowanych stosuje się materiały, które odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem lambda określającym przewodność cieplną. Niski współczynnik przewodzenia ciepła oznacza, że dany materiał słabo przewodzi ciepło, w rezultacie, nie dopuszcza do wymiany ciepła i pozwala na dłużej utrzymać w domu stałą temperaturę. Dwa najpopularniejsze materiały termoizolacyjne to styropian oraz wełna mineralna. W praktyce wybór jest jednak znacznie szerszy.
Styropian to inaczej polistyren ekspandowany. Są to białe płyty o konstrukcji zbudowanej z okrągłych granulek. Bardzo podobnym materiałem jest styrodur, czyli polistyren ekstrudowany. Materiały te różnią się metodą produkcji, a styrodur zwykle odznacza się nieco niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Coraz większą popularnością cieszy się także styropian grafitowy. To tradycyjny styropian do produkcji którego wykorzystano także grafit, który poprawia izolacyjność i wpływa na kolor finalnego produktu. Wełna mineralna jest sprzedawana w rolkach lub płytach. Jest to żółty, włóknisty i miękki materiał. Możemy ją podzielić na wełną skalną oraz szklaną. Do ocieplenia ścian murowanych można wykorzystać także piankę poliuretanową, ale wciąż jest to rzadkie rozwiązanie. Pianka PUR jest za to powszechnie stosowana do ocieplania poddaszy.
Jakie czynniki warunkują wybór materiału na ocieplenie?
Nowo budowane domy muszą być zgodne z Warunkami Technicznymi 2021, które wyznaczają m.in. minimalny współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych przegród konstrukcyjnych. Dla ścian zewnętrznych jest to obecnie 0,20 W/m2*K. Aby uzyskać taki parametr, trzeba wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła poszczególnych warstw ściany. W przypadku ścian dwuwarstwowych będzie to warstwa muru oraz warstwa termoizolacji. A zatem, materiał termoizolacyjny dobiera się właśnie pod kątem tego, aby uzyskać możliwie jak najniższy współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody. Od tego czynnika zależy również grubość materiału.
Jak ocieplenie wpływa na sposób wykończenia elewacji?
Wybierając materiał izolacyjny trzeba wziąć pod uwagę również sposób wykańczania elewacji. Dla przykładu, wełna mineralna daje nieco mniejszą swobodę wyboru tynku. Nie zaleca się stosowania tynku akrylowego o niskiej paroprzepuszczalności. Wełna na skutek wilgoci może bowiem tracić swoje właściwości termoizolacyjne. Dlaczego na pytanie o to, czym ocieplić dom murowany, najczęściej padającą odpowiedzią jest styropian? Ponieważ jest to materiał uniwersalny i prosty w montażu. Można na nim zastosować dowolny rodzaj tynku, a ponadto warstwę z klinkietu lub betonu architektonicznego, jeśli będą to ściany trójwarstwowe.
O czym jeszcze należy pamiętać przy ocieplaniu domu?
Wysokojakościowy materiał termoizolacyjny to jeszcze nie wszystko, aby uzyskać energooszczędny dom, który w zimie będzie dłużej utrzymywał ciepło, a w lecie będzie chroniony przed nadmiernym nagrzewaniem. Jeśli zastanawiałeś się, czym ocieplić dom murowany, wiesz już, że najczęściej wykorzystywanym materiałem jest styropian biały, styropian grafitowy lub styrodur. Jednak musisz jeszcze pamiętać o tym, jak istotną rolę pełni wybór stolarki okiennej i stolarki drzwiowej.
To właśnie okna i drzwi często stanowią słaby punkt każdej ściany, jeśli chodzi o termoizolacyjność. W nowych domach stosuje się wyłącznie okna energooszczędne, w których współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,9 W/m2*K dla okien ściennych oraz 1,1 W/m2*K dla okien dachowych. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej okna i drzwi będą współpracować z ocieplonymi ścianami domu. Równie istotny jest prawidłowy montaż, coraz częściej określany jako ciepły montaż okien. W nowych domach okna coraz częściej mocuje się częściowo w warstwie termoizolacji właśnie po to, aby ograniczyć mostki termiczne, które często powstają pomiędzy ramą okna a ścianą.