Jak urządzić ogród? Kilka praktycznych wskazówek
Spis treści:
Przydomowy ogród powinien być nie tylko malowniczy, ale również funkcjonalny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe zagospodarowanie całego terenu z podziałem na strefy, które będą pełnić określone funkcje. Osoby zastanawiające się nad tym, jak urządzić ogród samodzielnie, muszą także poznać najważniejsze reguły związane z doborem roślin. W tym artykule przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek na temat aranżacji ogrodu.
Aranżacja ogrodu – co jest w niej najważniejsze?
Planując ogród warto wziąć sobie do serca trzy wartości: estetykę, funkcjonalność, wygodę. Nawet najpiękniejszy ogród nie sprosta oczekiwaniom domowników, jeśli będzie on mało funkcjonalny i nie zapewni należytego komfortu. Dlatego w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czego dokładnie oczekujemy od naszego ogrodu. Jeśli zależy Ci na tym, aby ogród był łatwy w pielęgnacji, wówczas tę wartość będziesz musiał uwzględnić przy wyborze roślin. Z kolei prawidłowe rozplanowanie poszczególnych stref może sprawić, że koszenie trawnika będzie zajmowało mniej czasu. Dlatego też, to właśnie przemyślany i dopracowany projekt stanowi odpowiedź na pytanie o to, jak urządzić ogród.
Podział ogrodu ze względu na pełnione funkcje
W pierwszej kolejności należy podzielić ogród na strefy funkcjonalne. Możemy wyróżnić trzy części: reprezentacyjną, rekreacyjną oraz gospodarczą. Część reprezentacyjna to wizytówka posiadłości. Ta część ogrodu powinna być zawsze dopieszczona i estetyczna. W tym celu do części reprezentacyjnej częściej dobiera się rośliny, które nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji i są w zasadzie samowystarczalne. Z kolei w pozostałych obszarach ogrodu, ukrytych za budynkiem i częścią reprezentacyjną, możemy sobie pozwolić na większą swobodę oraz wybór tych roślin, których wygląd będzie mocniej uzależniony od włożonej przez nas pracy.
Druga strefa ogrodu to strefa rekreacyjna. To tutaj będziemy spędzać czas wolny, grać w piłkę z dziećmi, urządzać grilla. Zazwyczaj strefa ta jest usytuowana zaraz obok tarasu ogrodowego. Do części rekreacyjnej zaliczyć możemy chociażby przydomowy basen, huśtawkę czy też altanę. Ostatnia część to strefa gospodarcza. Można w niej umieścić szopę na narzędzia, przydomowy ogródek warzywny, szklarnię. Ta strefa często jest usytuowana z tyłu domu, ale stosunkowo blisko tylnego wyjścia. To ważne, jeśli w strefę gospodarczą ogrodu będziemy wykorzystywać także do suszenia prania. W końcu nie chcemy pokonywać z praniem zbyt dużych odległości.
Rozplanowanie stref dla poszczególnej roślinności
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić ogród w sposób funkcjonalny, koniecznie zastanów się nad odpowiednim rozmieszczeniem stref dla wysokiej, średniej oraz niskiej roślinności. Jest to szczególnie ważne w kontekście roślinności wysokiej, czyli drzew. Powinny być one usytuowane w pewnej odległości od domu, aby nie zaciemniać wnętrz, a także, aby zanieczyszczenia z drzew nie trafiały na dach i nie zapychały systemu rynnowego. Jednocześnie, wybierając lokalizację dla wysokich drzew musimy pamiętać o tym, że drzewa rosnące na naszej działce nie powinny zaciemniać wnętrz w domu sąsiada. Z tego względu, podział na strefy roślinności jest obecny już w projekcie zagospodarowania działki. Planując strefy dla średniej i niskiej roślinności pamiętaj o tym, aby wybrać obszar, który nie będzie ograniczał swobody podczas koszenia trawnika.
Rośliny dobrane pod specyfikę działki
Jednym z trudniejszych zadań przy aranżacji ogrodu jest oczywiście wybór odpowiedniej roślinności. Przy wyborze roślin trzeba wziąć pod uwagę czy kluczowe czynniki. Pierwszy z nich to nasłonecznienie. Inne rośliny wybierzmy do południowej i zachodniej części ogrodu, a inne do wschodniej i północnej, gdzie dostęp do światła będzie mocno ograniczony. Kolejnym czynnikiem jest wilgotność gruntu. Szczegółowych informacji na ten temat dostarczają nam warunki wodno-gruntowe, które coraz częściej wykonuje się przed budową domu. Jednak wilgotność gruntu można ocenić także na podstawie obserwacji, tego, jak zachowuje się po deszczu, a także, na podstawie roślin, które rosną tu naturalnie, jak również na sąsiednich działkach.
Ostatni czynnik to trudność uprawy oraz czas, jaki trzeba poświecić na pielęgnację. Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak urządzić ogród, często skupia się wyłącznie na estetyce ogrodu, a to poważny błąd. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na czasochłonne prace w ogrodzie, wybierz te rośliny, które nie wymagają naszej uwagi i wyglądają dobrze bez czasochłonnych zabiegów. Jeśli chcesz oszczędzić rachunku za wodę, zwróć uwagę na to, jak często muszą być podlewane rośliny i wybierz te, które lepiej czują się w suchszym gruncie.
Jak urządzić ogród samodzielnie?
Kluczem do sukcesu jest prawidłowe rozplanowanie ogrodu jeszcze na etapie projektowania domu. Przed budową domu sporządzony zostanie projekt zagospodarowania terenu i niektóre decyzje związane np. z rozmieszczeniem obiektów gospodarczych, czy też strefą wysokiej roślinności trzeba będzie podjąć już teraz. Wiele osób decyduje się na zakup projektu ogrodu, co daje nam gwarancję uzyskania estetycznego i praktycznego ogrodu, ale z drugiej strony oznacza większe koszty. Ogród można jednak zaaranżować samodzielnie, dysponując podstawową wiedzą. Do dyspozycji pozostają także liczne poradniki oraz katalogi.
Podstawą jest dobry plan. Zacznij od koncepcji, która będzie obejmować pełne zagospodarowanie terenu i podział na strefy rekreacyjne, jak również na strefy roślinności o zróżnicowanej wysokości. Zastanów się, gdzie poprowadzić alejki i ścieżki. Upewnij się, że trawnik jest rozplanowany na większych fragmentach, które będzie można łatwo i szybko wykosić. Na koniec pozostaw sobie wybór roślinności, a rośliny do poszczególnych części ogrodu dobieraj pod kątem nasłonecznienia stanowiska, wilgotności gruntu, jak również poziomu trudności w uprawie.