Na etapie przygotowań do budowy domu inwestorzy stają przed wieloma trudnymi wyborami. Jednym z takich wyborów będzie wybór tynku zewnętrznego. Jaki tynk na elewację wybrać? To zależy od technologii budowy domu, systemu termoizolacji, uwarunkowań lokalnych, jak również od dostępnego budżetu. Prawidłowo dobrany tynk ma duże znaczenie w kontekście estetyki, jak również funkcjonalności budynku – zapewnia bowiem ochronę przed zanieczyszczeniami oraz chroni materiał termoizolacyjny przed wilgocią. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać właściwy rodzaj tynku.
Jakie zadania pełni tynk elewacyjny?
Tynk elewacyjny, określany również tynkiem zewnętrznym, pełni trzy kluczowe funkcje. Przede wszystkim jest to najpopularniejszy sposób wykańczania ścian budynku od zewnątrz. Stanowi zatem swoistą wizytówkę domu i ma ogromny wpływ na estetykę. Łączy się z tym druga funkcja, a mianowicie, ochrona przed zanieczyszczeniami. Ściany budynku są narażone na zachlapania, kurz, jak również zacieki związane z nieprawidłowym odprowadzaniem wody. Dobrze dobrany tynk ułatwia łatwe czyszczenie elewacji i pozwala zachować budynek w nienagannym stanie. No i trzecia funkcja – tynk elewacyjny zabezpiecza materiał termoizolacyjny przed wilgocią, dbając o wysoką skuteczność termoizolacji. Sam tynk również ma wpływ na izolację termiczną budynku.
Wybierając tynk elewacyjny trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, a mianowicie: technologię budowy domu i rodzaj ścian, rodzaj zastosowanej termoizolacji, jak również warunki panujące w otoczeniu (np. wibracje od ruchliwej drogi, narażenie na zanieczyszczenia). Nie dziwi zatem fakt, że pytanie o to, jaki tynk na elewację wybrać, może zaprzątać głowę wielu inwestorów.
Tynki cienkowarstwowe oraz tynki grubowarstwowe
Tynki możemy podzielić ze względu na grubość nakładanej warstwy, na tynki cienkowarstwowe (zwykle 2 – 10 mm) oraz tynki grubowarstwowe (nawet do 3 cm). Wybór w tym aspekcie zależy przede wszystkim od rodzaju ścian zewnętrznych. Tynki grubowarstwowe mogą być nakładane na mury, jak również na powierzchnie betonowe. W związku z tym, stosuje się je w przypadku ścian jednowarstwowych, które nie posiadają warstwy termoizolacyjnej. Można je zastosować także w ścianach trójwarstwowych wykończonych np. okładziną z betonu, choć w praktyce jest to dość rzadkie rozwiązanie. Z kolei tynki cienkowarstwowe stosuje się na ścianach dwuwarstwowych, a są one nakładane na warstwę termoizolacyjną. Można nimi wykończyć także mury, na które uprzednio położono tynk grubowarstwowy, aby uzyskać lepszą estetykę.