W wielu nowych domach coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe. Nowoczesne okna często odznaczają się wysokim współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego, co pozwala wykorzystać energię słoneczną do dogrzania wnętrza. W zimie jest to spory atut, ale w lecie pojawia się problem nadmiernego nagrzewania wnętrz. Z tego właśnie względu coraz częściej stosuje się żaluzje lub rolety zewnętrzne, które są w stanie zasłonić okna przed promieniowaniem słonecznym. W tym artykule omówimy zalety i wady żaluzji fasadowych.
Czym są żaluzje fasadowe i jakie pełnią funkcje w domu?
Żaluzje fasadowe składają się z wielu lameli nawiniętych na sznurek lub żyłkę. Kąt nachylenia lameli można regulować, co pozwala dostosować ich położenie do optymalnej ilości światła dziennego w pomieszczeniu. Co ważne, są w stanie skutecznie osłonić okna przed promieniowaniem słonecznym, co w okresie wiosenno-letnim ograniczy problem nadmiernego nagrzewania się wnętrz. Żaluzje fasadowe poprawiają zatem izolację termiczną domu, ale mają również korzystny wpływ na izolacyjność akustyczną, ponieważ ograniczają hałasy przenikające do wnętrza. Ponadto odznaczają się nowoczesnym wyglądem, dzięki czemu stanowią dodatkowy atut w kontekście estetyki budynku. Dodatkową funkcją żaluzji fasadowych może być ochrona antywłamaniowa.
Żaluzje fasadowe a rolety
Żaluzje fasadowe są alternatywą dla rolet zewnętrznych. Różnica polega na tym, że rolety składają się ze znacznie szerszych segmentów w porównaniu z lamelami żaluzjowymi. W rezultacie, nie dają tak dużej swobody w zakresie regulowania ilości światła docierającego do wnętrza. Jednocześnie, żaluzje fasadowe dużo skuteczniej chronią wnętrze przed nagrzewaniem na skutek kontaktu okien z promieniowaniem słonecznym. To właśnie zasługa większej ilości cieńszych lameli, których kąt nachylenia można odpowiednio wyregulować. W praktyce jednak oba te rozwiązania są bardzo podobne, a wybór lepszej opcji jest uwarunkowany indywidualnymi potrzebami właściciela domu.
Jakie zalety oferują żaluzje fasadowe?
Zaletą żaluzji fasadowych jest przede wszystkim duża elastyczność. Wynika to z konstrukcji żaluzji składających się z wielu lameli, których kąt nachylenia można swobodnie regulować. W rezultacie, żaluzje fasadowe są w stanie zminimalizować problem nagrzewania wnętrz w słoneczne, letnie dni, a jednocześnie zachować optymalny poziom światła dziennego w pomieszczeniu. Atutem żaluzji fasadowych jest również wysoka trwałość. Najczęściej są one produkowane z wytrzymałego i lekkiego aluminium. Okap wykonuje się natomiast z ocynkowanej blachy. W rezultacie, żaluzje fasadowe wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne.
Żaluzje fasadowe można bardzo łatwo regulować i dostosowywać pod kątem indywidualnych potrzeb. Atutem będą zwłaszcza żaluzje wyposażone w napęd elektryczny, co pozwoli sterować ich ustawieniem z pilota lub z poziomu aplikacji mobilnej. Kolejną zaletą żaluzji fasadowych jest lepsza izolacyjność akustyczna w domu – element ten skutecznie ograniczy przenikanie hałasów do wnętrza. Nowoczesny wygląd żaluzji korzystnie wpłynie na estetykę budynku.
Jakie są minusy żaluzji fasadowych?
Jeśli chodzi o wady, izolacyjność akustyczna w przypadku żaluzji fasadowych jest dużo niższa, aniżeli w przypadku rolet. Wynika to z konstrukcji i mniejszej powierzchni pokrycia przeszkleń w oknach. Jednocześnie, żaluzje fasadowe mogą sprawiać więcej trudności w utrzymaniu czystości. O ile rolety można łatwo umyć, o tyle lamele trzeba czyścić po kolei, co jest procesem dość czasochłonnym. Ponadto, rolety często gwarantują dodatkową ochronę antywłamaniową. Żaluzje również mogą zapewnić taką ochronę, ale w przypadku tego rozwiązania dużo trudniej znaleźć modele wyposażone w takie zabezpieczenia. Minusem może być również wysoki koszt, zwłaszcza, jeśli kupujemy żaluzje fasadowe wyposażone w napęd elektryczny.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie żaluzji fasadowych?
Na początek należy zwrócić uwagę na sposób montażu. Możemy wyróżnić żaluzje fasadowe podtynkowe, montowane w nadprożu, jak również na ramie okiennej. Te ostatnie można zastosować w dowolnym momencie, natomiast żaluzje fasadowe i w nadprożu najlepiej sprawdzą się przy budowie nowego domu. Kolejna kwestia to materiał. Żaluzje dzielą się zwykle na aluminiowe, z tworzywa oraz drewniane. Najwięcej korzyści oferują żaluzje aluminiowe, ale są one dość drogie. Żaluzje z tworzywa są bardzo trwałe i odporne, ale mniej estetyczne. Z kolei żaluzje drewniane są bardzo klimatyczne, ale mało funkcjonalne, ponieważ wymagają regularnej konserwacji.
Zwróć uwagę także na konstrukcję lameli. Różnią się one szerokością, jak również zakresem regulacji kąta nachylenia. Trzy najczęściej stosowane warianty to żaluzje C50, C80 oraz Z90. Jeśli zależy Ci na większym komforcie użytkowania, wybierz rolety wyposażone w napęd elektryczny. Jeśli priorytetem jest ochrona antywłamaniowa, koniecznie zwróć uwagę na klasę żaluzji świadczącą o poziomie zabezpieczenia. Żaluzje fasadowe trzeba dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb domowników. Tylko wtedy okażą się w pełni funkcjonalne.