Rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym

Rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim mają zapewnić lepszą izolacyjność akustyczną. W okresie letnim pozwalają zaciemnić szyby i nie dopuścić do ich kontaktu z promieniami słonecznymi. Warto tu wiedzieć, że nowoczesne okna odznaczają się wysokim współczynnikiem przenikania promieniowania, dzięki czemu promienie słoneczne mogą nagrzewać wnętrze. Jest to bardzo pożądane w okresie jesienno-zimowym, ale w lecie sprzyja nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. Rolety zewnętrzne skutecznie temu zapobiegną i pozwolą zachować przyjemny chłód w domu. W przypadku, gdy dom korzysta z klimatyzacji, rolety zewnętrzne mogą przyczynić się do zmniejszonego zużycia energii. W okresie zimowym rolety mogą natomiast zapewnić dodatkową ochronę przed utratą ciepła.
Kolejnym atutem rolet zewnętrznych jest izolacyjność akustyczna. Pozwolą one skutecznie odciąć wnętrza domu od hałasów z zewnątrz, gwarantując tym samym domownikom większy komfort. Rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym mogą także pełnię funkcję ochronną. W tym celu należy zastosować rolety wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe. Najbardziej jakościowe modele mogą skutecznie zapobiec włamaniu lub wydatnie opóźnić poczynania włamywacza, co daje więcej czasu na reakcję i wezwanie odpowiednich służb po aktywacji systemu alarmowego.
Rolety zewnętrzne do domów jednorodzinnych możemy podzielić na cztery grupy w zależności od sposobu montażu. Są to:
Które rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym okażą się najlepsze? To zależy oczywiście od dostępnego budżetu oraz od momentu, w którym inwestor decyduje się na ich montaż. Rolety nadprożowe oraz rolety nakładane najłatwiej jest zamocować w nowych domach, ewentualnie przy wymianie okien. Rolety podtynkowe najlepiej jest mocować przed wykończeniem elewacji, ale w praktyce można to zrobić również w istniejących już domach. Z kolei rolety natynkowe można zastosować w dowolnym momencie.
Wiemy już, że rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym pełnią trzy podstawowe funkcje: zapewniają lepszą izolacyjność termiczną i chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, zmniejszają przenikanie hałasów z zewnątrz do domu, a także mogą zapewnić dodatkową ochronę antywłamaniową. I to właśnie wokół tych trzech funkcji warto się obracać. Pierwszą kwestią jest wygodna regulacja położenia i kąta nachylenia lameli w roletach. Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne z pilota lub aplikacji mobilnej. Z kolei zaletą manualnego sterowania jest niezawodność – nie musimy się obawiać o to, że mechanizm ulegnie awarii.
Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, warto zwrócić uwagę na to, jak efektywna jest ta ochrona. Wysokiej jakości rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym mogą redukować hałas nawet o 10 – 15 db. Jeśli priorytetem jest ochrona antywłamaniowa, wówczas warto sprawdzić klasę ochrony i sprawdzić, co oznaczają konkretne oznaczenia. Rolety zewnętrzne powinny być również estetyczne. W związku z tym należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, a także kolor pasujący do elewacji. Nowoczesne rolety zewnętrzne najczęściej produkowane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, choć dostępne są również modele drewniane.
Zdecydowanie tak! Biorąc pod uwagę standardy współczesnych domów, rolety zewnętrzne to ważne udogodnienie, które wpływa korzystnie na funkcjonalność i energooszczędność budynku, a jednocześnie zapewnia większy komfort domownikom. Dlatego jeszcze na etapie projektowania domu warto pomyśleć o roletach zewnętrznych, zwłaszcza, że wtedy mamy większą swobodę wyboru, a ponadto możemy pozyskać rolety taniej w pakiecie z wybranymi oknami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rolety zewnętrzne zastosować także w istniejącym już domu, gwarantując sobie korzyści oferowane przez to proste, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie.