Rolety zewnętrzne mogą okazać się niezwykle ważnym i funkcjonalnym elementem wyposażenia domu jednorodzinnego. Zwłaszcza, że coraz większa liczba nowych domów bazuje na nowoczesnych, energooszczędnych oknach, które pozwalają wykorzystać światło słoneczne do ogrzania wnętrz. W okresie letnim może to jednak sprzyjać nadmiernemu nagrzewaniu. Rolety zewnętrzne skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz dodatkowo izolują wnętrza od hałasów.
Jakie funkcje w domu jednorodzinnym pełnią rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim mają zapewnić lepszą izolacyjność akustyczną. W okresie letnim pozwalają zaciemnić szyby i nie dopuścić do ich kontaktu z promieniami słonecznymi. Warto tu wiedzieć, że nowoczesne okna odznaczają się wysokim współczynnikiem przenikania promieniowania, dzięki czemu promienie słoneczne mogą nagrzewać wnętrze. Jest to bardzo pożądane w okresie jesienno-zimowym, ale w lecie sprzyja nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. Rolety zewnętrzne skutecznie temu zapobiegną i pozwolą zachować przyjemny chłód w domu. W przypadku, gdy dom korzysta z klimatyzacji, rolety zewnętrzne mogą przyczynić się do zmniejszonego zużycia energii. W okresie zimowym rolety mogą natomiast zapewnić dodatkową ochronę przed utratą ciepła.
Kolejnym atutem rolet zewnętrznych jest izolacyjność akustyczna. Pozwolą one skutecznie odciąć wnętrza domu od hałasów z zewnątrz, gwarantując tym samym domownikom większy komfort. Rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym mogą także pełnię funkcję ochronną. W tym celu należy zastosować rolety wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe. Najbardziej jakościowe modele mogą skutecznie zapobiec włamaniu lub wydatnie opóźnić poczynania włamywacza, co daje więcej czasu na reakcję i wezwanie odpowiednich służb po aktywacji systemu alarmowego.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne do domów jednorodzinnych możemy podzielić na cztery grupy w zależności od sposobu montażu. Są to:
- rolety natynkowe – są montowane na elewacji budynku, we wnęce okiennej lub drzwiowej. To najprostszy typ rolet, które można zastosować w dowolnym momencie, bez ingerencji w konstrukcję budynku. Atutem jest także niska cena. Wadą rolet natynkowych jest widoczna na elewacji skrzynia, co oznacza nieco mniejszą estetykę.
- rolety podtynkowe – w przypadku tego typu rolet skrzynia wraz z mechanizmem jest całkowicie schowana pod elewacją budynku, co zapewnia znacznie lepszą estetykę. Ten rodzaj rolet warto stosować w nowych domach, jeszcze przed tynkowaniem ścian zewnętrznych. W innym razie trzeba będzie skuć wierzchnią warstwę elewacji, co oznaczałoby dodatkowe koszty.
- Rolety nakładane – to rozwiązanie można zastosować jedynie w nowych domach ewentualnie w trakcie wymiany okien na nowe. Rolety mocuje się bowiem bezpośrednio do nieobsadzonych okien i wstawia we wnękę razem z nimi. To prosty i praktyczny mechanizm odznaczający się wysoką estetyką i niezawodnością. Co więcej, rolety nakładane często można kupić w pakiecie z wybraną stolarką okienną, co pozwoli obniżyć ceny.
- rolety nadprożowe – to najbardziej efektowny i estetyczny mechanizm. Rolety nadprożowe są schowane w nadprożu okna, dzięki czemu, skrzynia oraz cały mechanizm jest ukryty. Podnoszone rolety również chowają się w ścianie, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady. Jest dość kosztowne i można je zastosować jedynie w nowych domach lub w trakcie przebudowy. Minusem jest również to, że w przypadku usterki mechanizmu trzeba ingerować w nadproże, aby naprawić rolety.
Które rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym okażą się najlepsze? To zależy oczywiście od dostępnego budżetu oraz od momentu, w którym inwestor decyduje się na ich montaż. Rolety nadprożowe oraz rolety nakładane najłatwiej jest zamocować w nowych domach, ewentualnie przy wymianie okien. Rolety podtynkowe najlepiej jest mocować przed wykończeniem elewacji, ale w praktyce można to zrobić również w istniejących już domach. Z kolei rolety natynkowe można zastosować w dowolnym momencie.