Akademia Budowlana

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Spis treści:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. To korzystna alternatywa dla mało funkcjonalnego szamba, które trzeba regularnie opróżniać, co w skali roku generuje spore koszty. Przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem droższym, ale w perspektywie czasu może zagwarantować wiele korzyści. W tym artykule tłumaczymy, w jaki sposób działa przydomowa oczyszczalnia ścieków, a także, czym różni się oczyszczalnia ekologiczna od oczyszczalni biologicznej.

 

Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które umożliwia przefiltrowanie i odzyskanie dużych ilości wody ze ścieków generowanych przez gospodarstwo domowe. Oczyszczona woda może być odprowadzona do gruntu, ale czasami można ją ponownie wykorzystać, np. do podlewania ogrodu. W ten sposób można skutecznie zmniejszyć częstotliwość wywozu nieczystości. O ile przydomowe szambo trzeba oczyszczać przynajmniej raz w miesiącu, o tyle przydomową oczyszczalnie 1-2 razy w przeciągu roku. Bez wątpienia jest to rozwiązanie dużo kosztowniejsze od szamba, ale już w perspektywie kilku lat taka inwestycja może się zwrócić, a następnie zapewnić spore oszczędności.

 

Kiedy stosuje się przydomową oczyszczalnię ścieków?

 

To rozwiązanie można wykorzystać w sytuacji, gdy nie ma możliwości połączenia domu jednorodzinnego z siecią kanalizacyjną. O ile przyłącze wodne można uzyskać na coraz większym obszarze naszego kraju, o tyle wszechobecna kanalizacja to atut większych miast oraz bogatszych gmin. Gdy nie ma możliwości uzyskania przyłącza kanalizacyjnego, właściciel domu musi poszukać innego sposobu na odprowadzanie ścieków. Od wielu lat powszechnym rozwiązaniem jest szambo. Współcześnie jest to jednak mało efektywne i niepraktyczne rozwiązanie. Szczelne szambo trzeba bowiem opróżniać nawet raz w miesiącu, co w skali roku może wygenerować wydatki rzędu kilku tysięcy złotych.

 

Dlatego coraz częściej stosowaną alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Pozwala ona odzyskać część spożytkowanej wody, a to z kolei znacznie ogranicza częstotliwość wywozu nieczystości – w wielu przypadkach zbiornik wystarczy opróżniać raz do roku. Ze względu na sposób oczyszczania ścieków, przydomowe oczyszczalnie możemy podzielić na dwie grupy, a mianowicie – na ekologiczne oraz na biologiczne.

 

Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

 

Ekologiczna oczyszczalnia szamba to rozwiązanie wykorzystywane częściej. Taka instalacja składa się z osadnika gnilnego, gdzie zachodzi proces oczyszczania beztlenowego. Osadnik zatrzymuje także niebezpieczne związki, które nie powinny przedostać się do gruntu. Następnie przefiltrowana woda trafia do drenażu rozsączającego. Jest to system rur ułożonych w gruncie. Zachodzi tu proces oczyszczania tlenowego, a woda jest stopniowo odprowadzana do gruntu. W przypadku ekologicznej oczyszczalni ścieków nie da się ponownie wykorzystać przefiltrowanej wody.

 

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków składa się z dwóch zbiorników. Ścieki trafiają najpierw do osadnika gnilnego, gdzie są poddawane procesowi oczyszczania beztlenowego. Ponadto, w wielu nowoczesnych typach oczyszczalni ścieki są tu poddawane także wstępnemu napowietrzaniu, co dodatkowo spowalnia proces zapełniania się osadnika gnilnego. Przefiltrowana woda, wolna od niebezpiecznych związków, trafia do drugiego, napowietrzanego zbiornika, gdzie jest oczyszczana w procesie tlenowym. Oczyszczoną wodę z drugiego zbiornika można odzyskać i ponownie wykorzystać do niektórych prac, np. do podlewania ogrodu. Taka woda nie nadaje się jednak do celów spożywczych.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ekologiczna czy biologiczna?

 

Na korzyść ekologicznej oczyszczalni ścieków przemawia niższy koszt zakupu i montażu. Zakładając instalację dla domu zamieszkałego przez rodzinę 4-5 osobową, już od 7,000 zł można dysponować sprawnie działającą oczyszczalnią ekologiczną. Znacznie droższym rozwiązaniem jest oczyszczalnia hydrobotaniczna, która zamiast rur drenarskich wykorzystuje odpowiednią roślinność z głębokim ukorzenieniem. Wykonanie takiej instalacji to wydatek rzędu 18 – 20 tys. złotych. Zaletą jest jednak to, że zajmuje ona znacznie mniej miejsca, aniżeli tradycyjna oczyszczalnia ekologiczna, na którą potrzeba dostatecznie dużą powierzchnię działki – poszczególne elementy drenażu muszą mieć odpowiednią długość, a ponadto trzeba zachować odległość od granicy działki oraz od innych obiektów.

 

Oczyszczalnia biologiczna ma więcej plusów. Zajmuje mniej miejsca, a ponadto pozwala ponownie wykorzystać oczyszczoną wodę. Pozwala także do minimum zredukować częstotliwość oczyszczania osadnika gnilnego. Możliwość odzyskania wody pozwala także na okresowe sprawdzanie jakości wody, co pozwala ocenić, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działa w sposób efektywny. Minusem jest jednak wyższy koszt. Za ten rodzaj oczyszczalni trzeba zapłacić zwykle ponad 10 – 12 tys. zł.  

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.