Zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenie na budowę to uproszczona procedura, która pozwala w krótszym czasie uzyskać zielone światło potrzebne do rozpoczęcia inwestycji. Zgłoszenie jest konieczne w przypadku, gdy planujemy roboty budowlane, które zgodnie z aktualnymi przepisami nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę. W tym artykule dowiesz się, czym jest zgłoszenie robót budowlanych i w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie.
Czym jest zgłoszenie robót budowlanych?
Wykonanie robót budowlanych wymaga uzyskania określonego zezwolenia. W innym razie jest to samowola budowlana, która może spotkać się z poważnym konsekwencjami. Dawniej zdecydowana większość robót budowlanych wymagała pozwolenia na budowę wydawanego w drodze postępowania administracyjnego. Z czasem jednak prawo zaczęto modyfikować na korzyść inwestorów. Pojawiło się zgłoszenie robót budowlanych – jest to prostsza procedura, którą stosuje się zawsze wtedy, gdy planowane roboty budowlane nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę. Procedura ta zajmuje znacznie mniej czasu i pozwala w krótszym czasie rozpocząć inwestycję. Pod wieloma względami zgłoszenie robót budowlanych przypomina jednak pozwolenie na budowę. W przypadku prac budowlanych na zgłoszenie nie ma obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.
W jakich sytuacjach należy złożyć zgłoszenie robót budowlanych?
Listę inwestycji, którą można zrealizować bez pozwolenia na budowę reguluje art. 29 i art. 30 Prawa budowlanego. W art. 29 wymienione są roboty budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę, natomiast w art. 30 znajdziemy obiekty i roboty budowlane, które nie wymagają pozwolenia, ale za to wymagają zgłoszenia robót. I to właśnie na inwestycjach z art. 30 się skupimy. Zawarte są w nim m.in. takie inwestycje jak:
- wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 (maksymalnie jeden taki obiekt na 500 m2 powierzchni działki);
- wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty, oranżerie, ganki o powierzchni zabudowy do 35 m2 (maksymalnie dwa takie obiekty na 500 m2 powierzchni działki);
- niektóre obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej;
- przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
- tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonych w zgłoszeniu, ale nie później, niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy.
Zgłoszenie robót budowlanych można zastosować także w przypadku domów jednorodzinnych. Mogą to być domy o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 z maksymalnie dwiema kondygnacjami. Ponadto, taki dom musi być budowany w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych inwestora. Coraz więcej mówi się o tym, że w 2023 roku prawo zostanie zmodyfikowane w taki sposób, że wszystkie domy jednorodzinne będzie można budować na zgłoszenie. Zgłoszenie robót budowlanych znajduje zastosowanie także w przypadku robót budowlanych kwalifikujących się jako rozbudowa lub przebudowa domu.