By prawdziwie wyróżnić się spośród standardowych domów jednorodzinnych warto, zamiast szukać projektów nowoczesnych, zdecydować się na dom, który stylistycznie nawiązuje do starszych, nie tak popularnych dzisiaj rozwiązań. Świetnym przykładem będzie tutaj dach mansardowy, który niezmiennie potrafi zachwycać.
Działamy jako firma budowlana niezmiennie od 1991 roku. Przez ten czas udało nam się wybudować już ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych. Dzięki tak wielu latom pracy w zawodzie, mieliśmy szansę obserwować zmiany zachodzące w trendach architektonicznych. Wśród naszych realizacji znajdowały się tradycyjne domy jednorodzinne, a także nowoczesne projekty z innowacyjnymi rozwiązaniami. Co więcej, dzięki temu że budujemy domy kompleksowo, mieliśmy również szerokie doświadczenie z różnego typu dachami. Dachy wielospadowe, dwuspadowe, stropodachy, a także dachy mansardowe - nie mają przed nami tajemnic. Szczegóły naszej oferty związanej z realizacją dachów znajdą Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/dachy.
Budując swój wymarzony dom jednorodzinny warto zadbać o to, by był wykonany solidnie od A do Z. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z firmą, która zadba o realizację kompleksowo. Firma New-House klientom, którzy zdecydują się na tego typu współpracę, dodatkowo oferuje również dziesięcioletnią gwarancję jakości. Więcej informacji na ten temat zdobędą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zachęcamy do kontaktu oraz do podjęcia współpracy.
Czym jest dach mansardowy?
Dach mansardowy to rodzaj dachu łamanego, który może występować zarówno w postaci dachu dwuspadowego, jak i czterospadowego. Został on spopularyzowany na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku przez francuskiego architekta barokowego, był nim François Mansart. W Polsce takie dachy stały się szczególnie popularne w okolicach Górnego Śląska. Niektórzy inwestorzy z tamtych okolic wciąż chętnie czerpią z tradycji architektonicznych i budują domy z poszanowaniem lokalnego dziedzictwa.
Dach mansardowy wyróżnia się przede wszystkim mniejszym kątem nachylenia od podłoża niż dolne połacie. Ta realizacja charakteryzuje się nachyleniem dolnej połaci około 60º, zaś górnej około 30º. Decydując się na ten francuski dach zyskuje się dodatkową możliwość wykorzystania użytkowego poddasza budynku. Jest to możliwe dzięki temu, że dach mansardowy nie zmniejsza rozmiaru przestrzeni w danym obiekcie. Należy jednak pamiętać, że dachy mansardowe wymagają dużej dokładności przy wykonywaniu realizacji. Warto w tym przypadku szczególnie zwrócić uwagę na wiedzę i doświadczenie wykonawców. Dach mansardowy w miejscach załamań pomiędzy płaszczyznami generuje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych, przez które temperatura wnętrza domu mogłaby w uciążliwy sposób wciąż spadać. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by miejsca załamań dachu były pokryte odpowiednią warstwą izolacji.
Coraz częściej można się spotkać z zainteresowaniem tego typu rozwiązaniami. Dachy mansardowe są bardzo dobrym pomysłem, jeżeli planują Państwo nadbudowę budynku z płaskim dachem. Nadbudowa w postaci lekkiej konstrukcji dachu mansardowego pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni użytkowej do wykorzystania podczas aranżacji. Jest to de facto dach dwukondygnacyjny, a dzięki niewielkiemu nachyleniu jego połaci może on pełnić funkcję zewnętrznej ściany. Można w nim bez problemu montować okna, a dodatkowo pozwala on na uniknięcie niefunkcjonalnych, problematycznych skosów, które występują w domach z poddaszem użytkowym. Dzięki pozbyciu się skosów można uzyskać przestrzeń, która będzie miała więcej niż 1,9 metra! Taka konstrukcja daje szerokie możliwości aranżacyjne.
Jak wygląda konstrukcja dachów mansardowych?
Dach mansardowy charakteryzuje się tym, że jego więźba jest odpowiednio docięta do konstrukcji budynku. Dzięki temu można uniknąć nieszczelności i mostków termicznych. Więźbą w takiej realizacji jest konstrukcja płatwiowo-kleszczowa, a wiązar ma część górną oraz dolną. Część dolna konstrukcji to słup środkowy oraz słupy skrajne, natomiast część górna to krokwie, płatwie oraz mniejsze kleszcze.
Projekt domu z dachem mansardowym opisuje wszelkie szczegóły dotyczące realizacje. Zarówno długość krokwi, pozycje krokwi, łączenie krokwi, jak i pozycje płatwi będą indywidualnie dobrane do realizowanego projektu. Niejednokrotnie można się spotkać z tym, że dachy mansardowe są realizowane z wsparcie górnyhc i dolnych belek krokwiowych na jednej belce płatwiowej. Można je na przykład ustawić doczołowo i wzmocnić nakładkami lub płytami perforowanymi. Natomiast, gdy krokwie ułożono w sąsiednim położeniu, należy wykorzystać wzmocnienie bocznego połączenia. W tym celu wykorzystywane są zazwyczaj kołki lub kątowniki.
Jakie ocieplenie powinien mieć dach mansardowy?
Dach mansardowy izoluje się ws sposób tradycyjny. Wystarczy materiał izolacyjny (zazwyczaj jest to wełna lub styropian) umieścić pomiędzy belkami krokwiowymi. Jeżeli planują Państwo wykorzystać w tym celu wełnę, warto pamiętać, że należy ułożyć paroizolację od strony wewnętrznej budynku. Z kolei na krokwiach układane jest deskowanie lub folia wstępnego krycia.
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, w przypadku realizacji dachów mansardowych trzeba szczególnie zadbać o załamania, aby uniknąć mostków termicznych. W tym celu warto zdecydować się na ułożenie dwóch warstw folii. Jedna z nich powinna przechodzić z dolnej połaci, natomiast druga z górnej. Przy czym część folii z górnej połaci powinna nachodzić również na tę z niżej kondygnacji. Aby szczególnie mocno zadbać o te punkty w konstrukcji, należy zadbać o odpowiednią obróbkę blacharską.
Jakie pokrycie powinien mieć dach mansardowy?
W przypadku dachów mansardowych najczęściej polecanym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna oraz dachówka cementowa. Wciąż można się jednak spotkać z dachem mansardowym pokrytym blachą, co pozwala na zmniejszenie kosztów realizacji. Można również zdecydować się na pokrycie dachowe wykonane z dachówki bitumicznej, która pozwoli dodatkowo skutecznie zabezpieczyć miejsce styku obu połaci. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu dodatkowego pasma papy. Należy przy tym pamiętać, że wykonanie pokrycia z gontu bitumicznego będzie możliwe tylko wtedy, gdy przy dachu zostanie wykonane pełne deskowanie na belkach krokwiowych.
Zamawiając materiały do realizacji można dostosować konkretne części do kąta rozwarcia pomiędzy połaciami, jednak nie należy to do najtańszych rozwiązań. Można zamiast tego w miejscu styku obu połaci wykonać obróbkę blacharską, którą następnie się przykryje poprzez fachowe wysunięcie dachówek.
Gdzie znaleźć projekt domu z dachem mansardowym?
Projekt domu z dachem mansardowym jest bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na uzyskaniu oryginalnego domu z maksymalnie dużą przestrzenią użytkową. Należy jednak pamiętać, że jedna z ważniejszych zalet takich projektów (oryginalność) w dużym stopniu wpływa również na kolejne utrudnienia. Niestety, na rynku nie ma zbyt wielu projektów domów jednorodzinnych z dachem mansardowym. Co w takiej sytuacji można zrobić? Podpowiadamy!