Rezydencja to dobra propozycja dla osób, które marzą o reprezentacyjnym, a zarazem bardzo komfortowym domu i posiadają dostatecznie duży budżet na zrealizowanie swoich planów. Pracownie architektoniczne oddają do dyspozycji inwestorów gotowe projekty rezydencji. To wygodny i szybki sposób na pozyskanie projektu, który posłuży do wybudowania wymarzonego domu. W tym artykule tłumaczymy, czym charakteryzują się takie projekty, a także, na jakie informacje warto zwrócić uwagę w procesie wyboru.
Rezydencja – reprezentacyjna i luksusowa posiadłość
Rezydencja to posiadłość, która odznacza się reprezentacyjnym wyglądem, dużą powierzchnią użytkową, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, a także wysoką funkcjonalnością. Wybierając projekt rezydencji inwestor może liczyć na praktyczny rozkład pomieszczeń z podziałem na strefę dzienną i strefę nocną, a zarazem wiele pomieszczeń dodatkowych, takich jak chociażby: pokój telewizyjny, biblioteka, gabinet, pokój sportowy. Największe rezydencje mogą zaoferować nawet osobną halę z basenem i sauną. Jedno jest pewne, gotowe projekty rezydencji są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy inwestor może łatwo odnaleźć projekt spełniający jego oczekiwania.
Co możesz sprawdzić przy wyborze gotowego projektu rezydencji?
W katalogach pracowni architektonicznych bez trudu można odnaleźć gotowe projekty rezydencji zachowanych w różnych stylach. Szukając właściwego projektu pod kątem indywidualnych potrzeb warto zatem zwrócić uwagę na kluczowe parametry, takie jak:
- Powierzchnia użytkowa – rezydencje to z natury duże posiadłości oferujące zwykle grubo ponad 200 m2. Powierzchnię użytkową zawsze należy zestawić pod kątem liczby domowników oraz zapotrzebowania na dodatkowe pomieszczenia w domu.
- Rodzaj domu – rezydencje to zazwyczaj domy piętrowe zwieńczone dachem płaskim lub czterospadowym. Niemniej jednak inwestorzy mogą liczyć także na reprezentacyjne posiadłości parterowe lub z poddaszem użytkowym.
- Rzuty budynków – analizując rzuty poszczególnych kondygnacji możesz sprawdzić rozkład wnętrz, powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, a także sugerowany układ mebli. W ten sposób można ocenić, czy poszczególne pomieszczenia sprostają oczekiwaniom domowników.
- Dodatkowe pomieszczenia – luksusowa rezydencja bez wątpienia powinna posiadać garaż, najlepiej dwustanowiskowy. Z dodatkowych pomieszczeń użytkowych warto rozważyć: gabinet, biuro lub biblioteczkę, pokój rozrywkowy, kino domowe, pokój sportowy. Ta kwestia jest w pełni uzależniona od preferencji oraz potrzeb domowników.
- Wymiary działki – gotowe projekty rezydencji zawierają informacje o kluczowych parametrach budynku (powierzchnia, długość, szerokość, wysokość), a także o minimalnych wymiarach, jakie musi posiadać działka, na której będzie można wybudować daną rezydencję.
- Stylistyka domu – projekty rezydencji mogą być zachowane w stylu klasycznym, nowoczesnym, minimalistycznym i w wielu innych koncepcjach. Pamiętaj o tym, aby przed zakupem projektu sprawdzić uwarunkowania lokalne (miejscowy plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy), aby sprawdzić, czy daną rezydencję będzie można wybudować na działce.
W katalogach pracowni oferujących gotowe projekty rezydencji znajdziemy szczegółowe informacje na temat każdego projektu, w tym również o zastosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych, a także wycenę. Swobodny dostęp do informacji bez wątpienia pomoże inwestorom w wyborze odpowiedniego projektu pod kątem indywidualnych potrzeb.
Co zawierać będzie zakupiony projekt rezydencji?
Gotowe projekty rezydencji to w praktyce obszerna dokumentacja projektowa, w skład której wchodzą: trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego, trzy egzemplarze projektu technicznego, projekt konstrukcyjny, projekt wewnętrznych instalacji, charakterystyka energetyczna budynku. Pracownie najczęściej dorzucają także pakiet dodatków, w tym zestawienie materiałów z orientacyjnym kosztorysem, a także katalogi różnych producentów materiałów i wyposażenia. Gotowe projekty rezydencji zazwyczaj obejmują także zgodę na zmiany w projekcie. Takie zmiany wprowadza się na etapie adaptacji, o czym powiemy w następnym akapicie.
Co należy zrobić już po zakupie gotowego projektu rezydencji?
Gotowy projekt domu musi przejść proces adaptacji. W procesie tym wprowadza się zmiany, które pozwolą dostosować projekt do uwarunkowań lokalnych, jak również do specyfiki działki. O ile nieistotne odstępstwa od pierwowzoru nie wymagają zgody architekta, o tyle zmiany istotne już tak. To właśnie z tego względu gotowe projekty rezydencji zazwyczaj obejmują w pakiecie zgodę na wprowadzanie zmian. Pozwala to szybciej i wygodniej zrealizować adaptację. Poza obowiązkową częścią adaptacji inwestor zyskuje również możliwość wprowadzenia zmian wedle własnego uznania, tak, aby uzyskać projekt lepiej dostosowany do swoich potrzeb.
Gdzie możesz znaleźć gotowe projekty rezydencji?
Wiele renomowanych pracowni architektonicznych posiada w swoich katalogach gotowe projekty rezydencji. Tak się składa, że firma budowlana New House współpracuje z wieloma pracowniami, dzięki czemu może zaoferować obszerny katalog gotowych projektów domów, wśród których dostępne są również gotowe projekty rezydencji zachowane w różnych stylistykach. Dostępne na stronie filtry pozwolą szybciej zawęzić wyniki wyszukiwania wyłącznie do tych posiadłości, które są zgodne z wizją i oczekiwaniami inwestora. Udostępniamy także obszerny zbiór informacji dla inwestorów, które ułatwią podjęcie decyzji. Firma budowlana New-House oferuje klientom kompleksową i profesjonalną budowę domu w technologii murowanej. Realizację projektu reprezentacyjnej posiadłości należy powierzyć kompetentnemu wykonawcy!