Podział działki budowlanej umożliwia wyodrębnienie nowych działek pod zabudowę. Z jednej dużej działki można uzyskać kilka mniejszych, na czym wymiernie może skorzystać ich właściciel – kilka mniejszych działek można sprzedać znacznie drożej, aniżeli jedną dużą działkę. Sam proces podziału działki nie należy do bardzo skomplikowanych, ale może zająć nawet kilka miesięcy. Ponadto, taki proces musi być zgodny z obowiązującymi na danym obszarze uwarunkowaniami lokalnymi. W tym artykule tłumaczymy jak wygląda podział działki budowlanej.
Jak sprawdzić czy podział działki budowlanej jest możliwy?
W pierwszej kolejności właściciel zainteresowany podziałem działki powinien sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. To ten dokument zawiera szczegółowe informacje, które będą decydujące w kwestii tego, czy podział działki okaże się możliwy. Decydujące znaczenie może mieć tutaj wymagana powierzchnia działki. Jeśli na danym obszarze dopuszczone są działki o powierzchni min. 500 m2, podczas gdy inwestor dysponuje działką o powierzchni 900 m2, wówczas podział nie będzie możliwy, ze względu na niedostateczną powierzchnię obu działek po podziale.
Wiele gmin w naszym kraju wciąż nie posiada uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania lub nie obejmuje on całego obszaru. Co zrobić w sytuacji, gdy działka, którą chcemy podzielić nie jest objęta planem miejscowym? Wówczas podział działki budowlanej będzie możliwy, o ile taką opcję dopuszczać będzie decyzja o warunkach zabudowy lub przepisy odrębne. Działki uzyskane w drodze podziału muszą spełniać określone wymogi, np. posiadać dostęp do drogi publicznej.
Jak wygląda procedura podziału działki budowlanej?
Podział działki budowlanej to dość czasochłonny proces, ale nie powinien on sprawić większych trudności, o ile tylko właściciel działki postępuje w sposób uporządkowany. Cała procedura krok po kroku prezentuje się następująco:
- właściciel działki zatrudnia geodetę, który przygotowuje wstępny projekt podziału działki, biorąc pod uwagę oczekiwania właściciela, ale również uwarunkowania lokalne.
- dysponując wstępnym projektem podziału właściciel działki składa wniosek o podział nieruchomości do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
- organ administracyjny zapoznaje się z treścią wniosku i analizuje przedłożony projekt. Jeśli jest on zgodny z uwarunkowaniami i przepisami odrębnymi, w przeciągu kilku tygodni właściciel działki powinien otrzymać pozytywną decyzję w tej sprawie.
- geodeta po otrzymaniu pozytywnej decyzji ze strony organu administracyjnego zgłasza prace geodezyjne w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej, a następnie sporządza mapę z projektem podziału działki. W trakcie tego procesu o procedurze mogą zostać poinformowani właściciele sąsiednich działek (w przypadku gdy powierzchnia wydzielonej działki stanowi więcej niż 33% całej powierzchni).
- po zatwierdzeniu mapy przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej organ administracyjny wydaje ostateczną decyzję zatwierdzającą podział działki.
- geodeta wyznacza i utrwala na gruncie nowe punkty graniczne i sporządza protokół zawierający szczegółowe informacje na temat przebiegu całej procedury. W momencie, gdy Państwowy Zasób Geodezyjny przyjmie operat techniczny podział działki budowlanej staje się faktem.
- Na koniec inwestor powinien jeszcze złożyć wniosek o wniesienie zmian w księdze wieczystej.
I to wszystko, teraz formalnie większa działka została podzielona na kilka mniejszych działek ewidencyjnych, co otwiera drogę do dalszych inwestycji.