Znajomość dokładnej kwoty inwestycji związanej z budową domu jest niezbędna wszystkim osobom, które chcą sfinalizować taką inwestycję z środków uzyskanych w wyniku kredytu. Znając dokładną cenę budowy domu można lepiej przygotować się do inwestycji i wynegocjować odpowiednie warunki z bankiem. W takich sytuacjach przyda się na pewno przykładowy kosztorys budowy domu. W tym artykule tłumaczymy, co to jest kosztorys budowlany, jakie są jego najważniejsze rodzaje, a także, w jaki sposób można przygotować taki kosztorys.
Rodzaje kosztorysów budowlanych
Kosztorys budowy domu to inaczej zestawienie wszystkich kosztów, jakie pojawią się na wszystkich etapach prac budowlanych. Uwzględnia on koszty materiałów, koszty robocizny, koszty sprzętu, jak również rachunki za prąd na podstawie szacunkowego zużycia energii. Istnieją sytuacje, w których rzetelny kosztorys okaże się niezbędny – dotyczy to przede wszystkim osób, które będą chciały uzyskać kredyt na budowę domu. Wybierając przykładowy kosztorys budowy domu warto pamiętać o tym, że istnieją cztery rodzaje kosztorysów, a mianowicie:
- Kosztorys inwestorski – jest opracowywany przed rozpoczęciem inwestycji, a uwzględnia się w nim wszystkie koszty jakie pojawią się w trakcie budowy domu – od materiałów, przez robociznę, aż po koszty technologii i energii. To właśnie kosztorys inwestorski jest niezbędny w sytuacji, gdy inwestor chce ubiegać się o kredyt na budowę domu.
- Kosztorys ofertowy – zazwyczaj jest przygotowywany przez wykonawcę, jako oferta realizacji poszczególnych prac budowlanych. Jest brany pod uwagę na etapie negocjowania warunków umowy o roboty budowlane. Firmy budowlane tworzą kosztorys ofertowy w sytuacji, gdy chcą wziąć udział w procesie przetargu.
- Kosztorys powykonawczy – jak sama nazwa wskazuje, jest on wykonywany już po zakończeniu budowy i uwzględnia wszystkie rzeczywiste wydatki poniesione w trakcie budowy domu. Jest niezbędny dla osób, które będą chciały uzyskać dofinansowanie z programów rządowych.
- Kosztorys ślepy – to bardzo uproszczona forma kosztorysu, który uwzględnia jedynie ceny materiałów oraz wynajmu sprzętu, nie uwzględniając robocizny. To dobry wybór dla osób, które będą samodzielnie wykonywały niektóre prace budowlane.
Najważniejszy okazuje się zatem przykładowy inwestorski kosztorys budowy domu. To on zawiera szczegółowe informacje na temat prognozowanych kosztów budowy domu i pozwala inwestorowi lepiej przygotować się do rozpoczęcia budowy domu.
Co powinien zawierać kosztorys budowy domu?
Kosztorys budowy domu powinien zawierać koszty związane z zakupem materiałów, koszty robocizny, koszty sprzętu i technologii (np. wynajem dźwigu), koszty energii elektrycznej, jak również koszty związane z przygotowaniami do budowy domu (same formalności poprzedzające budowę mogą pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy złotych). Przykładowy kosztorys budowy domu zazwyczaj dzieli budowę na poszczególne etapy, czyli np.: roboty ziemne i fundamentowe, roboty murowe, stropy, konstrukcja dachu, termoizolacja domu, instalacje wewnętrzne, prace wykończeniowe. Im bardziej szczegółowy wykaz poszczególnych prac – tym dokładniejszy będzie cały kosztorys. Zawsze warto jednak doliczyć do ostatecznej kwoty przynajmniej 10%. Będzie to poduszka finansowa na wypadek, gdyby koszty okazały się niedoszacowane. W przypadku inwestycji rozłożonej na dłuższy okres czasu, np. dwa lata, trzeba wziąć uwagę także zmiany cen wynikające chociażby z inflacji.