Czy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu?

Indywidualny projekt architektoniczno-budowlany jest realizowany przez architekta na zamówienie inwestora. Architekt musi posiadać stosowne uprawnienia, a także być wpisanym do izby samorządu zawodowego architektów. Co ważne, projekt indywidualny jest jedyny w swoim rodzaju. Podstawą do jego opracowania są bowiem oczekiwania i potrzeby inwestora, ale również specyfika działki budowlanej, na której będzie realizowany projekt. To ważne – indywidualny projekt domu jest przypisany do działki, co oznacza, że nie można go odsprzedać innemu inwestorowi, chyba, że w pakiecie z działką budowlaną, do której został opracowany. Pełne opracowanie obejmuje wszystkie dokumenty, jakie będą potrzebne na etapie formalności związanych z pozwoleniem na budowę.
Pierwszym etapem jest rozmowa architekta z inwestorem. Architekt zapozna się z oczekiwaniami swojego klienta, a także przeanalizuje działkę, na której budowany będzie obiekt. Po uzyskaniu wystarczających informacji architekt weźmie się do pracy. Na początek przygotowany zostanie projekt koncepcyjny. Jest to wizualizacja przyszłego domu – inwestor może sprawdzić, jak prezentować się będzie gotowy dom. Jeśli koncepcja zawiera jakiekolwiek rozbieżności z jego oczekiwaniami, może poprosić architekta o wprowadzenie niezbędnych zmian.
Dopiero po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego zaczyna się właściwa praca. Architekt będzie musiał przygotować obszerny projekt architektoniczno-budowlany, obejmujący także projekt techniczny oraz projekt zagospodarowania terenu działki, jak również inne, wymagane dokumenty. Tak powstanie kompletna dokumentacja projektową, którą otrzyma inwestor. Z kompletem dokumentów można już udać się do urzędu w celu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu.
Koszty indywidualnego projektu domu w dużej mierze zależą od wybranego architekta. Najwyższych stawek oczekują oczywiście renomowani architekci oraz duże pracownie architektoniczne, które mogą zagwarantować krótszy czas oczekiwania. Decydując się na indywidualny projekt domu należy oczekiwać wydatku rzędu 150 – 250 zł za metr kwadratowy domu. Jeśli zatem chcesz wybudować dom o powierzchni 100 m2, koszt zakupu projektu indywidualnego będzie oscylował w granicach 15,000 – 25,000 zł. To dużo w porównaniu z projektami gotowymi, ale pamiętajmy, że indywidualny projekt domu nie musi już przechodzić procesu adaptacji.
Przede wszystkim w ten sposób możemy uzyskać projekt w pełni przystosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jednocześnie mamy pewność, że indywidualny projekt domu będzie zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi oraz ze specyfiką działki, dzięki czemu ominą nas nieoczekiwane trudności. Projekt indywidualny pozwala w pełni wykorzystać potencjał działki i oferowaną przez nią przestrzeń, co jest szczególnie ważne w kontekście małych, a zwłaszcza wąskich działek. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne są optymalne dla danej działki, dzięki czemu cały dom okaże się dużo bardziej funkcjonalny, ale również energooszczędny.
A zatem, choć indywidualny projekt domu wiąże się z dużym wydatkiem, w efekcie końcowym otrzymujemy dom znacznie lepiej dostosowany do swoich potrzeb, a także doskonale wykorzystujący parametry działki, co przekłada się na komfort domowników oraz koszty eksploatacyjne. Jest to bardzo dobra inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. W trakcie współpracy z architektem zawsze mamy prawo zgłosić nasze oczekiwania, uwagi lub zastrzeżenia, tak, aby indywidualny projekt domu idealnie wpisywał się w nasze potrzeby.
Możemy wskazać dwie podstawowe wady projektu indywidualnego. Pierwszy z nich to wysoka cena – zazwyczaj to rozwiązanie jest wyraźnie droższe, od projektu gotowego. Warto jednak zauważyć, że nie ponosimy tu kosztów związanych z adaptacją projektu, a ponadto, dom optymalnie dostosowany do specyfiki działki może okazać się bardziej energooszczędny, co przełoży się na oszczędności w przyszłości – taka inwestycja może się zatem zwrócić. Drugim minusem jest czas oczekiwania. indywidualny projekt domu to bardzo złożone opracowanie, które wymaga od architekta dużych nakładów pracy. W rezultacie, na skomplikowany projekt trzeba poczekać nawet ponad pół roku.
Indywidualny projekt domu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którzy posiadają bardzo skonkretyzowane, a zarazem wysokie oczekiwania w stosunku do swojego przyszłego domu. Może się okazać, że w tej sytuacji opracowanie indywidualnego projektu będzie wiązać się z niższym kosztem, aniżeli czasochłonna adaptacja projektu gotowego. Indywidualny projekt domu możemy polecić wszystkim inwestorom, którzy planują budowę na problematycznej działce, np. działce wąskiej lub położonej na skarpie.
Architekt tworzący projekt indywidualny lepiej wykorzysta potencjał konkretnej parceli, co przełoży się na większą funkcjonalność oraz energooszczędność wybudowanego domu. Na to rozwiązanie zdecydować się mogą wszyscy inwestorzy, którzy mogą sobie pozwolić na nieco większy wydatek na etapie przygotowań do budowy. Firma budowlana New-House zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych architektów, którzy mogą przygotować dla Ciebie indywidualny projekt domu. Następnie, nasza firma zajmie się kompleksową realizacją tego projektu.