Inteligentny dom znacznie zwiększa wygodę oraz bezpieczeństwo domowników. Jest wyposażony w automatyczne mechanizmy, dzięki którym, domownicy nie muszą samodzielnie wykonywać wielu czynności. Nie dziwi zatem fakt, że inteligentne instalacje cieszą się coraz większą popularnością. W tym artykule wymienimy popularne systemy inteligentne, a także sprawdzimy, ile kosztuje zakup i montaż systemów w koncepcji Smart Home.
Czym właściwie jest inteligentna instalacja?
Poprzez inteligentne instalacje rozumiemy wszelkie automatyzowane systemy, które wykonują za nas takie czynności jak chociażby: zapalanie światła, otwieranie okien, sterowanie instalacją grzewczą lub klimatyzacją. Chodzi o to, aby stworzyć dom, który zaoferuje nam większy komfort życia. Popularne systemy można programować z pomocą nowoczesnej centrali, a także sterować za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także asystent głosowy, który pozwala wydawać komendy i sterować całym domem z dowolnego wnętrza.
Pod szyldem inteligentnych systemów kryje się zatem koncepcja Smart Home, z którą coraz częściej spotkamy się w nowoczesnym budownictwie. W praktyce, inteligenta instalacja pozwala nam dostosować dom do naszych indywidualnych oczekiwań. Instalacja składa się z czujników, automatycznych mechanizmów, a także centrali, która odbiera informacje z czujników, a następnie nadzoruje pracą różnych mechanizmów.
Jakie możliwości oferuje nam inteligentny dom?
Możliwości nowoczesnych instalacji Smart Home są praktycznie nieograniczone. W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo nowinek technicznych, które pozwalają na stworzenie bezobsługowego domu, w którym niemal wszystko dzieje się automatycznie. Oto niektóre z najpopularniejszych możliwości oferowanym nam przez inteligentne instalacje:
- Automatyczne oświetlenie – sterowane za pośrednictwem czujników zmierzchu lub czujników ruchu. Oświetlenie może być sterowane także za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
- Automatyczne okna i drzwi – w koncepcji Smart Home coraz częściej spotkamy się z zamkami sterowanymi automatycznie. Czujniki jakości powietrza i temperatury sterują oknami, natomiast drzwi zamykają się samoistnie po wyjściu. Takie systemy posiada także brama garażowa.
- Asystent głosowy – jeśli wyposażysz swój dom w ten system, będziesz mógł sterować wieloma mechanizmami za pośrednictwem komend głosowych.
- Regulacja temperatury – systemy inteligentne można podłączyć także pod instalację grzewczą, rekuperację oraz klimatyzator, dzięki czemu, dom samoistnie steruje tym instalacjami, aby osiągnąć temperaturę wybraną przez domowników.
- Nowoczesne systemy ochronne – w koncepcji smart home bardzo popularne są także nowoczesne systemy alarmowe, które ostrzegają domownika przed zagrożeniami. Ciekawym rozwiązaniem jest cichy alarm, który w przypadku włamania powiadamia służby, ale nie uruchamia dźwięku. W ten sposób, włamywacz jest nieświadomy tego, że do domu zbliża się policja lub firma ochroniarska.
W koncepcję Smart Home wpisują się także nowoczesne urządzenia elektryczne, które łączą się z Wi-Fi i umożliwiają nam sterowanie ich pracą z poziomu aplikacji mobilnej. W ten sposób możesz np. włączyć lub wyłączyć telewizor z dowolnego miejsca lub sprawdzić zawartość lodówki.
Jak przygotować projekt domu w koncepcji Smart Home?
W nowoczesnych domach coraz częściej spotkamy się z bezprzewodowymi systemami, które łączą się ze sobą za pośrednictwem modułu bluetooth lub Wi-fi. Niemniej jednak, nowoczesne urządzenia działające w naszym domu wymagają oczywiście podłączenia do sieci elektrycznej. Należy zatem rozplanować, gdzie znajdować się będą czujniki, automatyczne mechanizmy oraz centrala, a następnie przygotować projekt instalacji elektrycznej pod kątem inteligentnych systemów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób powstaje wydajna i bezpieczna instalacja elektryczna w Twoim dom.
Ważnym krokiem jest także wybór oprogramowania. Do popularnych rozwiązań zaliczymy: Google Home, Apple HomeKit, a także Amazon Echo. Możemy również wybrać lokalnych dostawców, którzy tworzą systemy kompatybilne z najpopularniejszymi systemami. Kolejną istotną decyzją jest wybór centrali, która będzie odpowiadać za działanie całego systemu, a ponadto, umożliwi nam łatwe i wygodne programowanie i sterowanie inteligentnymi instalacjami.
Ile kosztują kompleksowe systemy Smart Home?
No cóż, koszty inteligentnej instalacji są bardzo elastyczne i zależą od tego, jak zaawansowane będą wbudowane funkcje. Sam projekt instalacji elektrycznej to wydatek rzędu 700-1000 złotych. Koszt zakupu centrali to ok. 2-4 tysięcy złotych. Do tego dochodzą czujki oraz mechanizmy automatyczne. Szacuje się, że koszt w przypadku podstawowej instalacji wynosi ok. 200 złotych za metr kwadratowy. Jeśli jednak interesują nas najbardziej nowoczesne systemy, jak chociażby asystent głosu, wówczas cena takiej instalacji rośnie. W przypadku domu o powierzchni 100m2, wdrożenie koncepcji Smart Home może kosztować od 20 do nawet 60 tysięcy złotych.