Schody to bez wątpienia najlepszy sposób na połączenie dwóch kondygnacji w domu wolnostojącym. Ich lokalizacja jest pieczołowicie wybierana przez architekta na etapie projektowania domu. Istnieją jednak sytuacje, w których schody musimy wkomponować do istniejącego już domu, np. po adaptacji strychu w poddasze użytkowe. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie schody zajmują najmniej miejsca.
Budowa schodów w wykończonym domu
Schody wewnętrzne prowadzące na górę są zazwyczaj uwzględnione w projekcie budowlanym. Wyjątkiem są domy parterowe ze strychem nieużytkowym. Jednak nawet w takich projektach architekci często pozostawiają furtkę na przyszłość, gdyby inwestor zapragną zaadaptować strych. Problemy pojawiają się w małych domach, gdy zagospodarowanie dodatkowego miejsca na schody staje się nie lada wyzwaniem. Przy adaptacji poddasza również kierujemy się projektem, na którym łatwiej można znaleźć optymalne miejsce pod usytuowanie schodów.
W dobie XXI wieku możemy liczyć na szereg nowoczesnych i bardzo funkcjonalnych rozwiązań. Inwestorzy zastanawiający się nad tym, jakie schody zajmują najmniej miejsca, szybko natrafią na schody kręcone, schody chowane w stropie lub ścianie, a także schody o nieregularnych kształtach, z pomocą których można do maksimum wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni. W rezultacie, nawet jeśli w naszym domu znajduje się mało miejsca, jesteśmy w stanie wybrać pasujące schody.
Schody chowane w stropie lub w ścianie
Zacznijmy od niego radykalnego rozwiązania, jakim są schody chowane w stropie lub ścianie. To dobry wybór, jeśli intensyfikacja ruchu na schodach nie będzie duża. Załóżmy hipotetyczną sytuację, w której na poddaszu znajduje się jedynie duża sypialnia. Nie ma zatem potrzeby budowania dużych schodów, skoro będą one służyć jedynie kilka razy w ciągu doby. Dobrym pomysłem mogą być w takiej sytuacji specjalne schody chowane w stropie. Takie rozwiązanie jest również bardzo popularne w przypadku strychu użytkowego. Takie schody swoją konstrukcję przypominają rozkładaną drabinę. Są wyposażone w specjalne zatrzaski, które stabilizują schody w momencie, gdy z nich korzystamy.
Pokrewnym rozwiązaniem są schody chowane w ściennie. W praktyce, nie chowają się one oczywiście do końca, ale po złożeniu, jedynie kilka centymetrów wystaje poza obrys ściany. Taka konstrukcja jest dużo bardziej estetyczna, ponieważ przypomina już pełnoprawne schody. Jest także przystosowana do większej intensyfikacji ruchu. Ograniczenie jest oczywiste. Aby zamontować takie ściany w naszym domu, potrzebujemy dość grubej ściany, która umożliwi nam taki montaż.
Schody na indywidualne zamówienie klientów
Jeśli mała przestrzeń mocno utrudnia znalezienie miejsca dla schodów dostępnych w standardowej ofercie marketów, zawsze możemy się zdecydować na zamówienie schodów na wymiar. Wykwalifikowany fachowiec zapozna się ze specyfiką domu, a następnie zaprojektuje schody, które pozwolą wykorzystać do maksimum potencjał wnętrza. Czasami wystarczy po prostu nietypowy i nieregularny kształt schodów, aby uzyskać funkcjonalne, a zarazem estetyczne połączenie z wyższą kondygnacją. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu znajdziesz wiele informacji związanych z poszczególnymi etapami prac, w tym również z montażem schodów.
Schody kręcone do małego domu
Powszechną odpowiedzią na pytanie o to, jakie schody zajmują najmniej miejsca są schody kręcone. Ich zmyślna konstrukcja sprawia, że zajmują one bardzo małą powierzchnię. Nawet na niecałym metrze kwadratowym można już zaaranżować wygodne schody, które umożliwią nam swobodną komunikację pomiędzy kondygnacjami. Zaletą tego rozwiązania jest również bardzo estetyczny wygląd schodów spiralnych. Mogą one stanowić ważny element wystroju holu lub salonu.
Konstrukcja spiralnych schodów jest bardzo prosta. W podłodze i stropie montowany jest słupek, który będzie bazą dla kolejnych schodów. Co ważne, rozkład kolejnych stopni może być modyfikowany, dzięki czemu, to my wybieramy, czy schody będą bardziej strome czy też łagodne. Całość okala spiralna balustrada, która dba o większe bezpieczeństwo użytkowej. Jeśli zastanawia się, jakie schody zajmują najmniej miejsca, a zarazem są najbardziej praktyczne i eleganckie, schody spiralne to jedno z najlepszych rozwiązań, na jakie możesz się zdecydować.
Jak wybrać schody pasujące do małego domu?
Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z architektem, który zapozna się z projektem domu i opowie nam o możliwych opcjach. Czasami, wstawienie schodów jest możliwe po wprowadzeniu drobnych zmian w układzie ścian działowych. Jeśli interesują nas schody chowane w ścianie, najpierw należy ocenić, czy wybrana ściana umożliwi taki montaż, a ponadto, czy nie przebiegają w niej przewody lub inne części instalacji. Jeśli masz w planach dom parterowy ze strychem nieużytkowym, dobrym rozwiązaniem może być adaptacja projektu i znalezienie optymalnego miejsca na schody już na etapie projektu. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza, gdy w perspektywie czasu nie wykluczamy adaptacji strychu w poddasze użytkowe.