Akademia Budowlana

Co oznacza budowa domu pod klucz?

Spis treści:

Budowa domu jest podzielona na etapy. W przypadku technologii murowanej inwestor ma możliwość elastycznego rozplanowania wszystkich prac w szerszej perspektywie czasu. Celem jest dom pod klucz, czyli po prostu dom gotowy do zamieszkania. Z niniejszego artykułu dowiesz się, w jakiej kolejności realizowane są poszczególne prace budowlane, co obejmuje budowa domu pod klucz, a także, w jaki sposób można szybko i sprawnie zrealizować taką inwestycję.

 

Dom pod klucz – czym się charakteryzuje?

 

Dom pod klucz to termin, który odnosi się do obiektu w pełni wykończonego i gotowego do eksploatacji zgodnie z założeniami projektu. Innymi słowy, jest to dom, który wystarczy umeblować i można się do niego wprowadzić. Jest on wykończony zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Sama nazwa odnosi się do symbolicznego przekazania kluczy do domu, w trakcie którego nabywca lub inwestor otrzymuje w pełni gotowy budynek zrealizowany zgodnie z założeniami projektu architektoniczno-budowlanego.

 

Warto zauważyć, że budowa domu pod klucz to rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów, którzy budują dom pod kątem swoich celów i potrzeb. Inwestorzy, którzy budują dom na sprzedaż zazwyczaj kończą inwestycję na etapie stanu deweloperskiego, a zatem przed wykończeniem. W ten sposób finalny nabywca otrzymuje możliwość spersonalizowania obiektu na etapie prac wykończeniowych. Reasumując, dom pod klucz to po prostu dom gotowy do zamieszkania, bez konieczności realizowania żadnych innych prac budowlanych.

 

Etapy budowy domu pod klucz

 

Zanim dom pod klucz zostanie oddany w ręce inwestora, wykonawca musi wykonać bardzo szeroki zakres prac budowlanych, które są podzielona na etapy. Oto główne etapy budowy domu poprzedzające uzyskanie domu pod klucz:

 

 

Po zrealizowaniu wszystkich prac wykończeniowych, takich jak: biały montaż, położenie docelowych podłóg, malowanie ścian i sufitów, montaż osprzętu elektronicznego i oświetlenia, dom staje się gotowy do zamieszkania. Jest to zatem dom pod klucz.

 

W jaki sposób można uzyskać stan pod klucz?

 

Istnieją dwa podstawowe modele, w których można wybudować dom. Pierwszy z nich to system zlecony. W tym systemie inwestor wybiera generalnego wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za realizację wszystkich prac budowlanych, aż do uzyskania efektu zawartego w umowie o roboty budowlane. To generalny wykonawca zapewnia materiały, fachowców, niezbędny sprzęt i narzędzia. Rola inwestora ogranicza się w zasadzie do odbiorów poszczególnych etapów oraz do zapewnienia środków finansowych. Drugi model to system gospodarczy. W tym systemie inwestor wybiera wielu wykonawców odpowiedzialnych za poszczególne prace budowlane. Część prac może wykonać samodzielnie. W tym modelu na inwestorze ciąży znacznie większa liczba obowiązków, ale zaletą jest możliwość obniżenia kosztów budowy domu pod klucz.

 

Budowa domu pod klucz a zagospodarowanie terenu

 

Odmienną kwestią jest zakres prac wliczanych już do zagospodarowania terenu. Chodzi tu np. o budowę basenu, wolnostojących obiektów gospodarczych, wykonania alejek i podjazdów, postawienia ogrodzenia. Prace te nie są konieczne do tego, aby osiągnąć dom pod klucz, a ich wykonanie reguluje umowa o prace budowlane. Inwestor, który dysponuje dostatecznie dużym budżetem może zlecić wykonawcy także kompleksowe zagospodarowanie terenu, dzięki czemu w trakcie odbioru końcowego otrzyma nie tylko dom gotowy do zamieszkania, ale również funkcjonalnie zagospodarowany teren i założony ogród. Z kolei inwestorzy dysponujący ograniczonym budżetem raczej zdecydują się pozostawić prace związane z zagospodarowaniem terenu na przyszłość.

 

Kiedy można wprowadzić się do nowego domu?

 

Jak się okazuje, dom pod klucz, choć w teorii jest gotowy do zamieszkania, w praktyce nie daje nam jeszcze tej możliwości. Wcześniej należy zadbać o szereg formalności, w tym: uzyskać pisma z kontroli poszczególnych sieci i systemów, zadbać o powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, a także zgłosić zakończenie budowy domu w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Czasami konieczne jest pozwolenie na użytkowanie obiektu (np. gdy część domu została przeznaczona na cel prowadzenia działalności gospodarczej). Dodatkowo, wielu fachowców uważa, że z przeprowadzką do nowo wybudowanego domu warto wstrzymać się 2-3 miesiące. W tym czasie zredukowana zostanie wilgoć związana z tynkowaniem oraz innymi pracami na mokro, a wnętrza domu staną się przyjazne dla domowników.

 

Profesjonalna budowa domu pod klucz z firmą New-House

 

Budowa domu pod klucz to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy są w stanie od razu przedłożyć cały budżet potrzebny do realizacji inwestycji. W efekcie, odbiór końcowy pozwoli odebrać w pełni wykończony i gotowy do zamieszkania dom pod klucz. Wybierając budowę domu pod klucz warto zatroszczyć się o wybór rzetelnej i doświadczonej firmy budowlanej. New-House to firma z ponad 30-letnim stażem, udzielająca swoim klientom 10-letniej gwarancji na zrealizowane prace. Interesuje Cię budowa domu pod klucz w technologii murowanej? Wybierając firmę New-House zyskujesz pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane w sposób fachowy i terminowy.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.