Umowa na budowę domu – na które zapisy zwrócić uwagę?
Spis treści:
Prace budowlane w ramach budowy domu powinny przebiegać na podstawie kompletnej i szczegółowo omówionej umowy. Jest to właśnie umowa na budowę domu, która określa strony, ich prawa i obowiązki, terminy, koszty oraz wiele innych, bardzo istotnych warunków współpracy. Przed podpisaniem takiej umowy należy bardzo dokładnie przyjrzeć się jej poszczególnym zapisom. W tym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić umowę na budowę domu.
Czym właściwie jest umowa na budowę domu?
Umowa na budowę domu to inaczej umowa o roboty budowlane. Reguluje ona obowiązki oraz prawa dwóch stron: inwestora oraz wykonawcy. Inwestorem może być zarówno osoba finansująca budowę domu, jak również wskazany przez nią fachowiec, który będzie reprezentował interesy swojego klienta w relacjach z wykonawcą. Z kolei po stronie wykonawcy znaleźć się może generalny wykonawca, jak również wykonawca z podwykonawcami. Umowa na budowę domu jest dowodem, który wskazuje warunki umowy zawartej pomiędzy stronami. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego obiektu zgodnie z załączonym projektem architektoniczno-budowlanym, z kolei inwestor zobowiązuje się do dostarczenia niezbędnych środków, głównie pieniędzy.
Reasumując, umowa na budowę domu zabezpiecza interesy obu stron. Inwestor powinien zwrócić uwagę na niektóre szczególnie istotne zapisy, aby upewnić się, że nie faworyzują one wykonawcy. Można to skonsultować z fachowcem, chociażby z wybranym kierownikiem budowy. W tym artykule podpowiadamy, na co należy szczególnie uważać przy zawieraniu takiej umowy.
Co powinna zawierać kompletna umowa na budowę domu?
Umowa o roboty budowlany to obszerny i wielostronicowy dokument, w którym znajduje się wiele szczegółowych informacji. Taką umowę można podzielić na rozdziały. Na początku znajdują się dane stron – inwestora i wykonawcy, a następnie przedmiot umowy o roboty budowlane, w tym oczywiście zakres prac. Jest on ustalany na podstawie projektu. Kolejny rozdział to obowiązki i uprawnienia stron umowy. Zawarte są tu informacje chociażby o wynagrodzeniu dla firmy budowlanej, a także to, kto odpowiada za dostarczenie materiałów budowlanych. W umowie można wypisać także ewentualne kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy w tym również warunki rozwiązania, wypowiedzenia lub obstąpienia od umowy o roboty budowlane. Istotną częścią każdej umowy jest terminarz, na podstawie którego inwestor będzie w stanie egzekwować to, czy poszczególne prace budowlane zostały faktycznie wykonane w terminie.
Na co zwrócić szczególną uwagę analizując umowę?
Zawierając umowę o budowę domu inwestor powinien mieć stuprocentową pewność, że umowa ta dobrze zabezpiecza jego interesy. Oto najważniejsze punkty umowy, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed złożeniem podpisu:
- Forma prawna umowy – umowa na budowę domu powinna mieć formę umowy o roboty budowlane lub umowy o dzieło. Absolutnie nie należy wybierać umowy zlecenia, która zobowiązuje wykonawcę jedynie do starannego działania, bez nacisku na efekt końcowy.
- Zakres prac – należy dokładnie przestudiować zakres prac, aby wiedzieć, jakiego stanu domu należy oczekiwać po zakończonych pracach. Czy będzie to dom w stanie surowym? Deweloperskim? A może dom pod klucz wraz z zagospodarowanym terenem działki?
- Sposób zapłaty – w umowie należy wynegocjować, aby wynagrodzenie dla wykonawcy było płacone w ratach, dopiero po zakończeniu określonego etapu prac. Umowa powinna wyszczególniać kwoty za materiały i robociznę, aby inwestor wiedział, za co właściwie płaci.
- Terminy – koniecznie zwróć uwagę na konkretne terminy i ewentualne przesunięcia z powodów niezależnych od wykonawcy. W dużej mierze to właśnie ustalone terminy dają inwestorowi prawo do egzekwowania określonych efektów od wykonawcy.
- Forma współpracy – należy ustalić obowiązki stron. Jeśli wybierzesz generalnego wykonawcę, Twoja rola będzie się ograniczać praktycznie do zapewnienia odpowiednich środków finansowych. Wybierając podwykonawców musisz liczyć się z większym nakładem obowiązków, jak chociażby zabezpieczenie placu budowy czy też dostarczenie materiałów.
- Podpisy pod umową – poproś, aby osoby podpisujące umowę wylegitymowały się i potwierdziły swoją tożsamość (zwłaszcza jeśli podpisywać ją będzie kilku wykonawców). Na umowie powinny znaleźć się podpisy wszystkich stron wymienionych na początku umowy.
Przed zawarciem umowy warto ją dać do sprawdzenia niezależnemu fachowcowi, który sprawdzi, czy rzeczywiście zabezpiecza ona właściwie interesy inwestora i czy nie faworyzuje w niektórych punktach wykonawcy. Takie ryzyko występuje zwłaszcza wtedy, gdy firma budowlana namawia do skorzystania z konkretnego wzoru umowy o budowę domu.
Co robić w razie zmian na etapie budowy?
Umowa na budowę domu może oczywiście ulec zmianie już na etapie realizacji. Czasami trafiają się czynniki niezależne od stron, które siłą rzeczy wymuszają wprowadzenie zmian. Nie ma w tym nic złego. Zadbaj jednak o to, aby wszelkie zmiany zostały spisane w formie aneksu do umowy. Tylko w ten sposób inwestor może dochodzić swoich praw w sytuacji, gdy wykonawca czegoś nie zrobi lub popełni błąd, a następnie powoła się na pierwotną wersję umowy, nie zwracając uwagi na ustalone zmiany. Dlatego też, każda zmiana powinna zostać spisana na piśmie.
Kompleksowa budowa domu z firmą New-House
Najwygodniejszym rozwiązaniem dla inwestora jest umowa na budowę domu zawarta z generalnym wykonawcą, który zobowiązuje się do zrealizowania jak najszerszego zakresu prac, począwszy od przygotowania projektu, poprzez zapewnienie materiałów, sprzętu i fachowców, aż po pomoc w załatwianiu formalności. W ten sposób inwestor ma po swojej stronie znacznie mniej obowiązków, co pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć stres. Firma budowlana New-House od ponad 30 lat oferuje klientom kompleksową budowę domów w technologii murowanej, udzielając nawet 10-letniej gwarancji na realizowane prace. Umowa na budowę domu zawarta z naszą firmą zapewni inwestorowi poczucie spokoju i bezpieczeństwa.