Piorunochron to potoczna nazwa instalacji odgromowej, która ma uchronić budynek przed szkodami powstającymi na skutek uderzenia pioruna. Wielu inwestorów zastanawia się, czy wykonanie piorunochronu jest konieczne w przypadku domów jednorodzinnych. To zależy od przepisów – w większości domów jednorodzinnych piorunochron nie jest obowiązkowy, aczkolwiek nawet wtedy warto poważnie rozważyć kwestię wykonania instalacji odgromowej.
Jak działa instalacja odgromowa?
Instalacja odgromowa to fachowe określenie piorunochronu. Zadaniem tej instalacji jest ochrona budynku przed skutkami uderzenia pioruna. W momencie wyładowania elektrycznego natężenie prądu osiąga nawet 100,000 A, natomiast temperatura powietrza w najbliższym otoczeniu pioruna może sięgać 30,000 st. C. Mówimy zatem o bardzo ekstremalnych czynnikach, które mogą wyrządzić wiele szkód zarówno na dachu, jak i w instalacji elektrycznej naszego domu. Jednym z poważniejszych następstw uderzenia pioruna w dom może być pożar.
Instalacja odgromowa ma na celu skupić na sobie wyładowanie elektryczne, a następnie przekazać prąd do uziomów znajdujących się pod ziemią. Instalacja składa się z następujących elementów: zwodów, przewodów uziemiających i odprowadzających, uziomu, a także zacisków probierczych. Zwody to przewody układane wzdłuż najwyższych krawędzi budynku. Wyróżniamy zwody poziome oraz pionowe. To one skupią na sobie uderzenie pioruna. Następnie, ładunek elektryczny popłynie przewodami uziemiającymi i odprowadzającymi do uziomów znajdujących się w ziemi. Zaciski probiercze pełnią funkcję kontrolną.
Czy piorunochron jest konieczny? Co mówią przepisy?
Osoby planujące budowę domu często zastanawiają się nad tym, czy wykonanie piorunochronu jest konieczne. Rezygnując z tej instalacji można zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy od uwarunkowań lokalnych oraz parametrów budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, piorunochron jest konieczny jeśli:
- powierzchnia domu wynosi ponad 500 m2, a wysokość budynku przekracza 15 metrów,
- budynek jest zbudowany z materiałów łatwopalnych, np. z drewna,
- gdy wskaźniki zagrożenia piorunowego obliczane dla tego budynku przekraczają dopuszczalną normę (PN/E05003/01).
Jeśli chodzi o ostatni przepis, wskaźnik zagrożenia piorunowego można policzyć samodzielnie po zapoznaniu się ze szczegółami normy PN/E05003/01, ale biorąc od uwagę, że jest dość czasochłonne i skomplikowane, warto to powierzyć ekspertowi, np. architektowi odpowiedzialnemu za adaptację gotowego projektu domu lub stworzenie projektu indywidualnego. Nawet jeśli w przypadku Twojego domu piorunochron nie jest obowiązkowy, warto zastanowić się nad wykonaniem tej instalacji.