Wybierając materiały do budowy domu trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, poczynając od parametrów technicznych, poprzez cenę i dostępność, aż po dopasowanie wszystkich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. O wyborze poszczególnych rozwiązań decyduje architekt odpowiedzialny za projekt, choć oczywiście inwestor ma wpływ na to, jakie decyzje zostaną podjęte. W jaki dokładnie sposób wybierane są materiały do budowy domu?
Jakie czynniki wpływają na wybór materiałów budowlanych?
Materiały budowlane charakteryzują się określonymi parametrami, które trzeba wziąć pod uwagę. Do najistotniejszych parametrów zaliczają się: nośność, wytrzymałość na ściskanie, odporność ogniowa, współczynnik przewodzenia ciepła, współczynnik izolacyjności akustycznej. Materiały budowlane muszą być dostosowane do technologii, w jakiej wznoszony będzie budynek, a także do jego parametrów. Nie może to być przypadkowy wybór – budynek musi bowiem spełniać szereg norm i standardów, jak np. Warunki Techniczne 2021, które wpływają na charakterystykę energetyczną.
Poszczególne materiały muszą się składać na kompatybilną całość. Weźmy chociażby ściany zewnętrzne. Wybór budulca i jego grubości wpływa na wybór materiału termoizolacyjnego. W ten sposób można bowiem uzyskać współczynnik przenikania ciepła zgodny z wymaganiami. To pokazuje, jak trudnym i odpowiedzialnym zadaniem jest wybór poszczególnych materiałów do budowy domu. Kto będzie odpowiedzialny za podjęcie tych niełatwych wyborów?
Kto decyduje o wyborze materiałów do budowy domu?
Materiały do budowy domu są uwzględnione już w gotowym projekcie domu. Wybór podejmuje architekt posiadający stosowne uprawnienia budowlane. Wybór autora gotowego projektu można jednak zmienić na etapie adaptacji. Wówczas dokona tego architekt adaptujący, a wpływ na wybór materiałów będzie miał sam inwestor, który może zażyczyć sobie konkretnych rozwiązań. Budowa domu może być realizowana także na podstawie projektu indywidualnego wykonanego na zamówienie inwestora. Wówczas architekt dobiera rozwiązania na podstawie indywidualnych potrzeb inwestora. Inwestor może wskazać materiały do budowy domu, których oczekuje, ale to architekt będzie odpowiedzialny za to, aby dobrać materiały o odpowiednich parametrach technicznych, które pozwolą na wybudowanie trwałego i funkcjonalnego domu.
W jaki sposób można zmienić gotowy projekt domu?
Gotowy projekt domu musi przejść proces adaptacji, w ramach którego jest on przystosowywany do uwarunkowań lokalnych oraz specyfiki działki. Inwestor na tym etapie może poprosić architekta adaptującego o wprowadzenie zmian, w tym również wybór innych materiałów. Należy jednak pamiętać, że w wielu projektach taka operacja będzie bardzo czasochłonna, a co za tym idzie, kosztowna. W rezultacie, zmiana materiałów na etapie adaptacji może kosztować nawet ponad 2000 zł. Jednocześnie, niektóre pracownie architektoniczne tworzą gotowe projekty, w których można zastosować różne materiały do budowy domu, a wybór podejmuje się właśnie na etapie adaptacji. Wówczas wybór konkretnych materiałów nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Wpływ materiałów na przebieg prac budowlanych
Wybrane materiały do budowy domu mają także ogromny wpływ na to, ja przebiegać będą prace budowlane. W przypadku tradycyjnych pustaków i bloczków budowa do stanu surowego zajmuje kilka miesięcy. Coraz częściej stosuje się jednak specjalne pustaki wyposażone w pióra i wpusty, dzięki czemu łączenie kolejnych elementów jest dużo prostsze i szybsze, co z kolei przekłada się na krótszy czas budowy domu. Wybór materiałów może mieć także wpływ na to, jakie zaprawy będą niezbędne, a także w jakich warunkach atmosferycznych możliwe będzie prowadzenie prac.
Parametry materiałów do budowy domu mają wpływ na łatwość obróbki. Dla przykładu, bloczki i pustaki silikatowe odznaczają się bardzo dużą twardością, przez co mogą sprawiać trudności przy szlifowaniu. Jednocześnie są dość kruche i podatne na uszkodzenia w ramach takiej obróbki. Wybór tego materiału oznacza konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, która ma doświadczenie z tym typem materiałów budowlanych. Od wybranych materiałów zależeć będzie również to, czy w procesie murowania kolejnych konstrukcji potrzebny będzie sprzęt ciężki.
Najpopularniejsze materiały do budowy domu murowanego
Budowa domu w technologii murowanej daje obecnie sporą swobodę w kontekście wyboru materiałów budowlanych. W Polsce ogromnym zainteresowaniem stale cieszą się pustaki ceramiczne, zwłaszcza, że producenci oferują tu rozwiązania systemowe a ponadto, współczesne pustaki z ceramiki odznaczają się znacznie lepszymi parametrami technicznymi. Rośnie także zainteresowanie bloczkami betonowymi, zwłaszcza wykonanymi z betonu komórkowego – gazobetonu lub pianobetonu. Także silikaty wapienno-piaskowe to popularne materiały do budowy domu. W gronie tych produktów dostępne są zarówno pustaki, jak i bloczki. Nieco mniej popularnym rozwiązaniem w Polsce, któremu warto jednak przyjrzeć się bliżej są pustaki i bloczki keramzytowe.