Ogrodzenie działki – w jaki sposób odgrodzić swoją parcelę?
Spis treści:
Jednym z niezbędnych elementów zagospodarowania działki jest oczywiście ogrodzenie, które zapewni domownikom poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Istnieje wiele sposobów na odgrodzenie swojej parceli, a jednym z kluczowych czynników przy wyborze jest dostępny budżet. Ogrodzenie działki powinno być trwałe, funkcjonalne, a zarazem estetyczne. W tym artykule powiemy kilka słów o najpopularniejszych formach ogrodzeń.
Ogrodzenie działki przed budową domu
Działka, na której prowadzona będzie budowa domu musi zostać ogrodzona. To jeden z wymogów dotyczących prawidłowego zabezpieczenia placu budowy. Przed wybudowaniem domu rzadko stosuje się ogrodzenie stałe. Inwestorzy nie chcą dokładać sobie dużych wydatków na etapie rozpoczęcia inwestycji, a ponadto, w trakcie prowadzenia prac delikatniejsze ogrodzenia stałe mogłyby ulec uszkodzeniu, co odbiłoby się niekorzystnie na ich estetyce. W związku z tym, przed rozpoczęciem budowy domu zwykle wykorzystuje się tymczasowe ogrodzenie działki.
Zwykle są to proste ogrodzenia panelowe lub siatki ochraniające zamontowane na słupach wbitych w ziemie. To tanie i szybkie rozwiązanie. Ogrodzenia panelowe można wypożyczyć, a duże firmy budowlane często posiadają tego typu ogrodzenia na swoim wyposażeniu. Można je łatwo i szybko rozebrać. Ogrodzenie stałe zwykle stawia się już po zakończeniu budowy domu, choć niektórzy inwestorzy stawiają je także po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego. Na placu budowy nie będzie już potrzebny sprzęt ciężki, przez co ryzyko uszkodzenia ogrodzenia jest dużo mniejsze.
Popularne rodzaje stałych ogrodzeń domu
Istnieje wiele sposobów na ogrodzenie działki. Większość inwestorów przy wyborze ogrodzenia kieruje się dostępnym budżetem, jako iż niektóry rodzaje ogrodzeń są bardzo kosztowne w realizacji. Od wyboru ogrodzenia zależeć będzie jego trwałość, funkcjonalność, ale również estetyka. A biorąc pod uwagę, że ogrodzenie działki wraz z bramą i furtką stanowi poniekąd wizytówkę całej posiadłości, inwestorom zależy, aby ogrodzenie było ładne i dostosowane stylistycznie do wyglądu domu. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze sposoby na ogrodzenie działki:
Ogrodzenia metalowe
Jedną z najpopularniejszych form ogrodzeń są ogrodzenia metalowe. Wśród nich znajdziemy ogrodzenia modułowe i ogrodzenia panelowe, a także ogrodzenia kute wytwarzane ręcznie przez kowala. Najbardziej wytrzymałe i eleganckie, ale zarazem najdroższe są właśnie ogrodzenia kute. Ogrodzenia wykonane z metalu odznaczają się wysoką trwałością. Producent zabezpiecza je przed korozją, dzięki czemu zachowują atrakcyjny wygląd przez wiele lat. Z czasem jednak ogrodzenia metalowe mogą ulegać starzeniu, a w ramach konserwacji należy je pomalować oraz ponownie zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Metalowe przęsła są często wykorzystywane do wykończenia otwartych przestrzeni w ogrodzeniach betonowych.
Ogrodzenia betonowe
Coraz częściej spotkamy się z bardzo solidnymi, minimalistycznymi ogrodzeniami z betonowych bloczków. Do tego celu wykorzystuje się bloczki z betonu architektonicznego odznaczające się estetycznym wyglądem. Są odporne na działanie warunków pogodowych, a ponadto nie wymagają konserwacji. Rzadko kiedy stosuje się mury w całości zbudowane z betonu. Częściej tworzy się kilkudziesięciocentymetrową podbudowę oraz betonowe słupki, natomiast wolne przestrzenie można wypełnić metalowymi przęsłami, drewnianymi panelami, ale również gabionami. Betonowe ogrodzenia można także obłożyć kamieniem, płytkami, klinkierem.
Ogrodzenia drewniane
O ile dziś rzadkością są całkowicie drewniane płoty, o tyle ogrodzenia z drewna wciąż są chętnie stosowane przez właścicieli działek. Najczęściej są to ogrodzenia modułowe. Na jeden moduł składa się zwykle metalowy stelaż, a otwarte przestrzenie wypełnione są drewnianymi panelami. Jak już mówiliśmy, drewniane panele można wykorzystać także do zabudowania wolnych przestrzeni w przypadku ogrodzeń betonowych. Ogrodzenie działki drewnem buduje bardzo przyjazny i ciepły klimat, ale musimy pamiętać o tym, że drewno jest materiałem mocno narażonym na czynniki atmosferyczne. Częściej pojawia się zatem konieczność malowania oraz impregnacji takiego ogrodzenia.
Ogrodzenia gabionowe
To coraz popularniejsze ogrodzenie działki, które często stosuje się do ogrodzenia nieruchomości zachowanych w minimalistycznym stylu. Gabiony to metalowe kosze, w których umieszcza się kruszywo i drobne kamienia. Gabiony mogą być uzupełnieniem pustych przestrzeni w ogrodzeniach metalowych, aczkolwiek mogą również stanowić podstawę ogrodzeń, w których wolne przestrzenie wypełnia się metalowymi modułami. Takie ogrodzenie prezentuje się niezwykle ciekawie i nowocześnie. Jest również bardzo praktyczne, ponieważ nie wymaga konserwacji.
Siatki i ogrodzenia zielone
Dlaczego siatki i ogrodzenia zielone umieściliśmy w tej samej kategorii? Ponieważ bardzo często idą one w parze. W ramach ogrodzeń zielonych stosuje się żywopłoty lub bluszcze, a ich podstawą jest właśnie metalowa siatka. Ogrodzenie działki mogą stanowić także krzewy oraz popularne drzewka iglaste, np. tuje, ale i w tym przypadku potrzebne jest nieco trwalsze i sztywne ogrodzenie, stanowiące trwalszą przeszkodę, aniżeli sama roślinność. Zaletą tego rozwiązania jest ekologiczność i niskie koszty. Minusem jest natomiast to, że niektóre ogrodzenia zielone, np. w formie uporządkowanych żywopłotów, wymagają regularnego docinania i formowania.
Jak wybrać najlepsze ogrodzenie działki?
Dobre ogrodzenie działki powinno odznaczać się wysoką funkcjonalnością, trwałością i estetyką. Dla wielu właścicieli nieruchomości kluczową kwestią są jednak koszty. Zwłaszcza zaraz po zakończeniu budowy domu niewielu inwestorów może sobie pozwolić na kolejne duże wydatki, a ogrodzenie działki wraz z montażem furtki i bramy to dodatkowe koszty. O ile proste ogrodzenia panelowe lub siatka nie wymagają bardzo wygórowanych kosztów, o tyle już ogrodzenia metalowe i betonowe mogą wymagać zasobnego budżetu, zwłaszcza w przypadku dużej działki.
Ogrodzenie powinno być dopasowane stylistycznie do estetyki domu, jak również do ogólnej koncepcji zagospodarowania terenu działki. Zaraz po zakończeniu budowy domu możesz wybrać rozwiązanie tymczasowe, a dopiero po czasie zdecydować się na trwałe i estetyczne ogrodzenie. W naszym artykule na temat działek poświęcamy sporo uwagi prawidłowego zagospodarowaniu terenu dookoła domu. Skupiamy się w nim zarówno na procesie wyboru i zakupu działki, jak również na tym, jak w pełni wykorzystać potencjał oferowany nam przez konkretną parcelę.