Wiele pracowni architektonicznych udostępnia klientom projekty domów z wyceną. W ten sposób inwestorzy mogą sprawdzić orientacyjne koszty budowy domu jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie projektu. W ten sposób można dużo łatwiej zweryfikować wybrany projekt pod kątem dostępnego budżetu. Projekty domów z kosztami budowy znajdziesz także w katalogu firmy New-House. Co warto wiedzieć na ich temat?
Co wpływa na koszt budowy domu?
Jeśli dysponujesz konkretnym budżetem i szukasz odpowiedniego projektu domu, bardzo przydatna okaże się wiedza na temat tego, jak poszczególne rozwiązania konstrukcyjne wpływają na koszty budowy domu. Wpływ na koszt inwestycji ma bardzo duża liczba czynników. Najtańsze w budowie są domy o prostej, regularnej bryle, bez dodatkowych elementów architektonicznych. Poniżej prezentujemy główne czynniki, mające największy wpływ na koszt budowy:
- rodzaj domu (parterowy, z poddaszem, piętrowy),
- rodzaj dachu i kluczowe parametry (np. kąt nachylenia, powierzchnia),
- kubatura domu,
- liczba okien i drzwi zewnętrznych,
- rodzaj stropu (monolityczny, gęstożebrowy, drewniany),
- wykorzystane rodzaje materiałów budowlanych,
- zastosowane technologie (wentylacja, instalacja grzewcza, OZE).
Wbrew pozorom, powierzchnia użytkowa domu nie musi w istotny sposób wpływać na koszt budowy. Znacznie istotniejszą kwestią jest rodzaj domu i kubatura. Dla przykładu, znacznie taniej wybudujesz dom z poddaszem użytkowym w porównaniu z domem parterowym o tej samej powierzchni. W naszym artykule na temat budowy domu znajdziesz wiele istotnych informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć zależności, pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, a kosztami budowy. To dobre kompendium wiedzy dla osób przygotowujących się do budowy domu.
Jakie korzyści oferuje wycena dołączona do projektu?
Aby ułatwić inwestorom wybór odpowiedniego projektu, pracownie architektoniczne coraz częściej dodają do swojego projektu wycenę. Jest ona tworzona na podstawie uśrednionych kosztów materiałów oraz usług. Choć ma ona charakter orientacyjny, to pozwala dobrze zorientować się w sytuacji i znacznie ułatwia podjęcie decyzji. Projekty domów z kosztami budowy stanowią zatem ogromne ułatwienie dla inwestorów, którzy nie posiadają szerszego rozeznania i nie wiedzą, ile mniej więcej może kosztować budowa interesującego ich domu.
Dość poważnym i niestety powszechnym problemem jest niedoszacowanie inwestycji. Prawdopodobnie miałeś okazję mijać niedokończone domy, przy których od dłuższego czasu nie trwają żadne prace. Często wynika to właśnie ze zbyt optymistycznego podejścia skutkującego koniecznością wstrzymania budowy ze względu na brak środków na kontynuację. Projekty domów z kosztami budowy pozwalają uniknąć tego przykrego scenariusza. Wycena dołączona do gotowych projektów często umożliwia sprawdzenie kosztów budowy na różnych etapach (stan surowy, deweloperski, pod klucz).