Domy szeregowe to bardzo popularne konstrukcje ze względu na niższe koszty budowy, a także niższe koszty eksploatacyjne. Poszczególne części domu szeregowego są nazywane segmentami. Są one całkowicie samodzielne i mogą istnieć niezależnie od obiektów sąsiednich. Projekty domy szeregowe mają tę zaletę, że inwestor może zdecydować o liczbie segmentów. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, czym charakteryzują się domy szeregowe.
Czym właściwie są domy szeregowe?
Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej, nazywany potocznie szeregowcem lub segmentowcem składa się z przynajmniej z trzech całkowicie niezależnych domów, które stykają się ze sobą ścianami oddzielenia pożarowego. Takie domy nie mają jednak wspólnych elementów konstrukcyjnych, ponieważ jednym z warunków jest to, że każdy segment w domu szeregowym to w praktyce samowystarczalny dom, który może istnieć niezależnie od sąsiadujących obiektów. Dzięki temu, projekty dom szeregowe można modyfikować i decydować o tym, ile segmentów będzie wchodziło w skład jednego szeregowca. Szeregowce bazują na tych samach zasadach co bliźniak, tyle tylko, że składają się nie z dwóch, a przynajmniej z trzech osobnych segmentów.
To właśnie konstrukcyjnie samodzielna całość sprawia, że możemy mówić o domu szeregowym. Jeśli budynek posiada wspólną ścianę lub część wspólną w postaci klatki schodowej, wówczas przestaje on być domem jednorodzinnym, a staje się domem wielorodzinnym. Może on wyglądać zupełnie tak samo, jak dom szeregowy, ale jeśli posiada jakiekolwiek elementy wspólne, wówczas automatycznie jest traktowany jako budynek wolnostojący przeznaczony dla kilku rodzin. Projekty domy szeregowe to zatem nic innego, jak projekt kilku domów jednorodzinnych zaprojektowanych z myślą o zabudowie szeregowej, co oznacza, że dwie elewacje segmentu nie mają otworów okiennych i drzwiowych. W tym miejscu stosuje się ściany oddzielenia pożarowego.
Co charakteryzuje projekty domów szeregowych?
Projekt domu szeregowego składa się z segmentów, czyli samodzielnych domów jednorodzinnych, które łączą się ze sobą ścianami oddzielenia pożarowego. Każdy segment jest jednak niezależny i nie posiada części wspólnej. Przegroda dzieląca dwa segmenty musi spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem pożarowym, ale również izolacyjnością akustyczną. Wśród domów szeregowych można spotkać domy parterowe, domy z poddaszem użytkowym, jak również domy piętrowe. Należy pamiętać, że w domach piętrowych poszczególne kondygnacje nie mogą być oddzielnymi lokalami mieszkalnym – z samej definicji wynika, że dom szeregowy jest domem jednorodzinnym. Jeśli projekt obejmuje zatem klatkę schodową lub jakąkolwiek inną część wspólną, wówczas staje się domem wielorodzinnym.
W przypadku domów z poddaszem użytkowym i domów parterowych, projekty domy szeregowe najczęściej wykorzystują dwuspadowy dach. Rzadziej stosuje się natomiast dach jednospadowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszczególne segmenty były zwieńczone czterospadowym dachem. W takiej sytuacji domy często stykają się ze sobą jednopoziomowym garażem zakończonym płaskim dachem. Można na nim zaplanować taras widokowy. Kreatywność architektów owocuje bardzo rozbudowanym katalogiem projektów domów w zabudowie szeregowej.