Profesjonalne biuro architekta oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania. W to miejsce powinni udać się wszyscy inwestorzy, którzy chcą pozyskać indywidualny projekt domu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość pozyskania projektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Z tego artykułu dowiesz się, czym konkretnie zajmuje się biuro architekta, a także jakie korzyści oferuje wybór indywidualnego projektu domu.
W którym momencie udajemy się do biura architekta?
Biuro architekta, pracownia architektoniczna, studio projektowe – te nazwy odnoszą się zwykle do tego samego miejsca. Swoje usługi świadczy tu wykwalifikowany architekt posiadający stosowne uprawnienia w zakresie projektowania budynków. Jedną z popularniejszych usług biura architekta jest tworzenie indywidualnych projektów domów na zamówienie inwestora. Taki projekt jest tworzony od podstaw jako realizacja indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. W którym momencie należy udać się do architekta w celu zamówienia takiego projektu?
Biuro architekta należy odwiedzić, gdy posiadamy już działkę budowlaną, a w niedalekiej przyszłości planujemy rozpocząć przygotowania do budowy domu. Projekt indywidualny zawsze jest przypisany do konkretnej działki budowlanej. W ten sposób można wykorzystać pełny potencjał takiej parceli i stworzyć dom, który idealnie wpisze się w uwarunkowania lokalne oraz ukształtowanie terenu. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że stworzenie od podstaw indywidualnego projektu domu jest dość czasochłonne i może zająć nawet kilka miesięcy. W związku z tym, biuro architekta warto odwiedzić z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza, gdy ma się już na oku konkretny termin rozpoczęcia inwestycji.
Co to jest projekt indywidualny?
Jak sama nazwa wskazuje, taki projekt powstaje na indywidualne życzenie klienta. Biuro architekta często tworzy również gotowe projekty domów, które trafiają do ogólnodostępnego katalogu. Gotowy projekt można kupić od ręki, ale wymaga on adaptacji, która pozwoli na dostosowanie go do specyfiki działki. Tymczasem projekt indywidualny od początku powstaje z uwzględnieniem kluczowych parametrów działki budowlanej: jej wymiarów, ukształtowania terenu, warunków wodno-gruntowych, jak również uwarunkowań lokalnych.
Z tego względu na projekt indywidualny często decydują się inwestorzy dysponujący problematyczną działką budowlaną. Pozwoli on lepiej wykorzystać potencjał parceli do stworzenia funkcjonalnego i ładnego domu. Jest to dobre rozwiązanie także dla tych inwestorów, którzy mają bardzo wysokie i skonkretyzowane oczekiwania wobec swojego przyszłego domu. W takiej sytuacji projekt indywidualny okaże się rozwiązaniem dużo wygodniejszym w porównaniu z czasochłonnym szukaniem gotowego projektu, który następnie zostanie poddany adaptacji.