Akademia Budowlana

Projekty domów jednorodzinnych

Zanim zostanie zbudowany dom, potrzebujemy wybrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego.  To inwestycja na lata i przede wszystkim trudna decyzja dla każdej osoby, która planuje jego budowę. Na polskim rynku znajduje się ogromna liczba propozycji projektów. Niektórzy twierdzą, że w polskim internecie dostępnych jest 160 tysięcy gotowych projektów. Z jednej strony to dobrze, bo każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak z drugiej strony, poszukiwanie wymarzonego domu może stać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli inwestor nie wie do końca, jakie kryteria powinien spełniać projekt idealnie dopasowany do jego potrzeb i możliwości. W tym momencie pojawia się dylemat – zdecydować się na dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowy, z płaskim dachem, ze skośnym dachem, z garażem w bryle budynku czy oddzielnie? Mamy nadzieję, że przedstawiony artykuł ułatwi znalezienie odpowiedniego projektu domu.
Przejdźmy zatem do omówienia typów domów jakie możemy wziąć pod uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego.
 
Domy parterowe

Domy parterowe wpisały się na dobre w krajobraz polskich miejscowości. Prezentują się ciekawie, doskonale wtapiają się w pobliskie otoczenie i łączą z ogrodem. Są niezwykle wygodne dla starszych i młodszych, idealne dla rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych, z uwagi na dostęp do wszystkich pomieszczeń z tego samego poziomu. Pozytywną informacją jest również to, że dom parterowy jest łatwiejszy w realizacji i trudniej o błędy przy jego realizacji.
Jednakże i w tym rodzaju projektów, o ile dom nie ma charakteru domu pasywnego, znajdziemy słabsze strony. Wymienić można relatywnie duże straty ciepła, które wynikają z większych powierzchni dachu, o ile nie jest on dostatecznie dobrze ocieplony . Oznacza to, że trzeba liczyć się z większymi nakładami finansowymi na ogrzewanie. Kolejną kwestią o której należy jeszcze pamiętać to fakt, że nasza działka nie może być zbyt mała, bo dom parterowy bywa dość rozłożysty i  może potrzebować sporo miejsca.
 
Domy z poddaszem użytkowym

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się większą popularnością niż domy parterowe. Zaletą domów z poddaszem jest możliwość postawienia ich na stosunkowo niewielkiej działce, jak również na działce o nieproporcjonalnych wymiarach. W domu z poddaszem użytkowym mamy możliwość oddzielenia strefy dziennej (parter) od nocnej (poddasze).
Domy z poddaszem użytkowym, z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych stropów oraz podłóg, wiążą się ze zwiększonymi wydatkami przy budowie w porównaniu z domem parterowym. Koszty budowy podnoszą się również o cenę wykonania schodów. Dodatkowo stosowane do poddaszy okna połaciowe są droższe od standardowych okien, a przy tym występowanie dużych skosów ogranicza wykorzystanie powierzchni pomieszczeń w całości.
 
Domy piętrowe
 

Zaletą domów piętrowych, z uwagi na fakt, iż są bardziej kompaktowe, jest możliwość wybudowania go na mniejszej działce, bez strat w powierzchni. Koszty fundamentów oraz dachu są niższe, niż w przypadku domów parterowych czy z poddaszem. Dom piętrowy ma bardziej zwartą bryłę. Brak skosów sprawia, że pomieszczenia są bardziej funkcjonalne i nie mamy trudności z ich urządzeniem. Dzięki pomieszczeniom na obydwu kondygnacjach jest lepiej doświetlony przez światło dzienne i łatwiej jest oddzielić w nim przestrzeń dzienną od pokojów prywatnych.
Wadą domów piętrowych są schody, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Poza tym projekt takiego domu może być za wysoki w stosunku do zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chodzi o estetykę – domy piętrowe nie są tak smukłe, jak te z poddaszem lub parterowe. Poza tym mogą rzucać zbyt duży cień na ogród.
 
Pod płaskim czy spadzistym dachem?
 
Dach płaski nazywany jest stropodachem, gdyż pełni funkcję zarówno stropu, jak i dachu. Stropodach jest odporny na działanie wiatru, nie straszna mu będzie nawet silna wichura. Ponadto dach płaski jest rozwiązaniem, które redukuje straty ciepła domu dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej. Pozwala także na zagospodarowanie wolnej przestrzeni i urządzenie na niej na przykład tarasu. Dach płaski ma jeszcze inną zaletę – dzięki temu, że nie ma pod nim skosów, przestrzeń drugiej kondygnacji nie jest ograniczona, a powierzchnia do zagospodarowania jest taka sama jak na parterze.
Rzadko zdarza się, by jakieś rozwiązanie wolne było całkowicie od wad. Stropodach trzeba regularnie odśnieżać zimą, zwłaszcza przy dużych opadach śniegu. Aspektem zniechęcającym jest niewielki wybór pokryć dachowych, który ogranicza się praktycznie do pap bitumicznych, rzadziej blach falistych. Więcej informacji na temat dachów można uzyskać na stronie internetowej -> https://new-house.com.pl/akademia-budowlana/post/460.
 

Domy z dachem spadzistym są znacznie popularniejsze od tych z dachami płaskimi. Wyróżnić należy kilka typów dachów stromych: jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe (kopertowe i namiotowe), mansardowe, naczółkowe oraz wielospadowe. Głównym kryterium w przypadku wyboru rodzaju dachu spadzistego będzie fakt, czy chcemy zagospodarować poddasze i powiększyć sobie metraż o dodatkową przestrzeń. W domach z poddaszem mieszkalnym najlepiej sprawdzają się dachy dwuspadowe oraz mansardowe, ponieważ na takich poddaszach będzie najwięcej przestrzeni. Najmniej miejsca z kolei będzie na poddaszu domu z dachem czterospadowym kopertowym. Ponadto dach jedno- czy dwuspadowy będzie tańszy w budowie niż wielospadowy, zarówno jeśli chodzi o materiał, jak i robociznę.
Pomieszczeniom na poddaszu można nadać ciekawy i niepowtarzalny kształt, a w dachach skośnych można zamontować okna dachowe, które bardzo dobrze doświetlają pomieszczenia. Pomimo tego, że do jego budowy wymagany jest większy nakład prac ciesielskich nadaje bryle domu lżejszy wygląd.
W niektórych przypadkach, z uwagi na skomplikowany kształt dachu, poddasza nie mogą być wykorzystane w całości do użytku.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który dach wybrać, ponieważ decyzja zależy zawsze od wielu czynników. Jeśli inwestor ma do dyspozycji niedużą działkę, a chce by dom miał jak największą powierzchnię zabudowy warto rozważyć projekt ze stropodachem. Wiele też zależy od tego, na jakie koszty może sobie pozwolić, dlatego polecamy skorzystać z naszego kalkulatora kosztów budowy domu -> https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.
 
Garaż w bryle budynku czy oddzielnie ? – porównajmy
 
Garaż najczęściej stanowi część domu. Czasami jednak warto rozważyć jego budowę w formie oddzielnego budynku. Rozwiązanie takie ma swoje zalety i wady, które teraz przybliżymy.
 
Zalety garażu wolnostojącego:
• pozostawienie wolnego wjazdu na posesję. Dobudowany do bryły domu garaż często zamyka od frontu posesję. Jeśli z drugiej strony urządziliśmy sobie ogródek, postawiliśmy altankę czy zwyczajnie wybudowaliśmy się zaraz przy granicy działki, to nie mamy wolnego przejazdu,
• dowolna bryła garażu, nie uzależniona od bryły budynku mieszkalnego.
 
Wady garażu wolnostojącego:
• wyższe koszty budowy, w tym dodatkowe koszty projektu budowlanego (gdy powierzchnia garażu będzie większa niż 35 m2),
• większa działka
• konieczność dojścia do domu
• odśnieżanie podjazdu- głębiej umiejscowiony garaż oznacza często dłuższą drogę dojazdu na posesji
• nie zawsze styl w jakim zostaje wybudowany garaż jest spójny z projektem domu.
 
Zalety garażu wkomponowanego w bryłę domu:
• dostawienie garażu nawet na działce o mniejszej powierzchni,
• wybudowanie garażu na poziomie podpiwniczenia lub parteru,
• komfort użytkowania – do garażu dostaniemy się szybko, co jest korzystne przy kiepskich warunkach atmosferycznych,
• dobudowanie piętra nad garażem bądź możliwość stworzenia tarasu,
• niższe koszty budowy,
• połączenie garażu z kotłownią, co efektywniej wykorzystuje powierzchnię.
 
Wady garażu wkomponowanego w bryłę domu:
• przy wadliwej instalacji wentylacyjnej, a także dodatkowych drzwiach, łączących garaż z domem, do środka mogą przedostawać się spaliny,
• mała powierzchnia garażu – zwłaszcza gdy dom stoi blisko granicy działki.
Projekty domów z garażem to zazwyczaj większa inwestycja, jednak warto je przekalkulować, gdyż wbudowany garaż to duża wygoda.
 

Czy już wiesz jaki projekt domu wybrać?

Wybór projektu domu jest sprawą indywidualną i powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i upodobania samych mieszkańców. Zaś budowa domu to wielkie wyzwanie i jedna z największych inwestycji w życiu, warto więc dokładnie przejrzeć projekty domów jednorodzinnych. Wybór idealnego domu ułatwi przygotowana oferta, którą można znaleźć na stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow . Zapraszamy!
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Tak   Nie
WWyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.