Akademia Budowlana

Okna narożne w domu jednorodzinnym

Spis treści:

W nowoczesnych domach jednorodzinnych coraz popularniejszym rozwiązaniem są okna narożne. Są to okna, których konstrukcja stolarki umożliwia ulokowanie w rogu budynku. Okna ta mają wiele zalet i lepiej doświetlają wnętrza w naszym domu. Nie dziwi zatem fakt, że okna narożne stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem we współczesnych projektach. W tym artykule dowiesz się, czym są okna narożne, a także, jakie są ich zalety oraz wady.

 

Czym są okna narożne?

 

Okna narożne odznaczają się specyficzną stolarką, która umożliwia usytuowanie ich w rogu budynku pod kątem 90 st. Mogą to być zarówno tradycyjne okna ścienne, jak również duże okna balkonowe, z których można przejść na taras. Okna narożne wymagają odpowiednego nadproża, które pozwoli na wykonanie otworu okiennego w rogu budynku. W samym narożnika mieści się jednak rama okna, która oddziela przeszklenia łączące się ze sobą pod kątem prostym. Aby okna narożne dobrze spełniały swoją rolę, muszą odznaczać się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Dla wzmocnienia okien narożnych można w nich zastosować szkło hartowane.

 

Rodzaje okien narożnych

 

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych okien, okna narożne mogą być wykonane z następujących materiałów: PVC, drewna oraz aluminium. Mogą to być okna ścienne lub okna balkonowe. W kontekście okien narożnych warto na pewno zauważyć, że okna nieotwierane okażą się rozwiązaniem dużo tańszym od okien otwieranych. W przypadku okien otwieranych dostępne są okna rozwierno-uchylne. W samym rogu zazwyczaj znajduje się słupek, który usztywnia całą konstrukcję oraz zwiększa wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Okna balkonowe wykonane w rogu budynku mogą korzystać z systemu HST, czyli drzwi przesuwnych ze skrzydłami schodzącymi się ze sobą pod kątem prostym.

 

Istnieją także nowoczesne okna narożne bezsłupkowe, które nie są przedzielone ramą w rogu. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo nowoczesny design oraz większa ilość światła dziennego wpadająca do wnętrza. W ten sposób można jednak wykonać jedynie okna nieotwierane. Biorąc natomiast pod uwagę, że większą funkcjonalność oferują nam okna otwierane, to z nimi spotkamy się częściej.

 

Jakie wymiary najczęściej posiadają okna narożne?

 

Okna narożne mogą być wykonane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można je dostosować do specyfiki budynku. To standardowych rozmiarów możemy zaliczyć: 116,5 x 113,5 cm, 146,5 x 143,5 cm, 154 x 140 cm czy 160 x 140 cm. Jeśli są okna wyposażone w drzwi balkonowe lub tarasowe, wówczas ich wymiary wynoszą zwykle 260 x 140 cm lub 253 x 140 cm. Wybór w ofercie producentów jest naprawdę duży, zwłaszcza, że popularność tego rozwiązania stale rośnie. Można zatem bez trudu dobrać okna narożne dostosowane do specyfiki swojego domu.

 

Zalety okien narożnych

 

Okna narożne świetnie korespondują z modernistycznym stylem architektonicznym. Sprawiają, że bryła domu jest bardziej smukła i elegancka. Duża powierzchnia przeszkleń w oknach narożnych pozwala także na lepsze doświetlenie wnętrz w domu. Z tego względu okna w rogu budynku najczęściej stosuje się w pomieszczeniach należących do strefy dziennej, a zatem w salonie, w jadalni, a także w kuchni. Okna narożne stosuje się także w domach piętrowych na górnej kondygnacji. Lepsze doświetlenie wnętrz sprawia, że wydają się one optycznie większe, a ponadto korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Jest to także czynnik, który może podnieść energooszczędność budynku i obniżyć rachunki za energię w obszarze oświetlenia domu.

 

Jakie wady mają okna narożne?

 

Decydując się na okna narożne trzeba liczyć się z tym, że są one nieco droższe od okien tradycyjnych. Za chwilę powiemy jednak o kosztach, które w praktyce nie są dużo wyższe i na pewno nie zniechęcają do zastosowania tego rozwiązania w swoim domu. Dużo kosztowniejsza może być jednak sama robocizna, jako iż wstawienie takich okien jest trudniejsze i wymaga odpowiedniego nadproża. Ponadto, wykonanie okien narożnych trwa nieco dłużej, niż w przypadku tradycyjnej stolarki, a to oznacza, że tego typu okna warto zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem. Okna narożne powinny być uwzględnione w projekcie domu, ponieważ dużo trudniej je wstawić w istniejących już domach.

 

Ile kosztują okna narożne? Czy są droższe od tradycyjnych?

 

Cena okien narożnych zależy oczywiście od dokładnych parametrów – wymiarów, współczynnika przenikania ciepła, rodzaju szkła, sposobu otwierania. Tańsze są okna nieotwierane, które można kupić w cenie od 1500 zł. Ceny okien otwieranych zaczynają się zwykle od 2000 zł wzwyż. Za nowoczesne okna narożne wyposażone w drzwi balkonowe lub tarasowe trzeba natomiast zapłacić nawet ok. 4000 zł. Czy okna narożne są droższe od tradycyjnych? Patrząc na same ceny, tak, ale patrząc na powierzchni przeszklenia, niekoniecznie. W każdym bądź razie, różnice cenowe nie są na tyle duże, aby zniechęcić do okien narożnych, które cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.