Budowa domu z pustaka ceramicznego na zaprawę, klej czy piankę?
Spis treści:
Technologia murowana pozwala na wznoszenie wytrzymałych i żywotnych domów, które są w stanie przez dziesiątki lat stawiać czoła trudnym warunkom atmosferycznym. Warunkiem trwałości budynku jest jednak prawidłowo zrealizowany proces murowania. Przy budowie domu z pustaków ceramicznych do wyboru inwestorów jest kilka materiałów. Wybór odpowiedniego spoiwa ma wpływ nie tylko na parametry budynku, ale również na koszt budowy domu.
Materiały wykorzystywane do murowania z pustaków ceramicznych
Przy budowie domu z tradycyjnych pustaków ceramicznych mamy do wyboru trzy grupy spoiw, których można użyć w procesie murowania. Są to klasyczne zaprawy, kleje oraz pianki. Każdy z tych produktów posiada określoną charakterystykę, co ma wpływ zarówno na przebieg prac budowlanych, jak również na koszty realizacji inwestycji. Warto zatem poświęcić chwilę, aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat dostępnych opcji. Wytyczne odnośnie materiału do murowania mogą być zawarte w gotowym projekcie domu, co nie zmienia faktu, że w trakcie adaptacji projektu inwestor może podjąć decyzję, co do wyboru spoiwa do murowania pustaków ceramicznych. Poniżej omawiamy specyfikę trzech najważniejszych produktów: zaprawy, kleju i pianki.
Charakterystyka murowania na zaprawę
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do murowania ścian z pustaków ceramicznych są zaprawy. Mogą to być zaprawy cementowo-wapienne, cementowe oraz ciepłochronne. Do ścian dwu i trójwarstwowych, które będą posiadać warstwę termoizolacyjną można zastosować tańsze zaprawy cementowe i cementowo-wapienne. Przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych niezbędne są natomiast zaprawy ciepłochronne zapewniające niższy współczynnik przenikania ciepła. Zaprawy można nakładać warstwowo i pasmowo. Układanie pasmowe jest bardziej efektywne, ale również bardziej czasochłonne i wymagające dla robotnika.
Przed przystąpieniem do murowania pustaki muszą zostać odpowiednio zwilżone. Jest to niezbędne, aby uzyskać prawidłowe wiązanie zaprawy. Zaprawy cieszą się dużą popularnością zwłaszcza ze względu na stosunkowo niskie koszty (za wyjątkiem zapraw ciepłochronnych), dużą dostępność materiałów, a także stosunkowo prosty sposób układania. Tutaj warto zauważyć, że pustaki cementowo-wapienne są prostsze w urabianiu w porównaniu z cementowymi. Plusem jest również możliwość pozyskania gotowej zaprawy w workach 20 – 25 kg.
Czym cechuje się murowanie na klej?
Kleje można wykorzystywać do murowania z bloczków z betonu komórkowego, natomiast w przypadku pustaków ceramicznych, ten rodzaj spoiwa znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku pustaków szlifowanych. Wszystko za sprawą bardzo cienkiej warstwy o grubości nieprzekraczającej 2-3 mm. Warto jednak zauważyć, że kleje mogą być produktem wspomagającym wykorzystywanym do wyrównania niewielkich nierówności. Kleje można stosować w przypadku pustaków łączonych ze sobą na pióro-wpust. Pełnią wówczas rolę poziomej spoiny łączącej kolejne rzędy pustaków. Pierwsza warstwa pustaków jest jednak murowana na zaprawie tradycyjnej. W ten sposób można wypoziomować ułożenie kolejnych warstw. To dość ekonomiczne rozwiązanie ze względu na niski koszt kleju i niewielkie zużycie. Plusem jest również większa izolacyjność termiczna.
Jakie właściwości posiada pianka do murowania
Stosunkowo nowym rozwiązaniem są natomiast pianki, które bardzo często wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku ścian jednowarstwowych, które nie będą posiadały izolacji termicznej. Pianka poliuretanowa jest bowiem doskonałym izolatorem, a w jej strukturze praktycznie nie dochodzi do mostków termicznych. W ten sposób można uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła, zgodny z obowiązującymi standardami. Zaletą jest szybkie i wygodne układanie kolejnych pustaków. Prace mogą być prowadzone w niskich temperaturach nawet do -5 st. C. Podobnie jak w przypadku kleju, układanie pustaków ceramicznych na piance wymaga zastosowania pierwszej warstwy z tradycyjnej zaprawy, celem wypoziomowania. Podobieństwem pianki do zaprawy jest to, że tutaj również potrzebne jest odpowiednie zwilżenie pustaków. Minusem jest natomiast koszt – murowanie pustaków z pianką poliuretanową jest droższe w porównaniu z tradycyjną zaprawą.
Co warunkuje wybór materiału do murowania z pustaków?
Wybierając spoiwo do murowania ścian z pustaków ceramicznych trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Znaczenie ma to, czy są to ściany jedno-, dwu- czy też trójwarstwowe, a ponadto, jakie pustaki ceramiczne są wykorzystywane w procesie murowania. W przypadku ścian jednowarstwowych bardzo istotnym parametrem jest izolacyjność termiczna. Wybierając spoiwo należy pamiętać, że wpływa ono na tempo prowadzenia prac, a także na koszty całej inwestycji. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają budynki w technologii murowanej, jakie materiały są wykorzystywane, a także, jak wygląda cała inwestycja krok po kroku. O ile dawniej jedynym słusznym wyborem były zaprawy, o tyle dziś stale rośnie popularność alternatywnych produktów w postaci pianki lub kleju.