Akademia Budowlana

Montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym

Spis treści:

Pięknie wykończony dom, a przy tym funkcjonalny, wygodny to marzenie prawdopodobnie każdego inwestora. Czasami jednak połączenie tych cech wydaje się być bardzo trudne. Często pojawia się na przykład pytanie, czy można wykonać montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym. Jakie będą tego efekty i czy w ogóle warto się na to decydować? Na te pytania oraz na wiele innych, odpowiemy właśnie w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z całą treścią.

 

Jako firma New-House mamy szerokie doświadczenie w budowaniu domów pod klucz. Nasza przewodnia oferta opiera się o kompleksową współpracę z klientem, dzięki czemu możemy zadbać o dosłownie każdy aspekt realizacji. Pomagamy przy wyborze działki i projektu domu, realizujemy sprawną i solidną budowę, zajmujemy się aranżacją wnętrza oraz zagospodarowaniem działki. Co więcej, dbamy także o aspekty formalne realizacji. Współpraca z nami to gwarancja realizacji opartej na szerokiej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Zrealizowaliśmy już ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że inwestorzy potrafią mieć zupełnie różne potrzeby dotyczące idealnej realizacji. Czasami ich marzeniem jest właśnie montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym. Również z takimi realizacjami mieliśmy do czynienia. Dzięki temu możemy podzielić się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem na ten temat oraz podzielić się sprawdzonymi rozwiązaniami, udzielić fachowych porad. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą usług firmy New-House: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz.

 

Nasi specjaliści zadbają o to, by Państwa wymarzona realizacja była w pełni funkcjonalna, efektowna i zgodna z Państwa oczekiwaniami. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem, w którym umieściliśmy wiele praktycznych wskazówek i porad.

 

Czy ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł?

 

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród nowo budowanych domów jednorodzinnych. Ten sposób ogrzewania sprawia, że nie tylko wnętrze budynku ma odpowiednią temperaturę, ale również podłoga emituje przyjemne ciepło. To zdecydowanie sprawia, że poruszanie się po domu jest bardziej komfortowe.

 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia przede wszystkim równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach wnętrza domu. Ciepło, które jest wytwarzane przez ogrzewanie podłogowe nie przekracza poziomu naturalnej temperatury człowieka i zwykle jest zbliżona do temperatury powietrza. Dzięki temu można uznać, że ciepło emitowane przez ogrzewanie podłogowe jest ciepłem naturalnym. Co więcej, warto zwrócić uwagę również na to, że ten typ ogrzewania jest niewidoczny i nie będzie szpecił efektownej aranżacji wnętrza. Wysoko cenioną zaletą tego rozwiązania jest również aspekt ekonomiczny. Ogrzewanie podłogowe działa przy mniejszych temperaturach niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe i inne systemy grzewcze. Co za tym idzie - eksploatacja jest zdecydowanie tańsza. Dzięki temu, że ogrzewanie podłogowe pozwala ograniczyć cyrkulację powietrza, jest również zalecane dla osób, które borykają się z alergią bądź astmą.

 

Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto wykorzystać ceramikę lub kamień, ale nie oznacza to, że nie można wybrać również drewna. Połączenie ogrzewania podłogowego i drewnianej podłogi może być świetnym rozwiązaniem! Warunkiem jest jednak świadome, rozsądne wybieranie rodzaju drewna do ogrzewania. Dzięki temu nie tylko uzyska się zamierzony efekt, ale również można zwiększyć siłę zalet ogrzewania podłogowe. Na przykład przy połączeniu drewnianej podłogi i ogrzewania podłogowego uzyskuje się lepsze parametry powietrza dla alergików. Nie tylko jest ograniczona cyrkulacja powietrza, ale również drewno dodatkowo je jonizuje i zapewnia odpowiednią wilgotność.

 

Jak dobrze połączyć ogrzewanie podłogowe i drewniane wykończenie podłogi?

 

Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Wielu inwestorów decyduje się właśnie na niego ze względu na to, jak bardzo jest efektowny. Należy przy tym pamiętać, że drewno jest także bardzo wymagającym materiałem i wymaga odpowiedniego traktowania. Jest to surowiec, który reaguje na zmiany wilgotności i temperatury oraz jest dobrym izolatorem. W związku z tym należy dobrze się przygotować do tej realizacji, by wiedzieć jak połączyć montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym. Przeanalizujemy wspólnie każdy aspekt, który wpływa na dobrą współpracę obu rozwiązań.

 

Jakie drewno wybrać do ogrzewania podłogowego?

 

Wybierając drewnianą podłogę przy ogrzewaniu podłogowym, należy wybierać materiał, który wykaże się jak najwyższa stabilnością i trwałością parametrów technicznych. Ważne również, aby współczynnik kurczliwości danego drewna był jak najniższy. Z tego względu raczej odradza się stosowanie takich gatunków drewna, które są w Polsce najpopularniejsze. Nie poleca się buków, jesionów, grabów itp. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tym przypadku drewno z drzew egzotycznych, na przykład iroko, merbau czy jatoba. Jeżeli zależy Państwu na krajowych drzewach można wybrać dąb lub akację.  Przy wyborze drewna do ogrzewania podłogowego należy również pamiętać o tym, by nie decydować się na lite drewno. Jest to materiał wysoce odporny na temperaturę, przez co połączenie go z ogrzewaniem podłogowym będzie mało skuteczne i kosztowne. Zamiast tego warto wybrać gotowe podłogi warstwowe, dzięki którym można uzyskać bezproblemowy przepływ temperatury. Należy zwrócić uwagę także na kolor wybranego drewna. Poleca się wybierać ciemne deski, które pozwolą zamaskować późniejsze efekty użytkowania podłogi.

 

Jak dobrać elementy montażowe do podłogi?

 

Do montażu podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym konieczne będą między innymi klepki i odpowiednie panele podłogowe. Przyjmuje się, że deski podłogowe powinny mieć grubość około 8-10 milimetrów. Dzięki temu uzyska się ich odpowiednią stabilność, a także płynny przepływ ciepła.

 

Z kolei wybierając klepki (lamelki) należy zwrócić uwagę, aby były one możliwie cienkie. Wybierając lamelki o grubości 14-15 milimetrów można mieć pewność, że będą one stawiały nieduży opór dla przepływu ciepła. Nie można tego powiedzieć o lamelkach, których grubość przekracza 2 centymetry. Należy też pamiętać o tym, że im cieńsze wybiorą Państwo klepki tym będą stabilniejsze. To ważny aspekt, ponieważ wpływa na koszt późniejszej eksploatacji. Wybierając grubsze lamelki i deski konieczne będzie zwiększenie również temperatury grzania, aby wnętrze domu było ciepłe. Natomiast jeżeli bardzo zależy Państwu na dużych deskach podłogowych, można zdecydować się na przykład na trzywarstwową deskę barlinecką.

  

Jak zabezpieczać drewnianą podłogę?

 

Nie wystarczy wybrać odpowiedniego drewna i systemu grzewczego, należy również pamiętać o zabezpieczeniu materiału i jego cyklicznej konserwacji. Mówiąc o zabezpieczeniu drewnianej podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi i utratą jej naturalnego piękna, wymienia się zazwyczaj dwa środki zabezpieczające - oleje i lakiery. Które z nich lepiej wybrać?

 

Decydując się na podłogę lakierowaną należy pamiętać o tym, żeby wybrać środek o wysokiej elastyczności. Dzięki temu można mieć pewność, że z czasem na powierzchni nie pojawią się nieestetyczne spękania. Należy również pamiętać, że po lakierowaną podłogę, która zostanie uszkodzona, nie jest łatwo naprawić. Wówczas konieczne jest wykonanie cyklinowania i wykonania lakierowania na nowo.

 

Wybór olejów nie sprawia tak wielu kłopotów. Przede wszystkim taki sposób zabezpieczenia drewna sprawia także, że drewniana podłoga ma możliwość tzw. “oddychania”. Co za tym idzie, będzie ona lepiej przepuszczać ciepłe powietrze. Naprawy podłogi olejowanej również są prostsze. Wystarczy miejscowo pokryć uszkodzenie warstwą oleju.

 

Jak odpowiednio wykonać montaż podłogi drewnianej?

 

Montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym powinien zostać przeprowadzony dokładnie z instrukcją. To właśnie tam będzie opisany montaż i sposób przygotowania podłoża. Warto również oprzeć się na wiedzy doświadczonych specjalistów.  Z naszej strony możemy doradzić, aby zwrócić uwagę na to, czy ogrzewanie zostanie rozprowadzone równomiernie na całej powierzchni. Beton ze zbrojeniem powinien mieć około 3 centymetrów. Dzięki temu temperatura będzie równomiernie przedostawać się do podłogi. Należy również zwrócić uwagę na to, czy podłoże na którym jest przeprowadzany montaż będzie wysuszone. W tym celu należy przez kilka tygodni odpowiednio wygrzewać podłogę i z czasem obniżać temperaturę. Przy realizacji można zdecydować się na klejenie podłogi do podłoża. Dzięki temu możliwości grzewcze będą wyższe.

 

Odpowiednia realizacja to jednak nie wszystko. Należy również wiedzieć, jak obchodzić się z podłogą drewnianą przy ogrzewaniu podłogowym. Przede wszystkim nie zaleca się korzystania z dywanów, ponieważ będą one absorbować ciepło oddawane przez podłogę i wnętrze będzie się dłużej nagrzewać. Należy również pamiętać, aby meble stały na nóżkach, nie bezpośrednio na podłodze. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej temperatury na podłodze. Nie powinno się przekraczać 28 stopni Celsjusza.

 

Montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym - zaufaj New-House

 

Firma New-House może się pochwalić bardzo szerokim doświadczeniem w budowie domu, remontach i aranżacjach wnętrz. Doskonale znamy się na swojej pracy i cieszymy się zaufaniem inwestorów z całej Polski. Jeżeli szukają Państwo odpowiednich specjalistów do kompleksowej realizacji budowy domu - zapraszamy do współpracy z firmą New-House. Wykonujemy nasze prace w sposób sprawny, terminowy i kompleksowy. Budowa domu z nami to nie tylko dobrze wykonana praca, ale również pełne wsparcie merytoryczne, spokój i zaoszczędzony czas. Co więcej, zapewniamy aż dziesięć lat gwarancji na całą realizację. Szczegóły naszej oferty znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz.

 

Zachęcamy do zdecydowania się na współpracę z firmą New-House, zadbamy o każdy szczegół realizacji i zadbamy, aby montaż podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym w Państwa domu przebiegł bez problemu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.