Aby dach stanowił szczelną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi dla domu, musi zostać wykonany bardzo starannie i z troską o najmniejsze detale. Obróbki blacharskie to prace wymagające dużej precyzji, niezbędne do prawidłowego wykończenia dachu. Tego typu prace są niezbędne zarówno w przypadku dachów spadzistych, jak również stropodachów. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie są obróbki blacharskie dachu i co wchodzi w ich skład.
Na czym polegają obróbki blacharskie dachu?
Obróbki blacharskie dachu to prace wykonywane zwykle przez doświadczonego dekarza, który montuje na dachu elementy z blachy, których zadaniem będzie zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Pokrycie dachu nie zapewnia jeszcze pełnej ochrony przed wilgocią. Konieczne jest uszczelnienie newralgicznych punktów, a także wykonanie okapów, które pozwolą na bezpieczne odprowadzanie wód opadowych oraz wód roztopowych.
Elementy wykonywane w ramach obróbki blacharskiej dachu nie rzucają się w oczy i nie wpływają szczególnie na estetykę budynku, ale ich obecność jest niezbędna do uzyskania właściwej trwałości oraz funkcjonalności dachu. Zakres prac blacharskich w dużej mierze zależy od konstrukcji dachu – im bardziej skomplikowany dach, tym więcej czasu dekarz spędzi na jego odpowiednim wykończeniu. Za sprawą prawidłowo wykonanej obróbki blacharskiej dach będzie mógł wywiązać się ze swojej roli – będzie stanowić szczelną i trwałą ochronę przed wilgocią, deszczem, ale również chłodem.
Kiedy wykonuje się obróbki blacharskie dachu?
Zdecydowaną większość prac wchodzących w skład obróbki blacharskiej wykonuje się już po położeniu finalnego pokrycia dachu. Wiele prac jest związanych z uszczelnieniem newralgicznych punktów w pokryciu. Jednak niektóre prace blacharskie są wykonywane jeszcze przed położeniem pokrycia. Tutaj doskonałym przykładem jest komin, który musi być odpowiednio wykończony blachą, która umożliwi swobodne ściekanie wody i zapobiegnie przenikaniu wilgoci właśnie w miejscu stykania się pokrycia dachu z kominem. Po położeniu pokrycia ciężko jest jednak wykonać wykończenie komina z należytą starannością, dlatego zgodnie ze sztuką dekarską niektóre elementy układa się jeszcze przed przystąpieniem do krycia dachu. Równocześnie z obróbką komina często wykonuje się także pas rynnowy oraz inne prace blacharskie wymagające szczególnej precyzji.
Obróbki blacharskie dachu – jakie prace wchodzą w ich skład?
Prace blacharskie to bardzo złożone zagadnienie. Jak już mówiliśmy, zakres prac jakie trzeba wykonać w ramach obróbki blacharskiej dachu w dużej mierze zależy właśnie od konstrukcji dachu. Im jest on bardziej skomplikowany, tym więcej czasu ekipa dekarska spędzi na pracach wykończeniowych. Poniżej wymieniamy najważniejsze prace wchodzące w skład obróbki blacharskiej na dachu domu:
- Prace blacharskie trzeba wykonać w okolicach komina, aby uszczelnić miejsce stykania się tej konstrukcji z dachem oraz odpowiednio ukierunkować spływ wody opadowej.
- Elementy blachy trzeba zamocować na kalenicach, narożach, stykach połaci, na krawędziach szczytowych. Elementy te zapobiegają przedostawaniu się wilgoci pod pokrycie.
- Bardzo istotnym elementem są wiatrownice stosowane na krawędziach dachu. Ich zadaniem jest ochrona przed zerwaniem pokrycia dachowego w przypadku bardzo silnego wiatru.
- Obróbka blacharska jest niezbędna także na okapach, czyli fragmentach dachu wysuniętych poza obrys budynku. Zastosowane tu elementy mają ukierunkować spływ wody do rynien. Te prace często łączą się także z montażem systemu rynnowego.
- W okolicach okien połaciowych oraz wyłazów dachowych trzeba zamocować fartuchy uszczelniające. Jeśli nie wchodzą one w skład zestawu z oknem (co jest rzadkością), fartuch można zastąpić poprzez odpowiednie prace blacharskie.
- Uszczelnienia elementami z blachy wymagają także lukarny, czyli nadbudówki na dachu służące do wstawienia okna doświetlającego poddasze.
- Obróbki blacharskie dachu są nie zbędne także przy wywietrznikach, kominach wentylacyjnych oraz innych elementach związanych z wentylacją.
- Na stropodachach niezbędne będzie położenie blachy na ścianach attykowych, a ponadto zastosowanie pasów nadrynnowych.
Jak widzisz, zakres obowiązków ekipy dekarskiej w kontekście obróbki blacharskiej dachu jest bardzo szeroki. Zazwyczaj takie ekipy posiadają w swoim składzie wykwalifikowanego blacharza, ale zdarzają się sytuacje, w których wykonanie niektórych elementów z blachy przeznaczonych do montażu na dachu trzeba zlecić wykwalifikowanemu blacharzowi.
Kto wykona obróbki blacharskie na dachu? Ile to kosztuje?
Wykonanie obróbki blacharskiej na dachu to zadanie wykwalifikowanej ekipy dekarskiej. Dekarz to fachowiec odpowiedzialny za większość prac związanych z wykończeniem konstrukcji dachu. W skład ekipy dekarskiej najczęściej wchodzi także blacharz, czyli fachowiec zajmujący się wytwarzaniem oraz naprawą elementów z blachy. Współcześnie dachy często wykańcza się z pomocą rozwiązań systemowych. Producenci pokrycia dachowego dostarczają także niezbędne elementy potrzebne do wykończenia dachu, ale zdarzają się też sytuacje, w których niektóre elementy trzeba wykonać samodzielnie. Koszt kompleksowej obróbki blacharskiej dachu ma duży związek z rodzajem blachy. Najtańsza jest blacha ocynkowana i powlekana, natomiast drożej trzeba zapłacić za blachę tytanowo-cynkową oraz miedzianą. Robocizna kosztuje ok. 50 – 80 zł za metr kwadratowy dachu.