Aby dach stanowił szczelną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi dla domu, musi zostać wykonany bardzo starannie i z troską o najmniejsze detale. Obróbki blacharskie to prace wymagające dużej precyzji, niezbędne do prawidłowego wykończenia dachu. Tego typu prace są niezbędne zarówno w przypadku dachów spadzistych, jak również stropodachów. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie są obróbki blacharskie dachu i co wchodzi w ich skład.
Na czym polegają obróbki blacharskie dachu?
Obróbki blacharskie dachu to prace wykonywane zwykle przez doświadczonego dekarza, który montuje na dachu elementy z blachy, których zadaniem będzie zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Pokrycie dachu nie zapewnia jeszcze pełnej ochrony przed wilgocią. Konieczne jest uszczelnienie newralgicznych punktów, a także wykonanie okapów, które pozwolą na bezpieczne odprowadzanie wód opadowych oraz wód roztopowych.
Elementy wykonywane w ramach obróbki blacharskiej dachu nie rzucają się w oczy i nie wpływają szczególnie na estetykę budynku, ale ich obecność jest niezbędna do uzyskania właściwej trwałości oraz funkcjonalności dachu. Zakres prac blacharskich w dużej mierze zależy od konstrukcji dachu – im bardziej skomplikowany dach, tym więcej czasu dekarz spędzi na jego odpowiednim wykończeniu. Za sprawą prawidłowo wykonanej obróbki blacharskiej dach będzie mógł wywiązać się ze swojej roli – będzie stanowić szczelną i trwałą ochronę przed wilgocią, deszczem, ale również chłodem.
Kiedy wykonuje się obróbki blacharskie dachu?
Zdecydowaną większość prac wchodzących w skład obróbki blacharskiej wykonuje się już po położeniu finalnego pokrycia dachu. Wiele prac jest związanych z uszczelnieniem newralgicznych punktów w pokryciu. Jednak niektóre prace blacharskie są wykonywane jeszcze przed położeniem pokrycia. Tutaj doskonałym przykładem jest komin, który musi być odpowiednio wykończony blachą, która umożliwi swobodne ściekanie wody i zapobiegnie przenikaniu wilgoci właśnie w miejscu stykania się pokrycia dachu z kominem. Po położeniu pokrycia ciężko jest jednak wykonać wykończenie komina z należytą starannością, dlatego zgodnie ze sztuką dekarską niektóre elementy układa się jeszcze przed przystąpieniem do krycia dachu. Równocześnie z obróbką komina często wykonuje się także pas rynnowy oraz inne prace blacharskie wymagające szczególnej precyzji.