Kiedy ekspertyza techniczna jest konieczna?

Ekspertyza techniczna to obszerny dokument, który określa stan techniczny istniejącego obiektu budowlanego. Dokument składa się z części opisowej oraz obliczeniowej. W skład części opisowej wchodzą: przedmiot oraz cel przygotowania ekspertyzy, szczegółowy opis budynku i jego parametrów technicznych, opis przeprowadzonych badań, dokumentacja rysunkowa i fotograficzna ukazująca konkretne elementy konstrukcyjne, a także wnioski z oględzin i rekomendacje.
Stan istniejącego budynku może określać także opinia techniczna, ale jest to dokument mniej dokładny. Opinię może wydać inżynier posiadający stosowne uprawnienia na podstawie przeprowadzonych oględzin. Tymczasem ekspertyza wymaga przeprowadzenia konkretnych badań oraz pomiarów. Jest zatem w stanie wskazać ewentualne błędy i zagrożenia, których nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Wykonanie ekspertyzy zajmuje oczywiście więcej czasu i jest bardziej kosztowne.
Ekspertyza techniczna może być wykonana przez rzeczoznawcę budowlanego na zlecenie inwestora lub na wniosek uprawnionego organu administracyjnego lub organu nadzoru budowlanego. Przygotowanie tego dokumenty wymaga bardzo obszernej wiedzy, co oznacza, że rzeczoznawca budowlany musi wymagać stosowne uprawnienia, najlepiej w zakresie projektowania i wykonawstwa. Kwestie związane z przygotowywaniem ekspertyzy technicznej reguluje Uchwała nr 1/08 Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. O ile opinię techniczną może wykonać każdy uprawniony inżynier, o tyle do wydania ekspertyzy potrzebny jest tytuł rzeczoznawcy.
W jakich sytuacjach inwestor będzie musiał zatroszczyć się o ekspertyzę techniczną? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taki dokument będzie potrzebny w sytuacji, gdy inwestor planuje rozbudowę, nadbudowę lub inne prace budowlane ingerujące w kluczowe parametry techniczne istniejącego już budynku. Aby bezpiecznie wykonać te prace, trzeba znać dokładny stan techniczny obiektu. Na podstawie ekspertyzy uprawniony architekt będzie w stanie przygotować projekt budowlany. W artykule na temat rozbudowy domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat tego, czym właściwie jest rozbudowa domu, a także jak przebiega ten rodzaj prac budowlanych.
Ekspertyza techniczna jest obowiązkowa także w sytuacji, gdy planowana jest zmiana przeznaczenia budynku. Z takimi sytuacjami często mamy do czynienia na wsi. Coraz większą popularnością cieszą się adaptacje dawnych obiektów gospodarczych, np. obory lub stodoły na budynek mieszkalny. Jest to zmiana przeznaczenia obiektu i w związku z tym wymaga ekspertyzy. Ekspertyzę trzeba wykonać także sytuacji, gdy na elementach konstrukcyjnych pojawią się rysy lub pęknięcia.
Wysokie ceny nowych nieruchomości sprawiają, że wielu inwestorów zastanawia się nad zakupem starego domu do generalnego remontu. Taka inwestycja jest opłacalna tylko wtedy, gdy suma kosztów włożonych w zakup i remont domu jest wyraźnie niższa, aniżeli zakup lub budowa nowego domu. Ciężko jest niestety określić stan techniczny obiektu na podstawie samych oględzin. Ekspertyza techniczna pozwala szczegółowo określić stan budynku, a wnioski końcowe mogą zawierać wskazówki co do prac, jakie trzeba wykonać, aby przystosować dom do obowiązujących standardów. Na tej podstawie można dokładnie oszacować koszty remontu.
Biorąc jednak pod uwagę znaczne koszty wykonania ekspertyzy, inwestorzy nie są skłonni ponosić takiego wydatku nie mając pewności, że ostatecznie nie kupią interesującego ich domu. Dlatego dość częstym rozwiązaniem jest wybór opinii technicznej przed zakupem, aby zorientować się w ogólnym stanie budynku, a następnie zlecenie ekspertyzy już po zakupie domu. Warto pamiętać, że nabywcę chroni prawo rękojmi, w ramach których inwestor ma prawo oczekiwać zadośćuczynienia w sytuacji, gdy ekspertyza techniczna wykaże wady ukryte, o których nabywca nie wiedział w chwili zakupu.
Ekspertyza techniczna budynku jest określana również jako ekspertyza budowlana. Jak już mówiliśmy, do sporządzenia takiego dokumentu uprawniony jest rzeczoznawca budowlany posiadający wiedzę w zakresie projektowania i wykonawstwa. Dokładny koszt ekspertyzy zależy oczywiście od specyfiki obiektu, jego kubatury i powierzchni. Także lokalizacja może wpływać na stawki fachowców. Średnia cena ekspertyzy technicznej dla domów jednorodzinnych to ok. 2 – 2,5 tys. złotych. Znacznie tańsza jest natomiast opinia techniczna, za którą trzeba zapłacić kilkaset złotych. Jednak przy rozbudowie i nadbudowie obiektu opinia jest niewystarczająca. Obowiązkiem jest ekspertyza techniczna.