Analizując gotowy projekt domu na pewno warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wysokość oraz powierzchnia poszczególnych pomieszczeń. Zależeć będą od nich nie tylko możliwości aranżacyjne, ale również dobre samopoczucie i komfort domowników. Jaka jest minimalna wysokość dla różnych rodzajów pomieszczeń w domu? Jaka powinna być optymalna wysokość i powierzchnia wnętrza? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Minimalna i optymalna wysokość dla poszczególnych pomieszczeń
Minimalną wysokość poszczególnych pomieszczeń w domu reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Tak prezentuje się minimalna wysokość dla różnych pomieszczeń:
- 2,5 metra w przypadku pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych,
- 2,2 metra w przypadku pomieszczeń technicznych,
- 2 metry w przypadku pomieszczeń w piwnicy (2,2 metra dla kotłowni),
- 2,2 metra w przypadku pomieszczeń na poddaszu (obliczana jest średnia pomiędzy najniższą a najwyższą wysokością, przy czym nie bierze się części niższych, niż 1,9 metra).
Minimalne wysokości opisane powyżej są typowe dla dawnego budownictwa. Takie wysokości mają chociażby mieszkania w blokach budowanych w standardach typowych dla PRL-u. Współcześnie jednak stawia się na nieco wyższe pomieszczenia, które mają zapewnić domownikom poczucie większej swobody i komfortu. I tak, optymalna wysokość pomieszczeń w domach jednorodzinnych wynosi 2,7 – 2,8 metra, aczkolwiek nierzadko wysokość pomieszczeń mieszkalnych dochodzi do 3 metrów. W domach piętrowych i z poddaszem użytkowym nad strefą dzienną można pozostawić pustkę przestrzenną, która dodatkowo buduje poczucie swobody i przestronności.
Optymalna powierzchnia użytkowa dla różnych pomieszczeń w domu
Powierzchnia wnętrza warunkuje możliwości aranżacyjne, ale również przeznaczenie konkretnego pomieszczenia. Szukając odpowiedniego projektu domu dla siebie warto zwrócić uwagę na powierzchnie poszczególnych wnętrz i zestawić je z zalecanymi wartościami. Oto rekomendowane powierzchnie dla różnych wnętrz w naszym domu:
- pokój dzienny – min. 20 m2, optymalnie 30 – 40 m2,
- jadalnia – min. 9 m2, optymalnie 12 – 15 m2,
- kuchnia – min. 8 m2 (bez stołu z krzesłami), optymalnie 15 – 20 m2,
- sypialnia jednoosobowa – min. 10 m2, optymalnie 12 – 15 m2,
- pokój dziecięcy – min. 8 m2, optymalnie 10 – 15 m2,
- sypialnia małżeńska – min. 12 m2, optymalnie 15 – 20 m2,
- gabinet – min. 8 m2, optymalnie 10 – 12 m2,
- łazienka – min. 5 m2, optymalnie 8 – 10 m2,
- toaleta – min. 2 m2, optymalnie 3 – 4 m2,
- spiżarnia – min. 1,5 m2, optymalnie 2 – 3 m2,
- garaż – min. 15 m2 na jedno auto, optymalnie 18 – 20 m2.
W gruncie rzeczy o powierzchni poszczególnych wnętrz często decyduje w pierwszej kolejności budżet inwestora na budowę domu. Jeśli jest on mocno ograniczony, dom będzie mniejszy, a to oznacza, że poszczególne wnętrza będą bardziej zbliżone do wartości minimalnych. Jeśli jednak inwestor dysponuje dużym budżetem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzchnia wnętrz była większa, niże optymalne wartości podane powyżej. Ostatecznie to nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania zawsze są kluczowym czynnikiem wyznaczającym parametry przyszłego domu.