Szukając odpowiedniego projektu domu mamy styczność z powierzchnią użytkową, która informuje nas o tym, jaka jest powierzchnia wszystkich pomieszczeń dostępnych w domu. Jednak należy zwrócić uwagę także na powierzchnię zabudowy, która ma ogromny wpływ w kontekście prawidłowego zagospodarowania działki zgodnie z warunkami zabudowy. W tym artykule skupimy się na zdefiniowaniu kluczowych parametrów technicznych budynku.
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Powierzchnia zabudowy to inaczej powierzchnia liczona po zewnętrznym obrysie budynku, czyli po jego zewnętrznych krawędziach. Do tej powierzchni wlicza się także wszystkie dobudówki, które są na stałe związane z gruntem, a zatem: garaże, ogrody zimowe, wykusze, wiatrołapy. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się natomiast powierzchni obiektów, które nie wystają ponad poziom terenu (np. piwnica), powierzchni całkowitej elementów drugorzędnych (np. schody, daszek), powierzchni zabudowy elementów stojących na słupach drewnianych i murowanych (np. pergola), czy też powierzchni budowli pomocniczych, np. szopy czy szklarni.
Powierzchnia zabudowy to jeden z kluczowych czynników opisanych w warunkach zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy też decyzja o warunkach zabudowy wyznaczają, jaka jest maksymalna dopuszczalna powierzchnia zabudowy, a jaką część działki powinna stanowić powierzchnia czynna biologicznie. A zatem, analizując projekt domu należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia zabudowy domu jest zgodna z warunkami zabudowy przypisanymi do działki.
Czym jest powierzchnia całkowita?
Powierzchnia całkowita budynku uwzględnia powierzchnię wszystkich kondygnacji (podpiwniczenia, parteru, pięter, poddasza) liczona po obrysie zewnętrznym ścian. Do tej powierzchni wliczane są także elementy drugorzędne, jak również dobudówki, a zatem: schody zewnętrzne, garaż, zjazd do garażu, taras. To właśnie powierzchnia całkowita jest największym z parametrów technicznych określających parametry budynku. Powierzchnia całkowita również może być uwzględniona w warunkach zabudowy. Tutaj z pewnością warto zwrócić uwagę na współczynnik intensywności zabudowy.