Żywica epoksydowa znajduje coraz szersze zastosowanie przy wykańczaniu wnętrz. Jest ceniona za bardzo elastyczną i nietuzinkową formę, a także za to, że może zaoferować powierzchniom dodatkową ochronę. Żywicę epoksydową często wykorzystuje się do wykańczania posadzek, ale zakres zastosowań w domach jest znacznie szerszy. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest żywica epoksydowa, jakie posiada właściwości oraz do czego służy.
Co to jest żywica epoksydowa?
Żywica epoksydowa do syntetyczna masa służą do klejenia, laminowania oraz zalewania różnych typów powierzchni. Żywica może być jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa. Jej postawą są polifenole, czyli organiczne związki chemiczne występujące w roślinach. W przypadku mas dwuskładnikowych, poza polifenolami stosuje się specjalny utwardzacz, który ma wpłynąć na określone właściwości produktu. W gotowych produktach stosuje się także dodatki w postaci barwników, rozcieńczalników czy napełniaczy. Dokładny skład zależy oczywiście od docelowego zastosowania żywicy epoksydowej.
Żywica epoksydowa od lat była stosowana zwłaszcza w obiektach przemysłowych, gdzie stanowiła gładką i estetyczną posadzkę. Ten sposób wykończenia zaczęto jednak doceniać także w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych. Żywica epoksydowa stanowi warstwę ochronną dla powierzchni, na której została naniesiona. Chroni przed wilgocią, różnicami temperatur, chemikaliami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Produkt ma postać półpłynnej masy lub topliwego ciała stałego. W trakcie aplikacji zachodzi proces sieciowania, czyli tworzenia się trójwymiarowej sieci cząsteczek. W efekcie, żywica epoksydowa po rozprowadzeniu staje się twardym tworzywem sztucznym o dużej wytrzymałości.
Jakie właściwości posiada żywica epoksydowa?
Żywica epoksydowa odznacza się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną. Jest odporna na ścieranie, zarysowania oraz uderzenia. Duża twardość sprawia, że żywica jest odporna także na ściskanie, zgniatanie i rozciąganie. Nieprzypadkowo od lat stosuje się ją jako wylewkę w obiektach przemysłowych, w których zachodzą liczne obciążenia oraz wibracje od maszyn. Kolejnym atutem jest wysoka odporność chemiczna na wiele olejów, smarów i kwasów. Żywica epoksydowa dobrze znosi wilgoć, a także wysokie temperatury. Zagrożeniem dla trwałości tej żywicy jest jednak promieniowanie UV, które z czasem może prowadzić do odbarwień oraz występowania pyłowej powłoki.
Jeśli chodzi o docelowy wygląd powierzchni pokrytej żywicą epoksydową, jest to idealnie gładka i twarda powłoka. Za sprawą barwników można uzyskać dowolny odcień. Ponadto, w żywicy można zastosować napełniacze w postaci sproszkowanej miedzi, kredy lub piasku, co pozwoli uzyskać ciekawe wzory, np. klasyczne lastryko. Dostępne są także bezbarwne żywice tworzące lśniącą powłokę. Często wykorzystuje się je w celu impregnacji drewna, ale również szkła. Szeroki wybór produktów pozwala łatwo dobrać żywicę epoksydową do konkretnego celu.