Współczesne piece wykorzystywane jako źródło ciepła w instalacji grzewczej są wyposażone w sterownik, który automatyzuje wiele czynności, dzięki czemu proces spalania jest bardziej efektywny i bezpieczny. W rezultacie, domownicy mają mniej obowiązków na głowie, a instalacja jest zaprogramowana w taki sposób, aby samodzielnie modyfikować tryb pracy pod kątem temperatury w domu. W tym artykule powiemy kilka słów o wyborze odpowiedniego sterownika do pieca.
Jakie funkcje pełni sterownik do pieca?
Sterownik do pieca zarządza pracą instalacji grzewczej. Tego typu sterowniki stosuje się zarówno w przypadku pieców na paliwo stałe, jak również kotłów gazowych. Sterownik odpowiada za pracę wentylatora, pompy centralnego ogrzewania, a także steruje podajnikiem odpowiedzialnym za dostarczanie paliwa. W domu umieszcza się czujniki temperatury, na podstawie których sterownik podejmuje odpowiednie czynności. W rezultacie, z pomocą sterownika można np. ustalić automatyczne rozpalanie, a także dorzucanie opału w określonych godzinach.
Prawidłowo skonfigurowany sterownik do pieca sprawia, że instalacja grzewcza staje się praktycznie bezobsługowa. Jedynym zadaniem domowników będzie tak naprawdę systematyczne dorzucanie opału do podajnika. Takiego obowiązku nie ma natomiast w przypadku kotła gazowego, ale również kotła elektrycznego. Są one w zasadzie bezobsługowe, wystarczy od czasu do czasu dokonać inspekcji. To ogromne udogodnienie wpływające na komfort i bezpieczeństwo domowników.
W jaki sposób dzielą się dostępne sterowniki do pieca?
Ze względu na przeznaczenie sterownika, możemy wyróżnić odrębne sterowniki do kotłów gazowych, pieców węglowych, pieców na pellet czy też pieców do opalania drewnem. Jeśli chodzi o miejsce montażu, niektóre sterowniki są przeznaczone do montażu w kotłowni bezpośrednio przy piecu, natomiast możemy wyróżnić także tzw. sterowniki pokojowe, które mogą być usytuowane w pewnym oddaleniu, np. w holu. Dzięki temu mamy do nich łatwiejszy dostęp.
Ze względu na sposób zasilania możemy wskazać sterowniki do pieca przewodowe i bezprzewodowe. Biorąc pod uwagę, że sterownik podłącza się bezpośrednio do sieci, a przewody biegną po ścianie, warianty przewodowe zaleca się w nowych domach. Montuje się je na etapie prac deweloperskich, dzięki czemu przewody można łatwo ukryć. Natomiast warianty bezprzewodowe lepiej sprawdzają się w istniejących już domach. Na korzyść bezprzewodowych sterowników przemawia możliwość sterowania ich pracą także za pośrednictwem aplikacji mobilnej.