Współczesne piece wykorzystywane jako źródło ciepła w instalacji grzewczej są wyposażone w sterownik, który automatyzuje wiele czynności, dzięki czemu proces spalania jest bardziej efektywny i bezpieczny. W rezultacie, domownicy mają mniej obowiązków na głowie, a instalacja jest zaprogramowana w taki sposób, aby samodzielnie modyfikować tryb pracy pod kątem temperatury w domu. W tym artykule powiemy kilka słów o wyborze odpowiedniego sterownika do pieca.
Jakie funkcje pełni sterownik do pieca?
Sterownik do pieca zarządza pracą instalacji grzewczej. Tego typu sterowniki stosuje się zarówno w przypadku pieców na paliwo stałe, jak również kotłów gazowych. Sterownik odpowiada za pracę wentylatora, pompy centralnego ogrzewania, a także steruje podajnikiem odpowiedzialnym za dostarczanie paliwa. W domu umieszcza się czujniki temperatury, na podstawie których sterownik podejmuje odpowiednie czynności. W rezultacie, z pomocą sterownika można np. ustalić automatyczne rozpalanie, a także dorzucanie opału w określonych godzinach.
Prawidłowo skonfigurowany sterownik do pieca sprawia, że instalacja grzewcza staje się praktycznie bezobsługowa. Jedynym zadaniem domowników będzie tak naprawdę systematyczne dorzucanie opału do podajnika. Takiego obowiązku nie ma natomiast w przypadku kotła gazowego, ale również kotła elektrycznego. Są one w zasadzie bezobsługowe, wystarczy od czasu do czasu dokonać inspekcji. To ogromne udogodnienie wpływające na komfort i bezpieczeństwo domowników.
W jaki sposób dzielą się dostępne sterowniki do pieca?
Ze względu na przeznaczenie sterownika, możemy wyróżnić odrębne sterowniki do kotłów gazowych, pieców węglowych, pieców na pellet czy też pieców do opalania drewnem. Jeśli chodzi o miejsce montażu, niektóre sterowniki są przeznaczone do montażu w kotłowni bezpośrednio przy piecu, natomiast możemy wyróżnić także tzw. sterowniki pokojowe, które mogą być usytuowane w pewnym oddaleniu, np. w holu. Dzięki temu mamy do nich łatwiejszy dostęp.
Ze względu na sposób zasilania możemy wskazać sterowniki do pieca przewodowe i bezprzewodowe. Biorąc pod uwagę, że sterownik podłącza się bezpośrednio do sieci, a przewody biegną po ścianie, warianty przewodowe zaleca się w nowych domach. Montuje się je na etapie prac deweloperskich, dzięki czemu przewody można łatwo ukryć. Natomiast warianty bezprzewodowe lepiej sprawdzają się w istniejących już domach. Na korzyść bezprzewodowych sterowników przemawia możliwość sterowania ich pracą także za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sterownika?
Właściwie dobrany sterownik do pieca niewątpliwie ma ogromny wpływ na komfort domowników. Rodzi się zatem pytanie, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, aby sterownik sprostał naszym oczekiwaniom. Oto najistotniejsze aspekty:
- Temperatura otoczenia i temperatura pracy – wskazuje na minimalne i maksymalne temperatury, w jakich może pracować sterownik. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy sterownik jest montowany w nieogrzewanej kotłowni w pobliżu pieca.
- Rodzaje czujników – od czujników w głównej mierze zależy liczba funkcji. Najważniejsze z nich to: czujnik temperaturowy, czujnik podajnika, czujnik podłogowy, czujnik cyrkulacji.
- Zasilanie – większość sterowników bazuje na zasilaniu 230 V.
- Wymiary urządzenia – szukając właściwej lokalizacji dla urządzenia w domu na pewno warto sprawdzić wymiary interesującego nas modelu.
- Zakres pomiaru temperatury – sterownik powinien odznaczać się dużą dokładnością oraz dużym przedziałem pomiaru, zwłaszcza w przypadku pieców wysokotemperaturowych.
- Zabezpieczenia – sterownik powinien posiadać zabezpieczenia odpowiedzialne za automatyczne wyłączenie i wychłodzenie instalacji w przypadku zbyt wysokich temperatur.
- Moduł bezprzewodowy – cennym udogodnieniem na pewno będzie sterownik do pieca z modułem bezprzewodowym, który pozwoli łączyć się z urządzeniem z poziomu aplikacji.
Wybór odpowiedniego sterownika można skonsultować z instalatorem, który będzie odpowiedzialny za instalację pieca lub kotła grzewczego. Przy okazji może on się zająć także instalacją sterownika oraz pierwszą konfiguracją urządzenia.
Jak skonfigurować sterownik do pieca?
Konfiguracja nowoczesnych sterowników nie jest szczególnie trudna, zwłaszcza w dobie dużych i czytelnych wyświetlaczy, a także obszernych instrukcji, które prowadzą nas krok po kroku przez proces instalacji. Warto jednak skorzystać z usług doświadczonego instalatora z uprawnieniami, który zajmie się podłączeniem sterownika do pieca, a także pierwszą konfiguracją. W ten sposób zyskujemy pewność, że wszystko będzie działało tak, jak należy. Modyfikowanie poszczególnych ustawień jest już bardzo proste i nie powinno sprawić większych trudności. Montaż instalacji obejmuje montaż sterownika i podłączenie go do pieca, ale również montaż czujników i regulatorów, które będą odpowiedzialne za automatyczną pracę instalacji grzewczej. W artykule na temat urządzania kotłowni znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat tego, jak krok po kroku zagospodarować kotłownię i jak podłączyć instalację grzewczą wraz z niezbędnym osprzętem.
Ile kosztuje dobrej jakości sterownik do pieca?
Koszty zależą oczywiście od renomy producenta, ale również od liczby funkcji, w jakie wyposażony jest sterownik. Za najprostsze modele trzeba zapłacić od 200 do 400 zł. To w zupełności wystarczy do prawidłowego skonfigurowania pracy pieca grzewczego. Inwestor może się jednak pokusić o nieco lepsze sterowniki wyposażone w większą liczbę funkcji. Ich cena może wynieść od 500 do nawet 1000 zł. Dużym zainteresowaniem cieszą się sterowniki stworzone w koncepcji smart home, wyposażone w moduł bezprzewodowy. Ich pracę można nadzorować z poziomu aplikacji mobilnej, dzięki czemu domownicy nie będą musieli fatygować się do kotłowni, aby zmienić jego ustawienia.