Na poddaszach użytkowych konieczne jest estetyczne zabudowanie skosów, w których umieszczono materiał termoizolacyjny. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zabudowanie skosów jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych lub też płyt cementowo-włóknowych. Montaż tych płyt wymaga jednak zastosowania odpowiednich profili. I tu pojawia się główny bohater niniejszego artykułu – profil V do ścianki kolankowej.
Czym właściwie jest profil V?
Profile do montażu płyt G-K lub też płyt G-W wykonuje się ocynkowanej blachy stalowej. Profile V są wyprofilowane w taki sposób, aby umożliwić łączenie ze sobą płyt pod różnymi kątami. Są zatem niezbędne przy zabudowie skosów na poddaszu użytkowym, jako iż pozwalają na połączenie ze sobą płyt stanowiących zabudowę ściany kolankowej ze skosem dachu. Pozwalają również połączyć ze sobą skosy dachu z płytami stanowiącymi sufit. Profil V pozwala uzyskać trwałe połączenia pomiędzy stykającymi się ze sobą płytami, a jednocześnie stabilizuje konstrukcję sufitową. Do ścianek gipsowych zawsze należy dobierać profile ocynkowane, które będą odporne na kwaśny odczyn gipsu.
Łączenie ze sobą płyt gipsowo-kartonowych na stykach ścianki kolankowej i skosu jest dość problematyczne. Powszechnym problemem są powstające z czasem rysy i pęknięcia będące efektem odginania się ściany gipsowo-kartonowej. Stosując profile V można jednak skutecznie zapobiec temu problemowi. To stosunkowo nowe profile wykorzystywane w tym celu od niedawna. Ich głównym atutem jest redukcja pęknięć powstających w miejscu przenikania się elementów obudowy. Standardowe profile V są wyprofilowane pod kątem 45 st. ale można je bez problemu wygiąć, dostosowując je do kąta styków poszczególnych płyt.
Zastosowanie profili V w ściankach kolankowych
Dawniej ściany kolankowe ze skosem oraz skos ze sufitem były ze sobą łączone z dwoma niepołączonymi ze sobą profilami CD 60. Błędny układ profili sprawia, że naprężenia oddziałujące na miejsca stykania się poszczególnych płaszczyzn skutkuje powstawaniem nieszczelności oraz pękaniem płyt. Dziś, oprócz profili CD-60 stosuje się również profile V, które wykorzystuje się właśnie w miejscach stykania się ze sobą płyt G-K lub G-W pod różnymi kątami. Profil V do ścianki kolankowej skutecznie zapobiega powstawaniu pęknięć i nieszczelności i umożliwia bezpieczniejsze wykorzystanie łatwopalnych materiałów. Z profili tych korzysta się także przy połączeniu skosów z sufitami, jak również połączeń koszowych i kalenicowych.
Jakie korzyści oferuje profil V do ścianki kolankowej?
Profile V do ścianki kolankowej wykorzystuje się stosukowo od niedawna, ale bardzo szybko doceniono atuty tego rozwiązania. Z pomocą profili V udało się bowiem rozwiązać problem utraty szczelności, powstawania rys i pękania płyt G-K i G-W pod wpływem naprężeń na miejscu stykania się ze sobą płyt. Dawniej był to dość powszechny problem obserwowany w wielu domach z poddaszem użytkowym i uznawany za jeden z głównych minusów zastosowania powyższych płyt do zabudowy poddasza. Jako iż profile V skutecznie zapobiegają utracie szczelności, pozwalaną one na dużo bezpieczniejsze zastosowanie materiałów o niższej odporności ogniowej.
Jak już mówiliśmy, dłuższe półki profili V są nachylone standardowo pod kątem 45 st., ale jak wiadomo, profile można łatwo dogiąć lub odgiąć, aby dostosować je do kąta łączenia się ściany kolankowej ze skosem i skosu z sufitem. Profile V są produkowane z ocynkowanej blachy stalowej, która jest odporna na korozję wywoływaną przez kwaśny odczyn gipsu. Profile V współtworzą konstrukcję sufitu, stabilizują konstrukcję, a także redukują drgania płyty G-K.