Akademia Budowlana

Strop gęstożebrowy – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Spis treści:

Strop to bardzo ważny element konstrukcyjny, który odpowiada za nośność całej kondygnacji. Musi być dostosowany do obciążeń, jakie będą na niego oddziaływać, co oznacza, że pod uwagę trzeba wziąć m.in. rozpiętość ścian nośnych, na których oparty będzie strop. Jedną z technologii jest strop gęstożebrowy. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób zbudowany jest taki strop, jakie posiada zastosowania, a także jakie są jego mocne i słabe strony.

 

W jaki sposób zbudowany jest strop gęstożebrowy?

 

Podstawą stropów gęstożebrowych są belki żelbetowe układane w rozstawie nie większym niż 90 cm. Zwykle odległości pomiędzy kolejnymi żebrami wynoszą od 30 do 60 cm. Belki kotwi się w wieńcu stropowym łącząc ze sobą zbrojenie belek i wieńca. Przestrzenie pomiędzy belkami wypełnia się zazwyczaj pustakami ceramicznymi lub betonowymi. Stosowane są także specjalne pustaki styropianowe, które mają poprawić izolacyjność termiczną i akustyczną. Zazwyczaj wykorzystuje się te same pustaki, co przy budowie ścian zewnętrznych, co pozwala ograniczyć utratę materiału. Tak zbudowaną konstrukcję zalewa się betonem tworząc kilkucentymetrową warstwę nadbetonu.

 

Kiedy stosuje się stropy gęstożebrowe?

 

Stropy gęstożebrowe są stosowane zazwyczaj w domach piętrowych z i poddaszem użytkowym, odznaczających się prostą i zwartą bryłą, gdzie łatwiej jest ułożyć poszczególne belki konstrukcyjne. Dopuszczalna rozpiętość pomiędzy ścianami nośnymi wynosi nawet do 8 metrów, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku rozpiętości powyżej 4,5 metra stosuje się żebra rozdzielcze układane w kierunku poprzecznym do głównych belek stropowych. Mają one na celu poprawić nośność i zapobiec uginaniu się belek pod obciążeniem. Brak tych żeber prowadzi do klawiszowania stropu, czego efektem będzie pękanie tynku na spodzie stropu. Strop gęstożebrowy nie sprawdza się najlepiej w przypadku domów o bardzo nieregularnej i skomplikowane bryle. Tutaj lepszym rozwiązaniem są stropy monolityczne.

 

Rodzaje stropów gęstożebrowych

 

Istnieje kilka rodzajów stropów gęstożebrowych, które różnią się zastosowanymi materiałami, rozpiętością belek konstrukcyjnych, a także zastosowaniem. Oto najczęściej stosowane rodzaje:

 

Do popularnych rodzajów stropów gęstożebrowych możemy zaliczyć także stropy Fert oraz stropy Leier. Szczegółowe parametry poszczególnych stropów są dobierane pod kątem konkretnego zastosowania. Kluczowe czynniki to: rozstaw belek, rozpiętość i wysokość stropu.

 

Zalety oferowane przez stropy gęstożebrowe

 

Stropy gęstożebrowe wykonuje się na bazie prefabrykatów, dzięki czemu ich budowa jest dużo szybsza. W ofercie producentów dostępne są gotowe systemy obejmujące belki konstrukcyjne, elementy montażowe, a także pustaki do wypełnienia wolnych przestrzeni. Warstwę nadbetonu można stworzyć z mieszanki wykonanej na placu budowy lub z betonu towarowego przywiezionego z betoniarni. Technologia ta jest powszechnie stosowana, dzięki czemu wiele firm budowlanych oferuje inwestorom możliwość wykonania różnych rodzajów stropów gęstożebrowych. Stropy gęstożebrowe są dość proste w montażu i nie wymagają ciężkiego sprzętu. Są chętnie wybierane zwłaszcza przez inwestorów, którym zależy na szybszej budowie domu. Plusem są także umiarkowane koszty budowy.

 

Jakie minusy posiada strop gęstożebrowy?

 

Strop gęstożebrowy to rozwiązanie niepozbawione wad. Przede wszystkim, stropy te sprawdzają się najlepiej w przypadku domów o zwartej i regularnej bryle. Nie jest to natomiast najlepsze rozwiązanie w przypadku nieregularnych kształtów i dużych rozpiętości ścian nośnych. Błędy konstrukcyjne prowadzą do klawiszowania, którego efektem jest odpadanie tynku i powstawanie nieestetycznych pęknięć na suficie wzdłuż belek konstrukcyjnych. Strop gęstożebrowy posiada także niższą izolacyjność akustyczną względem stropu monolitycznego, ale można to zrekompensować stosując odpowiedni materiał izolacyjny przy wykańczaniu posadzki na stropie lub sufit podwieszany.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.