Budowa domu energooszczędnego jest kosztowniejsza od budowy tradycyjnego domu, ale niechybnym plusem są niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości. W ujęciu kilkuletnim okazuje się, że niższe rachunki są w stanie skutecznie zrekompensować wyższe koszty budowy. W jaki sposób można wybudować dom energooszczędny? Jakie materiały sprawdzą się w takiej inwestycji? W tym artykule omawiamy specyfikę i rozwiązania konstrukcyjne dla domów energooszczędnych.
Czym właściwie jest dom energooszczędny?
Pojęcie domu energooszczędnego bywa mocno nadużywane, a to sprawia, że ciężko jest w zasadzie stwierdzić, o jaki dom tak naprawdę chodzi. Zacznijmy od tego, że wszystkie nowo powstające domy muszą spełniać określone normy i standardy, które mają je uczynić bardziej energooszczędnymi. W następnym akapicie powiemy o standardzie WT 2021, który zawiera najważniejsze normy, jakie musi spełniać każdy nowy dom budowany w naszym kraju. Zapotrzebowanie nowych domów na energię pierwotną do celów grzewczych nie może przekraczać 70 kWh/m2 rocznie.
W przypadku domów energooszczędnych, zapotrzebowanie na energię do celów pierwotnych musi być jeszcze niższe. Skoro dla domów pasywnych, które idą o krok dalej od domów energooszczędnych jest to poniżej 15 kWh/m2 rocznie, to możemy przyjąć, że dla domów energooszczędnych wskaźnik ten powinien wynosić od 15 do 60 kWh/m2 rocznie. Aby uzyskać dobrą charakterystykę energetyczną, budynek musi zostać wybudowany z odpowiednich materiałów, a ponadto należy w nim zastosować określone rozwiązania technologiczne.
Czym jest standard WT 2021?
Jak już mówiliśmy, Warunki Techniczne obowiązujące od 2021 roku wyznaczają określone normy i standardy, jakie muszą spełniać wszystkie nowe domy budowane w Polsce. Poszczególne przegrody budynku muszą odznaczać się dostatecznie niskim współczynnikiem przenikania ciepła (U). Dla dachów lub stropów pod nieogrzewanym pomieszczeniem jest to 0,15 W/(m2*K), dla ścian zewnętrznych 0,20 W/(m2*K), a dla podłóg na gruncie 0,30 W/m2*K. Określone normy muszą spełniać także okna i drzwi zewnętrzne: 1,30 W/(m2*K) dla drzwi zewnętrznych, 1,10 W/(m2*K) dla okien połaciowych oraz 0,90 W/(m2*K) dla okien pionowych. Natomiast zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji domu nie może przekraczać 70 kWh/m2 rocznie.
Są to dość restrykcyjne normy, które znacząco różnią się dla budynków wznoszonych jeszcze kilkanaście lat temu. Dlatego też, porównując nowe domy ze starszymi trzeba uczciwie przyznać, że są one bardzo energooszczędne. Tyle tylko, że pojęcie domu energooszczędnego jest nadużywane. Aktualnie, dom energooszczędny powinien odznaczać się jeszcze lepszymi parametrami, niż nowe domy wybudowane zgodnie ze standardem WT 2021.
Dom energooszczędny w świetle charakterystyki energetycznej
Skoro w przypadku nowych domów zgodnych ze standardem WT 2021 zapotrzebowanie na energię pierwotną nie może przekraczać 70 kWh/m2, a w przypadku domów pasywnych powinno ono być niższe niż 15 kWh/m2, możemy przyjąć, że w przypadku domów energooszczędnych wskaźnik ten powinien mieścić się gdzieś pomiędzy. I rzeczywiście, możemy uznać, że domy, których zapotrzebowanie na energię pierwotną mieści się w przedziale od 30 do 55 kWh/m2 w pełni zasługują na to, aby odznaczać się mianem energooszczędnych.
Jakie materiały służą do budowy domu energooszczędnego?
Uzyskanie domu energooszczędnego wymaga zastosowania materiałów, które odznaczają się dostatecznie niskim współczynnikiem przenikania ciepła (U). Większość współczesnych domów posiada ściany zewnętrzne dwuwarstwowe, na które składa się warstwa nośna oraz termoizolacja. W tego typu konstrukcji termoizolację dopiera się właśnie pod kątem uzyskania wyniku powyżej 0,20 W/(m2*K) dla całej przegrody. Do budowy warstwy nośnej wykorzystuje się aktualnie takie materiały, jak: ceramika poryzowana, beton komórkowy (zarówno pianobeton jak i gazobeton), keramzytobeton, a także silikaty wapienno-piaskowe.
Materiał na budowę domu energooszczędnego powinien odznaczać się jak najniższym współczynnikiem przepuszczania ciepła (lambda). Im niższy będzie ten współczynnik dla warstwy nośnej i termoizolacyjnej, tym niższy będzie współczynnik przenikania ciepła (U) dla całej przegrody. Tak prezentuje się współczynnik lambda dla różnych typów materiałów:
- beton komórkowy – 0,11 – 0,40 W/(m2*K),
- ceramika poryzowana – 0,16 – 0,20 W/(m2*K),
- keramzytobeton – 0,35 – 0,40 W/(m2*K),
- tradycyjna ceramika – 0,4 – 0,6 W/(m2*K),
- silikaty wapienno-piaskowe – 0,5 – 0,8 W/(m2*K).
Główne znaczenie ma jednak materiał termoizolacyjny. To on ma za zadanie chronić nasz dom przed wychładzaniem się w zimie oraz nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Im lepszy będzie wskaźnik lambda dla materiału budowlanego, tym cieńsza może być warstwa termoizolacyjna, która pozwoli uzyskać oczekiwany wynik dla całej przegrody. I na odwrót – gorszy materiał budowlany można rekomendować grubszą warstwą termoizolacji. Tak prezentuje się współczynnik lambda dla popularnych termoizolacji:
- Pianka poliuretanowa – 0,18 – 0,25 W/(m2*K),
- Styropian – 0,032 – 0,045 W/(m2*K),
- Styrodur – 0,028 – 0,035 W/(m2*K),
- Styropian grafitowy – 0,024 – 0,032 W/(m2*K),
- Wełna mineralna – 0,030 – 0,045 W/(m2*K).
Budowa domów energooszczędnych wymaga zatem starannego doboru systemu, na który składa się materiał budowlany na ściany zewnętrzne, a także materiał termoizolacyjny. W przypadku dachów, stropów i podłóg to termoizolacja stanowi główną barierę blokującą wymianę ciepła.
Dom energooszczędny a rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne
Dom energooszczędny to nie tylko jakościowe materiały budowlane i termoizolacyjne. To także odpowiednia konstrukcja, która powinna cechować się zwartą i prostą bryłą, bez dodatkowych elementów architektonicznych. To również odpowiednie rozwiązania technologiczne w postaci wentylacji mechanicznej oraz energooszczędnego systemu grzewczego, np. pompy ciepła. Kolejnym istotnym czynnikiem jest jakość zastosowanych okien. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o technologiach oferujących energię z odnawialnych źródeł, np. panele fotowoltaiczne. To pokazuje, jak wiele czynników może składać się na energooszczędność domu.
Firma budowlana New House oferuje inwestorom kompleksową budowę domów w technologii murowanej. Nasza firma ma duże doświadczenie w realizacji projektów domów energooszczędnych. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszym artykule na temat budowy domu. Nie ulega wątpliwości, że budowa domu energooszczędnego jest droższa, niż w przypadku domów tradycyjnych. Jednak na przestrzeni lat w ten sposób inwestor może zagwarantować sobie duże oszczędności. Warto o tym pomyśleć, dysponując większym budżetem na budowę domu.