Wysokie koszty robocizny sprawiają, że wielu inwestorów w trakcie budowy domu decyduje się samodzielnie wykonywać część prac. Niektóre z nich rzeczywiście nie wymagają większego doświadczenia i poradzą sobie z nimi osoby posiadające nawet podstawowe umiejętności techniczne. Są również prace, które wymagają już nieco większego doświadczenia oraz te, które bezwzględnie należy zlecić wykwalifikowanym fachowcom.
Na czym polega budowa domu w systemie gospodarczym?
Inwestorzy planujący budowę domu mają do dyspozycji dwie opcje: realizację projektu w systemie zleconym oraz w systemie gospodarczy. Dużo wygodniejszy jest system zlecony, w którym po prostu wybieramy firmę budowlaną, która zajmie się wykonaniem prac budowlanych w zakresie ustalonym w zawartej umowie. Wówczas to firma jest odpowiedzialna za dostarczenie materiałów, fachowców oraz sprzętu niezbędnego na poszczególnych etapach budowy. Budowa domu w systemie zleconym jest jednak kosztowniejsza, a to sprawia, że wielu inwestorów wybiera system gospodarczy.
W systemie gospodarczym to inwestor odpowiada za przebieg prac budowlanych. Aby je realizować może zatrudniać różnych podwykonawców, ale również samodzielnie wykonywać niektóre prace. Budowa domu w systemie gospodarczym może być znacząco tańsza, ale na pewno nastręcza wielu obowiązków, a ponadto zwiększa się ryzyko błędów lub opóźnień, które mogłyby podwyższyć koszty. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów inwestycji, co z pewnością pomoże w lepszym przygotowaniu się do startu inwestycji.
Prace niewymagające większego doświadczenia
Które prace mogą wykonać osoby, które nie posiadają większych umiejętności technicznych i doświadczenia w budowlance? Stosunkowo proste są roboty ziemne pod fundamenty, zwłaszcza, że linie fundamentów zostały wcześniej wyznaczone przez geodetę. Na pewno jest to dość czasochłonne i męczące, jednak można to zrobić samodzielnie, ewentualnie z pomocą rodziny czy znajomych. Można się pokusić także o samodzielne wylanie betonu podkładowego pod fundamenty.
Aż do stanu surowego zamkniętego nie ma wielu okazji, aby przejąć sprawy w swoje ręce. Prace murarskie powinny być wykonywane przez fachowców. To jednak konstrukcja nośna, która musi być wykonana w sposób prawidłowy. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie po uzyskaniu stanu surowego. Większej wiedzy nie wymaga bowiem tynkowanie czy robienie wylewek (choć pewna wprawa jest tu niezbędna), a także stawianie ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Łatwe są także niektóre prace wykończeniowe, np. gruntowanie, malowanie czy układanie paneli.