Mostki termiczne to puste przestrzenie, w których zachodzi wymiana ciepła. Ciepło znajdujące się wewnątrz domu jest oddawane na zewnątrz i wymieniane na zimne powietrze. To główny powód, dla którego nieogrzewany dom z czasem się wychładza. Liczne mostki termiczne mają bardzo negatywny wpływ na energooszczędność budynku i podnoszą koszty ogrzewania. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób możemy docieplić dom i usunąć mostki termiczne?
Dlaczego w naszym domu powstają mostki termiczne?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Zacznijmy od najczęstszego z nich, czyli od błędów popełnionych na etapie ocieplania domu. Błędy zdarzają się najczęściej w problematycznych miejscach, takich jak: naroża, nadproża, a także przestrzenie w okolicy komina. Kolejnym powszechnym błędem jest wybór nietrwałych materiałów izolacyjnych, które po kilku latach mogą ulegać niszczeniu. Mostkiem termicznym może być np. wolna przestrzeń w styropianie. Czasem na spadek energooszczędności budynku składają się drobne szczeliny.
Problem z mostkami termicznymi może pojawić się także w sytuacji, gdy elewacja lub dach nie zostały właściwie zabezpieczone przed wilgocią. Nadmiar wilgoci automatycznie obniża skuteczność izolacji iż większy współczynnik przenikania ciepła. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/elewacje możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym wykończeniu elewacji stosowanym w nowoczesnych domach. Wśród potencjalnych przyczyn mostków termicznych warto wymienić także szkodniki, np. kuny, które mogą niszczyć warstwę termoizolacyjną.
W jaki sposób namierzyć mostki termiczne?
W nowoczesnym budownictwie stosowane są zaawansowane technologie, które pozwalają skutecznie sprawdzić energooszczędność budynku i wykryć nawet najdrobniejsze mostki termiczne, przez które ciepło może uciekać z naszego domu. Przed docieplaniem domu warto zatem postawić na badanie termowizyjne. Na specjalistycznych zdjęciach ciepłymi i gorącymi kolorami zaznaczone są te miejsca, w których ubytek ciepła jest największy. Do namierzania mostków termicznych wykorzystuje się również technologię podczerwieni.
W których miejscach tworzą się zwykle mostki termiczne?
Nadmierne przenikanie ciepła często obserwujemy w okolicach stolarki okiennej oraz drzwi. To dlatego, co kilka lat wprowadzane są coraz bardziej rygorystyczne normy ciepłych okien, które można stosować w nowych domach. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła często stanowią skuteczną odpowiedź na szybkie wychładzanie się domu. Mostki cieplne tworzą się również w okolicach połączeń różnych elementów przegród budynku. Są to: nadproża i wieńce, kalenica, cokół, okolice komina, naroża, połączenia balkonu ze stropem, połączenie fundamentów z podłogą położoną na gruncie. Tego typu miejsca są najbardziej narażone na wystąpienie mostków termicznych.
Docieplanie domu – jak możemy usunąć mostki termiczne?
Pierwszym krokiem jest wybór dobrej firmy budowlanej na etapie realizacji projektu. Fachowy montaż termoizolacji może skutecznie zabezpieczyć nasz dom przed mostkami w przyszłości. W tym artkule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać więcej na temat usług świadczonych przez doświadczoną firmę budowlaną New House. Jeśli jednak na wyeliminowanie błędów na etapie budowy domu jest za późno, zawsze możemy zdecydować się na docieplanie naszego domu.
W tym celu należy wypełnić mostki termiczne materiałem odznaczającym się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Mozę to być wełna mineralna, styropian, a także elastyczna pianka PUR, która znajduje zastosowanie zwłaszcza przy ocieplaniu poddasza. Każdy materiał odznacza się konkretną specyfiką, która predysponuje do zastosowania go w konkretnych obszarach domu. Termomodernizacja domu obejmuje również wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych. Gdy zadbamy o dobre docieplenie naszego domu, możemy pomyśleć o wdrożeniu nowoczesnych systemów grzewczych, które pomogą w obniżeniu kosztów eksploatacji domu.
Ile kosztuje profesjonalne docieplanie domu?
To zależy oczywiście od skali problemu. Jeśli przyczyną wychładzania są nieliczne mostki termiczne, które należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym, koszty nie są wygórowane. W starych domach często zachodzi jednak konieczność ocieplania całego domu, począwszy od podłóg, poprzez elewacje, aż po dach. W takich sytuacjach, ocieplenie dużego domu to koszt rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele zależy również od tego, jaki materiał zostanie wybrany, a co za tym idzie, jaką metodą ocieplany będzie dom.
Kolejnym kosztownym wydatkiem może być wymiana okien oraz drzwi zewnętrznych. To także wydatek rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że z czasem problem mostków termicznych będzie się nasilał, warto zainwestować w efektywne docieplenie domu. W ten sposób wyeliminujemy problem wychładzania się budynku, zwiększymy jego energooszczędność, a co za tym idzie, znacznie obniżymy koszty eksploatacyjne.