Zanim na Twojej działce budowlanej na dobre rozgorzeją prace budowlane, czeka Cię nieco formalności, których trzeba dopełnić przed rozpoczęciem budowy. W wielu przypadkach konieczne jest pozwolenie na budowę domu. Wielu inwestorów zastanawia się, ile może wynieść czas oczekiwania na wydanie takiego pozwolenia. W tym artykule podpowiadamy, z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek, aby w planowanym terminie ruszyć z inwestycją.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozwolenie na budowę będzie potrzebne w sytuacji, gdy inwestor planuje budowę domu, którego powierzchnia jest większa, niż 70 m2. W przypadku mniejszych domów w zupełności wystarczy zgłoszenie. Warto jednak zauważyć, że pozwolenie będzie potrzebne także wtedy, gdy zgłoszenie zostanie odrzucone. O załatwienie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę zatroszczyć się trzeba także wtedy, gdy obszar oddziaływania planowanej inwestycji wykracza poza obszar działki.
Warto wspomnieć, że rządzący pracują aktualnie nad nowelizacją ustawy Prawo Budowlane, a przewidywane zmiany mają znieść pozwolenie na budowę w przypadku domów jednorodzinnych. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, bez pozwolenie będzie można wybudować dom o dowolnej powierzchni, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza teren działki. W artykule na temat pozwolenia na budowę domu udzielamy wielu ważnych informacji, a także podpowiadamy, jak krok po kroku przejść wszystkie formalności, aby skutecznie załatwić sprawę.
Co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę?
Aby sprawnie załatwić wszystkie sprawy urzędowe i mieć szanse na szybsze uzyskanie decyzji, w pierwszej kolejności warto zatroszczyć się o komplet dokumentów. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której urząd poprosi o uzupełnienie wniosku, co automatycznie wydłuży całą procedurę. Składając wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, potrzebne są następujące dokumenty:
- Trzy egzemplarze projektu budowlanego wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i dokumentami wchodzącymi w skład opracowania,
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- Wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i działek sąsiednich,
- Decyzja o warunkach zabudowy (o ile działka nie jest objęta MPZP),
- Warunki techniczne dostawy mediów,
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
- Pisemne pełnomocnictwo, jeśli inwestora w urzędzie reprezentować będzie ktoś inny.
W razie błędów w dokumentacji organ administracyjny wyda postanowienie o obowiązku usunięcia tych błędów w określonym terminie. Jeśli inwestor nie spełni wymogów postanowienia w terminie, wówczas urząd wyda decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.
Jaki jest czas oczekiwania na wydanie decyzji?
Czas oczekiwania w dużej mierze zależy od liczby wniosków czekających w kolejce w urzędzie, w którym ubiegamy się o wydanie pozwolenia. Maksymalny czas oczekiwania wynosi 65 dni, jednak w wielu przypadkach decyzję udaje się uzyskać już w przeciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. To jednak nie wszystko. Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę musi się jeszcze uprawomocnić, a to zajmuje kolejne 14 dni. Warto zauważyć, że pozwolenie na budowę nie jest bezterminowe. Inwestycję trzeba rozpocząć w przeciągu 3 lat od momentu uprawomocnienia się decyzji. W innym razie pozwolenie wygaśnie i formalności trzeba będzie zaczynać od nowa.
Czy pozwolenie na budowę może zostać zaprotestowane?
Od momentu wydania decyzji musi minąć 14 dni, aż stanie się ona prawomocna. Czy w tym czasie ktoś może zaprotestować wydane pozwolenie na budowę? Tak, taką możliwość mają strony postępowania. Stronami postępowania są wszystkie osoby i podmioty, które mają interes prawny w wydanej decyzji. Jeśli Twoja inwestycja nie wykracza poza obszar działki, wówczas jedyną taką stroną jesteś Ty, a zatem decyzji nikt nie oprotestuje. Jeśli jednak inwestycja w jakikolwiek sposób wykracza obszarem oddziaływania na działkę sąsiednią, wówczas stroną postępowania staje się sąsiad, który może odwołać się od decyzji. To oznacza poważny problem, ponieważ batalia może ciągnąć się latami. Dlatego warto z wyprzedzeniem dogadać się z właścicielami sąsiednich nieruchomości, jeśli planowana budowa ma w jakikolwiek sposób oddziaływać na nie oddziaływać.
Kiedy można rozpocząć budowę domu?
Budowę domu można formalnie rozpocząć po upływie 14 dni od wydania decyzji, gdy stanie się ona prawomocna. Pamiętajmy, że inwestor musi rozpocząć budowę w terminie do trzech lat od momentu uprawomocnienia się decyzji. W innym razie pozwolenie wygaśnie. Pozwolenie na budowę może wygasnąć także wtedy, gdy budowa została rozpoczęta i przerwana w trakcie na okres dłuższy niż trzy lata. Czy przed uprawomocnieniem decyzji można rozpocząć jakiekolwiek prace? Można zająć się już przygotowaniem działki, np. postawieniem ogrodzenia tymczasowego. Jednak nie można wykonywać jakichkolwiek czynności kwalifikowanych jako prace budowlane.