Zanim na Twojej działce budowlanej na dobre rozgorzeją prace budowlane, czeka Cię nieco formalności, których trzeba dopełnić przed rozpoczęciem budowy. W wielu przypadkach konieczne jest pozwolenie na budowę domu. Wielu inwestorów zastanawia się, ile może wynieść czas oczekiwania na wydanie takiego pozwolenia. W tym artykule podpowiadamy, z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek, aby w planowanym terminie ruszyć z inwestycją.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozwolenie na budowę będzie potrzebne w sytuacji, gdy inwestor planuje budowę domu, którego powierzchnia jest większa, niż 70 m2. W przypadku mniejszych domów w zupełności wystarczy zgłoszenie. Warto jednak zauważyć, że pozwolenie będzie potrzebne także wtedy, gdy zgłoszenie zostanie odrzucone. O załatwienie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę zatroszczyć się trzeba także wtedy, gdy obszar oddziaływania planowanej inwestycji wykracza poza obszar działki.
Warto wspomnieć, że rządzący pracują aktualnie nad nowelizacją ustawy Prawo Budowlane, a przewidywane zmiany mają znieść pozwolenie na budowę w przypadku domów jednorodzinnych. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, bez pozwolenie będzie można wybudować dom o dowolnej powierzchni, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza teren działki. W artykule na temat pozwolenia na budowę domu udzielamy wielu ważnych informacji, a także podpowiadamy, jak krok po kroku przejść wszystkie formalności, aby skutecznie załatwić sprawę.
Co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę?
Aby sprawnie załatwić wszystkie sprawy urzędowe i mieć szanse na szybsze uzyskanie decyzji, w pierwszej kolejności warto zatroszczyć się o komplet dokumentów. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której urząd poprosi o uzupełnienie wniosku, co automatycznie wydłuży całą procedurę. Składając wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, potrzebne są następujące dokumenty:
- Trzy egzemplarze projektu budowlanego wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i dokumentami wchodzącymi w skład opracowania,
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- Wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i działek sąsiednich,
- Decyzja o warunkach zabudowy (o ile działka nie jest objęta MPZP),
- Warunki techniczne dostawy mediów,
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
- Pisemne pełnomocnictwo, jeśli inwestora w urzędzie reprezentować będzie ktoś inny.
W razie błędów w dokumentacji organ administracyjny wyda postanowienie o obowiązku usunięcia tych błędów w określonym terminie. Jeśli inwestor nie spełni wymogów postanowienia w terminie, wówczas urząd wyda decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.