Dobrze zaprojektowana sieć instalacji elektrycznej w domu ma duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i komfortu domowników. Projekt musi uwzględnić szacunkowe zapotrzebowanie całego domu na energię, a także przewidzieć miejsca, w których podłączone do sieci będą poszczególne urządzenia oraz punkty oświetlenia. W niniejszym tekście wyjaśniamy, o czym należy pamiętać w trakcie planowania instalacji elektrycznej w domu.
Projekt sieci elektrycznej to podstawa
Do 2015 roku projekt sieci elektrycznej oraz innych instalacji w domu był niezbędnym dokumentem, który trzeba było załączyć do projektu budowlanego przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Obecnie takiego obowiązku nie ma, co nie zmienia faktu, że projekt sieci elektrycznej jest potrzebny. Zazwyczaj wykonuje go architekt odpowiedzialny za indywidualny projekt domu lub architekt adaptujący, który zajmuje się przystosowaniem gotowego projektu domu.
Projekt sieci elektrycznej obejmuje opis parametrów i rozwiązań sieciowych, a także zawiera schematy uwzględniające przebieg wszystkich przewodów, rozmieszczenie tablicy rozdzielczej, a także poszczególnych gniazdek, puszek, punktów świetlnych, włączników. Od prawidłowo wykonanego projektu zależeć będzie to, czy sieć elektryczna zapewni optymalną moc, czy bez problemu podłączymy wszystkie urządzenia bez konieczności stosowania przedłużaczy i rozgałęźników, a przede wszystkim, czy będzie ona całkowicie bezpieczna i efektywna.
Co powinien zawierać projekt instalacji?
Projekt instalacji składa się z części opisowej oraz rysunkowej. Część opisowa obejmuje kluczowe parametry techniczne, liczbę poszczególnych elementów, rozwiązania sieciowe, a także wykaz materiałów potrzebnych do wykonania tej instalacji. Z kolei część rysunkowa obejmuje schematy oraz plany, na których zaznaczona jest trasa poprowadzenia przewodów elektrycznych, a także rozmieszczenie kluczowych elementów osprzętu elektrycznego: skrzynki rozdzielczej z bezpiecznikami, puszek, punktów świetlnych, gniazdek włączników. Przewody są schowane w ścianach i podłogach. Od każdego punktu elektrycznego biegnie przewód, który w dalszej części trasy grupuje się z innymi przewodami i wędruje aż do tablicy rozdzielczej. Projekt instalacji uwzględnia również połączenie sieci elektrycznej z obowiązkowym uziemieniem, np. w formie uziomu fundamentowego.