W energooszczędnych domach coraz częściej stosuje się systemy, które mają wspomóc główną instalację grzewczą i zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do uzyskania odpowiedniej temperatury wody w centralnym ogrzewaniu lub wody użytkowej. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest właśnie bufor ciepła. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co to jest bufor ciepła, jaki jest mechanizm jego działania, a także, w jaki sposób można wykorzystać ten system.
Co to jest bufor ciepła?
Bufor ciepła to szczelnie zaizolowany zbiornik, w którym znajduje się woda zimna oraz woda gorąca. Budowa bufora sprawia, że woda gorąca nie miesza się z wodą zimno i nie dochodzi do wymiany ciepła.
Zadaniem buforu ciepła jest magazynowanie ciepła wyprodukowanego przez inny system grzewczy, np. przez kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, ale również przez instalację solarną. Wysoka temperatura utrzymywana w górnej części zbiornika pozwala oddawać ciepło z powrotem do obiegu, np. do grzejników, ale również w postaci wody użytkowej.
W rezultacie, bufor ciepła to rozwiązanie, które pozwala zwiększyć efektywność instalacji grzewczej, a także zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do produkcji ciepła w domu.
W jaki sposób zbudowany jest bufor ciepła?
Standardowy bufor ciepła składa się z dwóch przyłączy do podłączenia źródła ciepła, a także z dwóch przyłączy do odbioru ciepła. W praktyce przyłączy może być więcej, ale bardziej skomplikowana budowa odznacza także wyższy koszt zakupu i montażu.
W górnej części zbiornika gromadzona jest gorąca woda, która dociera tu ze źródła ciepła. Może to być źródło wysokotemperaturowe, np. w postaci kotła na paliwo stałe, jak również źródło niskotemperaturowe, np. podłogówka. W dolnej części zbiornika znajduje się wychłodzona woda, która ponownie powędruje do źródła ciepła.
Woda gorąca i zimna nie mieszają się ze sobą, zgodnie z zasadą warstwowego układu wody. Gorąca woda jest lżejsza od zimnej, dzięki czemu gorąca woda nie mogę ogrzewać zimnej od dołu.
Zbiornik jest szczelnie zaizolowany z pomocą jakościowych materiałów termoizolacyjnych, dzięki czemu, zgromadzone tu ciepło jest utrzymywane przez wiele godzin, zupełnie, jak ma to miejsce w przypadku termosu. Do termoizolacji zbiornika najczęściej wykorzystuje się piankę poliuretanową.
Swoim wyglądem bufor ciepła bardzo przypomina bojler. W buforze znajduje się także trójdrożny zawór mieszający, który pozwala dostosować optymalną temperaturę, a także pompy, które odpowiadają za prawidłowy obieg ciepła w instalacji.
Jak działa bufor ciepła?
Załóżmy, że do buforu ciepła podłączony jest kocioł na paliwo stałe, a także wężownica służącą do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Gorąca woda ogrzana przez powyższe źródła trafia do zbiornika przez przyłącza zastosowane w jego górnej części.
Zbiornik zaczyna magazynować ciepło w postaci ciepłej wody. Wychłodzona woda obecna w dolnej części zbiornika trafia z powrotem do instalacji grzewczej oraz do wężownicy. Plusem jest to, że nawet po wyłączeniu instalacji grzewczej, bufor ciepła może przez wiele godzin oddawać nagromadzone tu ciepło, co pozwoli na dłużej zachować oczekiwaną temperaturę wnętrz oraz temperaturę wody użytkowej.
Jest to zatem system, którego celem jest wspomaganie głównych instalacji grzewczych w domu.
W jaki sposób można wykorzystać bufor ciepła?
Bufor ciepła może być wykorzystany na wiele sposobów. Można to niego podłączyć wiele przyłączy, tak, aby uzyskać oczekiwaną efektywność. Przyłącza źródła ciepła prowadzą gorącą wodę z takich instalacji jak: zasilanie wysokotemperaturowe, zasilanie grzejników, ogrzewanie podłogowe, wężownica do podgrzewania wody użytkowej, elektryczna grzałka, panele solarne.
W rezultacie, bufor ciepła może ogrzewać zarówno wodę w obiegu centralnego ogrzewania, jak również wodę użytkową. Bardzo często jest to zbiornik na wodę podgrzewaną przez instalację solarną. Wyprowadzając do instalacji chłodną wodę zbiornik zmniejsza szansę przegrzania się paneli.
Jak już mówiliśmy, system ten zazwyczaj wspomaga instalacje grzewczą w domu, zmniejszając zużycie energii.
Jakie zalety oferuje bufor ciepła w domu?
Bufor ciepła to rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie domów i ciężko się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści może zaoferować ten system. Połączony z wysokotemperaturowym źródłem ciepła, np. z kotłem na paliwo stałe lub kominkiem odpowiada za czyste i dokładniejsze spalanie opału, co znacznie zwiększa wydajność instalacji.
Gorąca woda zgromadzona w buforze oddaje ciepło przez wiele godzin, co pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do uzyskania oczekiwanej temperatury w domu oraz temperatury wody użytkowej.
Bufor ciepła jest często wykorzystywany przy instalacji solarnej odpowiedzialnej za ogrzewanie wody użytkowej. Gdy domowników nie ma w domu i gorąca woda nie jest na bieżąco zużywana, zmniejsza się ryzyko przegrzania instalacji, ponieważ do paneli wraca wychłodzona woda.
Bufor ciepła można wyposażyć w dowolną ilość przyłączy, co pozwala dostosować system do specyfiki domu. Z pomocą tego prostego rozwiązania można uczynić dom dużo bardziej energooszczędnym.