Akademia Budowlana

Dom piętrowy – wady i zalety

Spis treści:

Wybór właściwego typu domu jednorodzinnego ma duże znaczenie w kontekście komfortu domowników, funkcjonalności, kosztów budowy, jak również swobody w aranżowaniu dostępnych wnętrz. Coraz częstszym wyborem ze strony wielu inwestorów okazuje się dom piętrowy. To bez wątpienia praktyczna konstrukcja, która powala lepiej wykorzystać potencjał działki budowlanej. Decydując się na dom piętrowy warto znać zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania.

 

Czym charakteryzuje się dom piętrowy?

 

Dom piętrowy to budynek mieszkalny posiadający dwie pełne kondygnacje – parter oraz piętro. Budynek może również posiadać podpiwniczenie. W odróżnieniu od domu z poddaszem, dom piętrowy oferuje większą powierzchnię użytkową, ponieważ wolnej przestrzeni na górnej kondygnacji nie ograniczają skosy dachu. Taka konstrukcja domu piętrowego pozwala zmaksymalizować powierzchnię użytkową przy tej samej powierzchni zabudowy. Dom piętrowy jest najczęściej zwieńczony dachem czterospadowym lub stropodachem, aczkolwiek zdarzają się także dachy dwuspadowe.

 

W ostatnich latach bardzo popularne są przede wszystkim domy piętrowe w modernistycznej stylistyce, odznaczające się prostą i zwartą bryłą i zwieńczone stropodachem. Jest to podyktowane nie tylko aktualnie modnymi trendami w budownictwie, ale również tym, że domy o takim kształcie są po prostu bardziej energooszczędne. Jednak inwestorzy mający w swoich planach dom piętrowy mogą liczyć także na projekty zachowane w stylach tradycyjnych.

 

Jakie korzyści może zaoferować dom piętrowy?

 

Znając charakterystykę domów piętrowych możemy przejść do najważniejszych korzyści, jakie mogą zaoferować nam tego typu budynki. Wśród najważniejszych zalet możemy wskazać:

 

Dom piętrowy staje się coraz popularniejszą alternatywą dla domów parterowych i z poddaszem. Bardzo często spotkamy go na osiedlach domów jednorodzinnych, a także na przedmieściach, gdzie parcele nie należą do szczególnie dużych, a z pomocą nowoczesnego domu piętrowego można uzyskać większą powierzchnię użytkową przy mniejszej powierzchni zabudowy. 

 

Jakie są minusy domów piętrowych?

 

Wybierając dom piętrowy warto pamiętać o tym, że rozwiązanie to oferuje mnóstwo zalet, ale nie jest pozbawione wad. Niektóre z nich można minimalizować przy pomocy umiejętnie dobranego projektu, a niektóre są przypisane do tej specyfiki domu. Do najważniejszych wad domu piętrowego zaliczymy:

 

 

Minusy nie przykrywają naprawdę mocnych zalet domu piętrowego, aczkolwiek powinny skłonić inwestora do głębszej refleksji na temat tego, jakiego domu właściwie oczekuje. Być może lepszym rozwiązaniem może okazać się nieco mniejszy dom parterowy lub dom z poddaszem.

 

Dla jakich inwestorów odpowiedni jest dom piętrowy?

 

Dom piętrowy to dobra propozycja dla wszystkich inwestorów, którzy chcą efektywnie wykorzystać dostępną powierzchnię działki budowlanej do wybudowania domu oferującego większą powierzchnię użytkową. Jest to także dobry wybór dla tych inwestorów, którzy są w stanie zaakceptować pewną niedogodność, jaką są schody (konieczność częstego wchodzenia i schodzenia po schodach, mniejsze bezpieczeństwo, zagrożenie dla dzieci). Ponadto, dość charakterystyczną cechą są bardziej zróżnicowane koszty budowy domu piętrowego, w zależności od dokładnej specyfiki budynku. A zatem, jest to lepsze rozwiązanie dla inwestorów, którzy dysponują nieco większym budżetem, który pozwoli łatwiej dostosować dom piętrowy do swoich indywidualnych potrzeb.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.