Tynk strukturalny – właściwości i zastosowanie
Spis treści:
Tynki strukturalne to specjalna grupa tynków ozdobnych, które pozwalają na uzyskanie dowolnej faktury lub struktury na otynkowanej ścianie. Mogą być zastosowane zarówno wewnątrz domu, jak również na zewnątrz przy tynkowaniu elewacji. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest tynk strukturalny, jakie są jego właściwości, a także mocne oraz słabe strony.
Czym jest tynk strukturalny?
Tynk strukturalny posiada w swoim składzie kruszywo, z pomocą którego można uzyskać określoną strukturę docelowej powierzchni. Poszczególne tynki różnią się między sobą ziarnistością oraz gęstością, co decyduje o finalnym wyglądzie uzyskanej powierzchni. W katalogu tynków strukturalnych można znaleźć zarówno tynki akrylowe, silikonowe, jak i mineralne, dzięki czemu jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Można go wykorzystać do wykończenia wnętrz, ale również do wykończenia elewacji. Ze względu na swój wygląd, tynki strukturalne często są określane mianem dekoracyjnych.
Popularne rodzaje tynków strukturalnych
Ze względu na materiał, z którego wykonana została zaprawa tynkarska, możemy wyróżnić tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe oraz mineralne. Wybór w dużej mierze zależy od rodzaju powierzchni, specyfiki wnętrza, ale również rodzaju termoizolacji przy tynkowaniu ścian zewnętrznych. Tynki strukturalne dzielimy również ze względu na to, jaką strukturę można uzyskać z ich pomocą. Dwa najpopularniejsze rodzaje to baranek oraz kornik. W praktyce jednak, dostępnych rodzajów struktur i wzorów jest bardzo dużo, ponieważ kluczową kwestią jest ziarnistość oraz gęstość kruszywa w tynku. Co więcej, wzory można tworzyć samodzielnie poprzez odpowiednie nakładanie tynku. W ten sposób możliwe jest nawet uzyskanie powierzchni drewnopodobnej.
Warto także zauważyć, że tynki strukturalne możemy wyróżnić w formie surowej (mają odcień biały lub lekko szary), a także w formie barwionej. Jeśli wybieramy formę surową konieczny będzie także dobór odpowiedniej farby, którą nadamy tynkowi docelowy kolor.
W jaki sposób nakłada się tynk strukturalny?
Położenie tynku strukturalnego wymaga nieco więcej wprawy, aniżeli tradycyjnego tynku. Sposób nakładania jest bowiem bardzo istotny dla faktury docelowej powierzchni. W pierwszej kolejności należy oczywiście zabezpieczyć elementy, których nie chcemy zabrudzić folią malarską. Ścianę przed tynkowaniem należy bardzo dokładnie oczyścić z kurzu, pyłu oraz wszelkich zabrudzeń, a następnie zagruntować. Po wyschnięciu ściany można przejść do nakładania tynku. Bardzo ważne jest dokładne wymieszanie masy. Następie przechodzi się do aplikacji tynku z pomocą łaty lub pacy. Docelową fakturę można uzyskać poprzez zastosowanie wałka, szczotki czy gąbki.
Ile kosztuje tynk strukturalny?
Ceny tynków strukturalnych są bardzo zróżnicowane – najtańsze kupimy nawet od 20 zł za metr kwadratowy, podczas gdy te najlepsze, a zarazem najtrwalsze nawet za 50 – 60 zł za m2. Decydując się na tynk strukturalny trzeba się jednak z liczyć z tym, że dużo kosztowniejsza może okazać się sama aplikacja. Położenie tynku strukturalnego wymaga od fachowca nieco więcej wprawy, a to oznacza, że zajmuj więcej czasu, co oczywiście przekłada się na koszty robocizny. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, np. przy tynkowaniu całej elewacji domu.
Jakie zalety oferuje nam tynk strukturalny?
Tynk strukturalny pozwala uzyskać ciekawy wizualnie efekt, który podkreśli walory elewacji lub wnętrza naszego domu. Jest to tynk o wysokiej odporności na wilgoć, a jednocześnie paroprzepuszczalny, co korzystnie wpływa na mikroklimat w danym pomieszczeniu. Jest także bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie (o czym boleśnie przekonały się osoby, które źle położyły tynk strukturalny – opiera się on nawet papierowi ściernemu). Tynki strukturalne dają sporą swobodę w samodzielnym aranżowaniu wnętrza, ponieważ sposób nakładania tynku ma wpływ na fakturę docelowej powierzchni. Ponadto, możemy wybrać tynk surowy, który następnie pomalujemy na dowolny odcień. W ten sposób, tynki strukturalne mogą imitować inne materiały, np. drewno lub beton. To popularne rozwiązanie stosowane zarówno we wnętrzach domu, jak i na elewacjach.
Jakie są minusy tego rozwiązania?
Tynki strukturalne wymagają wprawy przy nakładaniu, ponieważ wszelkie błędy mogą prowadzić do uzyskanie mało estetycznej struktury. Wygładzenie takiej powierzchni jest natomiast bardzo trudne. W związku z tym, o ile nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, aplikację tynku strukturalnego warto zlecić wykwalifikowanym fachowcom, a to oczywiście kosztuje. Koszty robocizny będą wyższe, zwłaszcza w przypadku skomplikowanej powierzchni docelowej, której oczekujemy od fachowca. Wymaga to bowiem większej ilości czasu. Jest to zatem rozwiązanie dużo droższe, a zarazem trudniejsze w nakładaniu od farby strukturalnej.