W trakcie przygotowań do budowy domu z pewnością będziesz miał kontakt z architektem i to niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup gotowego projektu i jego adaptację, czy też projekt indywidualny tworzony na zamówienie. Aby rozmowa z architektem była owocna i pozwoliła na uzyskanie odpowiedniego projektu, warto odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy. W tym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie powinien zwrócić uwagę inwestor.
W jakich sytuacjach potrzebujemy usług architekta?
Z usług architekta inwestor skorzysta niezależnie od tego, czy interesuje go gotowy projekt domu do adaptacji czy też projekt indywidualny. W pierwszym wariancie, gotowy projekt domu można zakupić przez Internet, chociażby w katalogu firmy budowlanej New House. Taki projekt musi jednak zostać dostosowany do specyfiki działki budowlanej. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: wymiary i ukształtowanie działki, jej orientację względem drogi czy też warunki wodno-gruntowe. Proces dostosowywania gotowego projektu do działki to właśnie adaptacja, za którą odpowiadać będzie architekt. Warto zauważyć, że w trakcie takiej adaptacji inwestor ma możliwość wprowadzenia zmian, które dostosują projekt do jego indywidualnych potrzeb.
Drugim wariantem pozyskania projektu budowlanego jest zamówienie projektu indywidualnego. W tym przypadku rozmowa wstępna z architektem będzie polegała na przedstawieniu dokładnych oczekiwań, dostępnego budżetu oraz przekazaniu niezbędnych informacji, które pozwolą architektowi stworzyć wstępną koncepcję, która następnie zostanie poprawiona i dostosowana do potrzeb inwestora. Projekt indywidualny jest droższy od gotowego projektu, a ponadto trzeba na niego poczekać nawet kilka miesięcy. Plusem jest jednak to, że taki projekt będzie w pełni dostosowany do Twoich potrzeb, a także do specyfiki działki budowlanej.
To nie jedyne sytuacje, w których inwestor skorzysta z usług architekta. Planujesz zakup starego domu i generalny remont, przebudowę lub rozbudowę takiego obiektu? W tej sytuacji również potrzebna będzie pomoc architekta, który zajmie się chociażby stworzeniem projektów poszczególnych instalacji, a także stworzy projekt potrzebny ekipie budowlanej do przeprowadzenia wszystkich prac.
Jak wybrać odpowiedniego architekta?
Kolejną istotną kwestią jest oczywiście wybór architekta. Konkurencja na tym rynku jest naprawdę duża, dlatego warto zwrócić uwagę na zakres świadczonych usług, specjalizację architekta, a także to, jakie są jego stawki. Więcej życzą sobie doświadczone pracownie architektoniczne, a mniej młodzi architekci, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku. Na pewno warto także poczytać opinie innych inwestorów i sprawdzić portfolio danego architekta. Przy pierwszej rozmowie oceniamy nastawienie architekta i atmosferę, w której prowadzona jest rozmowa. Z racji specyfiki świadczonych usług, architekt to zawód, do którego powinniśmy mieć pełne zaufanie.
W jaki sposób przygotować się do rozmowy. O czym pamiętać?
W pierwszej kolejności należy określić, jaki dom chcemy zbudować. Ile ma mieć sypialni, ile łazienek, ile pomieszczeń pomocniczych. Czy ma posiadać balkony lub loggie? Wszystkie te informacje trzeba będzie przekazać architektowi, który będzie odpowiedzialny za stworzenie projektu indywidualnego czy też za adaptację gotowego projektu. Drugą bardzo istotną kwestią jest dostępny budżet. Im bardziej złożony projekt, tym wyższy koszt usług architekta. Taki projekt okaże się także bardziej kosztowny w realizacji. W związku z tym, inwestor powinien się upewnić, czy posiada kapitał potrzebny do zabezpieczenia całości inwestycji.
Na pewno warto także podszkolić się z podstaw budownictwa, poznać specyfikę dostępnych materiałów budowlanych czy rozwiązań technologicznych. Architekt oczywiście chętnie wyjaśni nam wszelkie różnice i charakterystykę poszczególnych rozwiązań, a także wskaże najlepsze jego zdaniem rozwiązanie, niemniej jednak warto też samemu wiedzieć co nieco, aby łatwiej prowadzić rozmowę ukierunkowaną na uzyskanie projektu skrojonego na miarę indywidualnych potrzeb.
Ile może trwać wstępna rozmowa z architektem?
To zależy od stopnia zaawansowania projektu. Adaptacja projektu na pewno jest mniej złożona, aniżeli tworzenie od podstaw projektu indywidualnego. Niemniej jednak, inwestor powinien umówić się z architektem w dniu wolnym, ponieważ cała rozmowa może zająć nawet kilka godzin. W końcu dociekliwy architekt chce przedyskutować wszystkie wybory, aby upewnić się, że wstępna koncepcja projektu będzie dobrą podstawą do dalszej współpracy. Odpowiednie przygotowanie do takiej rozmowy na pewno sprawi, że przebiegnie ona dużo szybciej i sprawniej.
Jak zgłaszać ewentualne poprawki do projektu?
W trakcie współpracy z architektem zapewne nie obejdzie się bez kilku poprawek. W końcu nawet najlepszy architekt nie czyta w naszych myślach, a jedynie stara się dostosować do informacji, jakie przekazujemy. To zatem naturalne, że wstępna koncepcja nie jest doskonała i wymaga pewnych poprawek. Inwestor powinien zapoznać się z pełnym opracowaniem i wskazać wszystkie poprawki, a dopiero potem skontaktować się z architektem i w puntach przestawić zmiany, które chciałby wprowadzić. Architekt z pewnością doceni taką formę współpracy i łatwiej naniesie wszystkie zmiany potrzebne do stworzenia idealnego projektu budowlanego.