Wielu z nas pragnie zaopiekować się rodzicami lub jednym z rodziców na stare lata, nie oddając ukochanej osoby do domu spokojnej starości. Przychodzi jednak moment, w którym seniorzy nie radzą sobie w domu lub mieszkaniu i wymagają regularnego wsparcia. Dom z senioratką to rozwiązanie dla tych osób, które chcą we własnym domu wygospodarować komfortową przestrzeń dla swoich rodziców, przy zachowaniu wysokiego poziomu prywatności oraz intymności.
Co to jest dom z senioratką?
Dom z senioratką to wielopokoleniowy dom, w którym mamy do czynienia z dwoma osobnymi lokalami. Jeden z nich to senioratka, czyli lokal przeznaczony dla seniorów. Lokal ten jest starannie zaaranżowany, tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort osób starszych. Taki lokal ma jednocześnie ułatwić sprawowanie opieki nad seniorem. Wiele osób czuje się zobowiązanych do zagwarantowania wsparcia swoim rodzicom, ewentualnie dziadkom w ich ostatnich latach. Dlatego też, domy z senioratką do dość powszechne rozwiązanie. Możemy wskazać projekty domów, które od samego początku miały na celu stworzenie takiej właśnie przestrzeni. W praktyce jednak, także w istniejącym już budynku można wygospodarować senioratkę, o ile tylko pozwala na to powierzchnia.
Rozwiązanie to bywa bardzo korzystne dla obu stron. Seniorzy mogą liczyć na opiekę oraz towarzystwo bliskich osób, a jednocześnie duże niższe koszty utrzymania w porównaniu z posiadaniem własnego domu lub mieszkania. Z perspektywy potomstwa, dom z senioratką znacznie ułatwia sprawowanie opieki przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poczucia dyskrecji i prywatności. Dużym plusem jest również to, że seniorzy chętnie zaopiekują się swoimi wnukami, co dla młodych może być dużym odciążeniem, zwłaszcza, jeśli oboje rodziców pracują.
Czym charakteryzuje się komfortowy dom z senioratką?
Domy z senioratką powinny w przemyślany sposób oddzielić senioratkę od reszty domu, tak, aby zapewnić obu stronom poczucie prywatności i dyskrecji. Z drugiej jednak strony, warto, aby oba lokale były ze sobą skomunikowane, co ułatwia sprawowanie opieki nad seniorem. Dobrym rozwiązaniem może być zatem stworzenie wspólnej części, takiej jak klatka schodowa czy przedsionek, z którego przechodzi się do obu lokali. W bogatym katalogu projektów dostępne są jednak także domy z senioratką wyposażoną w osobne wejście.
Senioratka powinna oferować dostatecznie dużą przestrzeń, aby zaoferować seniorom należny komfort. Jeśli jest to dom piętrowy lub dom z poddaszem użytkowym, senioratka powinna oczywiście znajdować się na dole, tak, aby seniorzy nie musieli chodzić po schodach. Bardzo ważny jest prawidłowy rozkład wnętrz, który ogranicza konieczność pokonywania dużych dystansów w domu. Jest to szczególnie istotne w przypadku seniorów mających już spore trudności z chodzeniem.
O czym warto pamiętać aranżując senioratką?
Bardzo istotną kwestią jest przemyślana aranżacja senioratki. Lokal ten powinien być dostosowany do potrzeb osób starszych. Warto zatem zastosować drzwi pozbawione progów, zadbać o stabilną podłogę o antypoślizgowej powierzchni, zastosować dobre oświetlenie. Na pewno warto także zatroszczyć się o uchwyty i poręcze, zwłaszcza w toalecie, łazience i sypialni, które pozwolą seniorom łatwiej wstawać. Jeśli osoba starsza ma duże trudności z poruszaniem, warto zawczasu pomyśleć o udogodnieniach, które pomogą w poruszaniu się na wózku. W senioratce należy także zadbać o rozkład wnętrz, który ograniczy konieczność poruszania się. Łazienka lub toaleta powinny posiadać wejście z poziomu sypialni. Zamiast salonu i kuchni warto stworzyć pokój dzienny z aneksem kuchennym.
Gdzie znaleźć projekty domów z senioratką?
Domy z senioratką to dość popularne rozwiązanie, na które decyduje się wiele dorosłych osób czujących odpowiedzialność za swoich rodziców. Najczęściej są to popularne domy dwulokalowe, choć w praktyce, senioratka może być skomunikowana z innymi częściami domu – tutaj wiele zależy od oczekiwań domowników. Senioratka dla osób starszych zwykle jest dużo mniejsza, natomiast jeśli wybieramy dom wielopokoleniowy, a seniorzy wciąż znajdują się w doskonałej formie, wówczas warto postawić na dom piętrowy lub z poddaszem, w którym stosuje się dwa lokale na osobnych kondygnacjach. Alternatywą jest dom w zabudowie bliźniaczej. Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz wiele projektów spełniających cechy charakterystyczne dla domu z senioratką.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?
Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę na to, jaką powierzchnię użytkową ma senioratka, jak wygląda rozkład wnętrz, a także, w jaki sposób senioratka jest skomunikowana z resztą domu. Możemy spotkać się z senioratką skomunikowaną z resztą domu, jak również z senioratką wyposażoną w osobne wejście z poziomu przedsionka lub wiatrołapu. Senioratka może także posiadać osobne wejście z drugiej strony domu – tutaj wiele zależy od tego, jak bardzo chcemy postawić na wysoki poziom komfortu i niezależności dwóch stron od siebie. Senioratka powinna znajdować się na dole i być usytuowana na planie otwartego prostokąta, w którym łatwiej jest stworzyć komfortową przestrzeń, która ułatwi poruszanie się osobom starszym.