Inwestor przymierzający się do budowy domu ma dwie możliwości w kontekście uzyskania projektu budowlanego. Pierwsza możliwość to gotowy projekt domu kupiony od pracowni architektonicznej lub firmy budowlanej. Zostanie on poddany adaptacji pod kątem specyfiki działki budowlanej, na której ma stanąć dom. Druga opcja to projekt indywidualny tworzony na indywidualne zamówienie inwestora. W tym artykule omówimy zalety i wady projektów indywidualnych.
Czym właściwie jest projekt indywidualny?
Projekt indywidualny jest tworzony przez architekta lub studio projektowe na zamówienie inwestora. Taki projekt od razu powstaje z uwzględnieniem charakterystyki działki budowlanej, dzięki czemu można łatwiej wykorzystać pełny potencjał parceli. Projekt indywidualny jest poniekąd odbiciem potrzeb oraz oczekiwań inwestora. To główne wytyczne dla architekta, który następnie stara się uplastycznić te oczekiwania i przelać je na projekt budowlany. W odróżnieniu od gotowego projektu domu, projekt indywidualny nie potrzebuje oczywiście adaptacji. Projektu indywidualnego wymaga przebudowa i rozbudowa domu, a czasami także generalny remont.
Wybór projektu indywidualnego oferuje inwestorowi wiele korzyści, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Na naszej stronie internetowej możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest projekt indywidualny, w jaki sposób powstaje i dlaczego warto go zrealizować z firmą budowlaną New House. W tym artykule dowiesz się natomiast jakie są najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania, a także, dla kogo jest to odpowiednia opcja.
W jaki sposób powstaje projekt indywidualny?
Powstawanie projektu indywidualnego możemy podzielić na pięć etapów. Pierwszy etap to rozmowa z architektem, w trakcie której architekt zapyta Cię o szczegóły związane z Twoimi oczekiwaniami, o dostępny budżet, a także zapozna się z charakterystyką działki. Na podstawie uzyskanych informacji stworzony zostanie projekt koncepcyjny, który ukaże inwestorowi to, jak wyglądać będzie jego przyszły dom. Trzeci etap to konsultacja poprawek oraz zmian. Następnie architekt tworzy kompletny projekt budowlany wraz z pełną dokumentacją. W ostatnim etapie można wprowadzić kosmetyczne zmiany, a następnie inwestor rozlicza się z architektem i odbiera pełną dokumentację projektową. W ten sposób może przejść do załatwiania formalności związanych z budową domu.
Zalety projektu indywidualnego
Zastanawiasz się, jakie korzyści może zaoferować projekt indywidualny? Rozwiązanie to jest bardzo korzystne zwłaszcza dla inwestorów posiadających skonkretyzowane oczekiwania względem wymarzonego domu. Oto zalety tego rozwiązania:
- Jest to projekt szyty na miarę indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora.
- Inwestor jest aktywną stroną i będzie czynny udział w procesie projektowania.
- Z pomocą projektu indywidualnego łatwiej jest zagospodarować problematyczną działkę budowlaną (np. wąską lub pochyłą działkę) i wykorzystać jej potencjał.
- Projekt jest zgodny z warunkami zabudowy i bierze pod uwagę ukształtowanie działki.
- Inwestor, który rozmyśli się z budowy może sprzedać działkę budowlaną wraz z projektem.
- Inwestor ma gwarancję, że efekt końcowy będzie zgodny z jego oczekiwaniami, a dom będzie odznaczał się określonymi parametrami technicznymi.
- Architekt lub firma odpowiedzialna za stworzenie projektu indywidualnego może także pomóc w załatwieniu formalności związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu.
- Indywidualny projekt budowlany nie wymaga adaptacji i obejmuje pełną dokumentację potrzebną do sprawnego załatwienia wszystkich formalności.
Wady projektu indywidualnego
Inwestor decydujący się na projekt indywidualny musi mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Do najistotniejszych minusów tego rozwiązania możemy zaliczyć:
- Wysoki koszty sporządzenia projektu indywidualnego. Inwestor musi liczyć się z wydatkiem rzędu 150 do 300 zł za metr kwadratowy domu.
- Czas oczekiwania na projekt indywidualny wynosi nawet kilka miesięcy.
- Projektu indywidualnego nie da się zrealizować na innej działce (chyba, że po uprzedniej adaptacji). Jest to projekt przypisany do konkretnej działki budowlanej.
I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o wady. Jak widzisz, nie przysłaniają one korzyści, jednak barierą dla wielu inwestorów okażą się wysokie koszty.
Dla kogo projekt indywidualny stanowi korzystne rozwiązanie?
Projekt indywidualny to rozwiązanie dla inwestora, który dysponuje większym budżetem i może sobie pozwolić na taki wydatek. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które dysponują problematyczną działką budowlaną, do której ciężko jest dobrać gotowy projekt. To korzystna alternatywa dla inwestorów posiadający konkretne oczekiwania i wyobrażenia na temat swojego przyszłego domu. Biorąc pod uwagę czas realizacji warto także dodać, że projekt indywidualny jest rozwiązaniem odpowiednim dla osób, którym nie zależy na jak najszybszym rozpoczęciu budowy domu. Po projekt indywidualny sięgamy nie tylko w przypadku budowy domu. Taki projekt wykonuje się także przy rozbudowie i przebudowie domu, a czasem także przy generalnym remoncie.