Inwestor przymierzający się do budowy domu ma dwie możliwości w kontekście uzyskania projektu budowlanego. Pierwsza możliwość to gotowy projekt domu kupiony od pracowni architektonicznej lub firmy budowlanej. Zostanie on poddany adaptacji pod kątem specyfiki działki budowlanej, na której ma stanąć dom. Druga opcja to projekt indywidualny tworzony na indywidualne zamówienie inwestora. W tym artykule omówimy zalety i wady projektów indywidualnych.
Czym właściwie jest projekt indywidualny?
Projekt indywidualny jest tworzony przez architekta lub studio projektowe na zamówienie inwestora. Taki projekt od razu powstaje z uwzględnieniem charakterystyki działki budowlanej, dzięki czemu można łatwiej wykorzystać pełny potencjał parceli. Projekt indywidualny jest poniekąd odbiciem potrzeb oraz oczekiwań inwestora. To główne wytyczne dla architekta, który następnie stara się uplastycznić te oczekiwania i przelać je na projekt budowlany. W odróżnieniu od gotowego projektu domu, projekt indywidualny nie potrzebuje oczywiście adaptacji. Projektu indywidualnego wymaga przebudowa i rozbudowa domu, a czasami także generalny remont.
Wybór projektu indywidualnego oferuje inwestorowi wiele korzyści, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Na naszej stronie internetowej możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest projekt indywidualny, w jaki sposób powstaje i dlaczego warto go zrealizować z firmą budowlaną New House. W tym artykule dowiesz się natomiast jakie są najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania, a także, dla kogo jest to odpowiednia opcja.
W jaki sposób powstaje projekt indywidualny?
Powstawanie projektu indywidualnego możemy podzielić na pięć etapów. Pierwszy etap to rozmowa z architektem, w trakcie której architekt zapyta Cię o szczegóły związane z Twoimi oczekiwaniami, o dostępny budżet, a także zapozna się z charakterystyką działki. Na podstawie uzyskanych informacji stworzony zostanie projekt koncepcyjny, który ukaże inwestorowi to, jak wyglądać będzie jego przyszły dom. Trzeci etap to konsultacja poprawek oraz zmian. Następnie architekt tworzy kompletny projekt budowlany wraz z pełną dokumentacją. W ostatnim etapie można wprowadzić kosmetyczne zmiany, a następnie inwestor rozlicza się z architektem i odbiera pełną dokumentację projektową. W ten sposób może przejść do załatwiania formalności związanych z budową domu.