Wybierając dom jednorodzinny inwestorzy marzą o dużych pomieszczeniach oferujących więcej swobody oraz komfortu. Na etapie szukania właściwego projektu domu warto mieć już skonkretyzowane oczekiwania względem powierzchni domu, jak również powierzchni poszczególnych pomieszczeń. W tym artykule postaramy się wskazać optymalną powierzchnię, która zagwarantuje oczekiwany poziom komfortu oraz funkcjonalności wnętrz.
Powierzchnia domu dostosowana do potrzeb domowników
W dużym uproszczeniu możemy stwierdzić, że na jednego domownika w domu powinno przypadać 20 – 25m2. I tak, domy o powierzchni 60 – 75m2 są dedykowane rodzinom 3-osobowym, 75 – 100m2 rodzinom czteroosobowym, natomiast 100 – 125 m2 rodzinom pięcioosobowym. Aby dom był komfortowy dla wszystkich, każdy domownik powinien posiadać swój własny pokój. Do tego dochodzi oczywiście salon, jadalnia oraz kuchnia. Dla osób pracujących w domu niezbędny będzie gabinet. Jeśli chodzi o łazienki, na dwie osoby powinna przypadać przynajmniej jedna łazienka. W domu jednorodzinnym niezbędne są również pomieszczenia gospodarcze, takie jak chociażby kotłownia.
Należy pamiętać, że komfortowy dom wymaga również odpowiedniego układu pomieszczeń oraz przemyślanej komunikacji, która również zajmuje określoną powierzchnię. To wszystko sprawia, że dom jednorodzinny powinien być nawet o 25 – 30% większy w porównaniu z mieszkaniem, które dotychczas zadowalało daną rodzinę. Głównym ograniczeniem są koszty, a także specyfika działki. Im większa powierzchnia użytkowa, tym oczywiście większe koszty budowy domu pod klucz. Ponadto, na wybudowanie każdego domu potrzebna jest działka o minimalnych wymiarach. W przypadku ograniczonej powierzchni działki trzeba szukać domu o niewielkiej kubaturze, a jednocześnie dużej powierzchni użytkowej. Dobrze sprawdzą się domy z poddaszem i piętrowe.
Optymalna powierzchnia dla poszczególnych pomieszczeń
Aby oszacować optymalną powierzchnię użytkową domu, warto oczywiście oszacować, jaką powierzchnię powinny mieć poszczególne pomieszczenia w naszym domu. Następnie, na postawie liczby domowników oraz indywidualnych potrzeb możemy oszacować liczbę wnętrz oraz zsumować ich powierzchnie – w ten sposób uzyskamy powierzchnię domu, która nas interesuje. A zatem, komfortowa powierzchnia dla poszczególnych pomieszczeń w domu wynosi:
- Samodzielny salon – ok. 20 – 25 m2
- Salon z jadalnią – ok. 30 – 35 m2
- Kuchnia – ok. 10 – 15 m2,
- Kuchnia z jadalnią – ok. 15 – 20 m2
- Sypialnia jednoosobowa – ok. 12 – 15 m2
- Sypialnia małżeńska – ok. 15 – 18 m2
- Toaleta – ok. 2 – 3 m2
- Mała łazienka – ok. 5 – 7 m2
- Duża łazienka – ok. 8 – 10 m2
- Kotłownia – ok. 3 – 4 m2
- Spiżarnia – ok. 2-3 m2
- Komunikacja – ok. 3 – 6 m2
- Garaż – 20 m2 (jednostanowiskowy) – 30 m2 (dwustanowiskowy)
Dom jednorodzinny może obejmować znacznie więcej pomieszczeń. Gabinet, czytelnię czy pracownię można porównać do powierzchni sypialni, choć czasami potrzebne będzie więcej przestrzeni w zależności od indywidualnych potrzeb. Na pewno nie należy oszczędzać na strefie dziennej z salonem, jadalnią oraz kuchnią. W tych miejscach spędzamy najwięcej czasu i tutaj przyda się każdy zapas przestrzeni. Jeśli potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, takich jak. pralnia, garderoba czy schowek, wówczas możemy je liczyć na poziomie kotłowni.