W nowoczesnych domach królują duże przeszklenia, które nierzadko zastępują całe ściany. Nowoczesne pakiety przeszkleń i jakościowa stolarka gwarantują bardzo dobre parametry termoizolacyjne oraz akustyczne. Popularne „szklane domy” coraz częściej spotykamy zatem w miastach, gdzie doskonale komponują się z otaczającym krajobrazem. O duże przeszklenia w domu pozwala zadbać okno panoramiczne, któremu poświęcony jest ten artykuł.
Okno panoramiczne – co to jest?
Okna panoramiczne to inaczej okna wielkoformatowe, które mogą stanowić większą część ściany, a nawet jej całość. Dawniej trzeba było stosować okna ze szprosami czyli poziomymi i pionowymi elementami nośnymi, które dzieliły okno na mniejsze części. Było to konieczne dla zapewnienia stabilizacji pakietom szyb. Współczesna technologia oferuje jednak dużo lepsze materiały i rozwiązania, które pozwalają nam stosować bardzo duże przeszklenia bez dodatkowych elementów nośnych. Są to właśnie okna panoramiczne, które pozwalają stworzyć przeszklony pokój dzienny. Jest to rozwiązanie bardzo często spotykane w nowoczesnych domach.
W jakich częściach domu stosuje się okna panoramiczne?
Okno panoramiczne to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w pokojach dziennych. W nowych domach często spotkamy się z otwartą przestrzenią dzienną, w której łączy się salon, jadalnia oraz kuchnia. Pomieszczenia te powinny być jasne i dogrzane, dlatego stosuje się w nich duże okna z większym wykorzystaniem energii słonecznej. Duże okno panoramiczne nie tylko zapewni więcej światła dziennego, ale również wykorzysta promienie słoneczne do ogrzewania wnętrz, co zmniejszy koszty ogrzewania z wykorzystaniem nieodnawialnych źródeł energii. Jest to szczególnie ważne w okresie jesiennym i wiosennym, gdy dni wciąż są chłodne, ale na tyle długie, by móc wykorzystać energię słoneczną do dogrzewania wnętrz.
Okno panoramiczne rzadziej stosuje się natomiast w sypialniach, choć i z takimi domami się spotkamy. Zwykle są to domy piętrowe, a sypianie są w nich położone na górze. Okna panoramiczne to idealne rozwiązanie w antresoli lub górnym holu, zwłaszcza po zastosowaniu pustki przestrzennej nad salonem. To kolejny sposób na wpuszczenie do domu dodatkowego światła i energii.